Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan taslağa göre 10 KW’ye kadar üretim yapan güneş enerjisi panelleri ile üretilen enerjinin satabilmesini mümkün olacak. Yani Türkiye’de herkes işyerinin, evinin çatısına veya kendi arazine kuracağı güneş paneliyle elektrik üretebilecek ve fazlasını da satabilecek. Apartmanlar ve siteler de elbette bu işe dahil olup daire sahipleri arasında gelir paylaşımı yapabilecek fakat birden fazla kullanıcının bulunduğu apartman, site gibi yerler için noter onayı gerekecek.

Sistem nasıl işleyecek?
Söz konusu düzenleme henüz taslak aşamasında ancak panel maliyetlerinin düşmesi ve yaygınlaşmasıyla bireylerin yanısıra fabrikaların da bu yenilikten faydalanması bekleniyor. Taslağa göre, önce uygulamadan yararlanmak isteyenler şebeke işletmecisine başvuracak ve güneş enerjisi üretim tesisi, tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacak. Her abonelik için bir başvuru yapılması gerekecek ve elektrik şirketleri çağrı mektubuyla taleplere karşılık verecek. Projenin onaylanmasından sonra 90 içinde kurulacak sistem resmi kurumlara onaylatılacak.

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da “Daha düne kadar güneş enerjisinde üretilen elektriğin teşviki ile birlikte uyguladığımız fiyat politikası 13.3 cent alım garantisinin üzerine yerli ekipman kullanımına bağlı 19.5 cent olarak uygulanan bu enerjinin maliyet politikası, bugünkü ihaleyle 6.99 cente düşerek, neredeyse üçte biri rakamla tarihi resmi bir başarıyı ortaya koyuyor.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan ise hazırlanan düzenlemeyle, lisanssız güneş enerjisi için gereken 6 – 8 aylık sürenin kısalacağını söylüyor ve güneş enerjisinin yaygınlaşması için maliyetin düşürülmesi için bazı ek çalışmaların yapılması gerektiğini de paylaşıyor. “Şu anda güneş santrali kurmak için 10 yıllık elektrik faturası kadar para ödenmesi gerekiyor. Bu da 3-4 bin dolara denk geliyor. Güneş panellerinin önümüzdeki dönem yüzde 30-40 ucuzlamasını bekliyoruz ve bankaların mikro kredi sağlamasıyla güneş enerjisinin yaygınlaşacağını düşünüyoruz.” diye de ekliyor.

Türkiye’deki güneş enerjisi üzerine bazı önemli rakamlar ise sırasıyla şöyle:

Ülkemizde 10 milyon çatı var.

EPDK düzenlemesi hayata geçirildiğinde 200 bine kadar artan çatı projesi hayata geçebilir.

Suyun güneşle ısıtılması konusunda dünyada 3. konumdayız.

Yerli üreticilerin 1 GW’lık potansiyeli var.

Türkiye’de yıllık yıllık 2.737 saat güneşlenme süresinin sonunda güneşten 860 MW enerji elde ediliyor.