Erzurum'da eğitime son yıllarda yapılan fiziki yatırımlara rağmen başarı sıralaması çok düşük..
 
Yanlış eğitim yönetimi, plansız çalışmalar, eğitimde motivasyon sağlanamaması, içeriğe değil şekle önem verilmesi, rutinn dışında özel gayretin olmaması, veli eğitimi yetersizliği, ekonomik imkanların yetersiz olması ve tecrübeli öğretmenlerin şehirde tutulamaması gibi birçok sebepten dolayı eğitimde çıtamız çok düşük.
 
TÜİK’in 2016 yılı İllerde Yaşam Endeksine göre, Bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip eğitim boyutu endeksinde Erzurum 62. Sırada yer alarak bu alanda ciddi eksiklerin var olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

TÜM iLLERİN EĞİTİM SIRALAMASI


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk defa hazırladığı raporda , illerin eğitim ile puanları hesaplanırken, okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan ortalaması, fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı, kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı gibi 5 gösterge incelendi.

FİZİKİ ŞARTLARA RAĞMEN

Erzurum'da eğitime son yıllarda yapılan fiziki yatırımlara rağmen başarı sıralaması çok düşük. TÜİK tarafından ilk defa hazırlanan illerin eğitim sıralaması çalışmasında 62.sırada yer alan Erzurum'un eğitimdeki başarısız görünümü yapılan bunca fiziki yatırıma rağmen ilginç bulundu. Erzincan 22.sırada, Bayburt bile 50.sırada yer bulurken Erzurum ilk 50'ye bile giremedi.

EN BAŞARILI OKULDA BİLE YARIYA YAKINI LYS'DE YERLEŞEMEMİŞ

Erzurum'da en iyi okul konumundaki Fen Lisesinde okuyan 2016 yılında mezun olan 78 öğrenciden üniversiteye yerleşen öğrenci sayısı ancak 43 kişi.

Aşağıdaki grafik ilgili Fen Lisesinin internet sayfasından alınmıştır.

İŞTE TUİK VERİLERİNE GÖRE ERZURUM VE DİĞER İLLERİN EĞİTİM DURUMU LİSTESİ

AB HİBE PROJESİNDE DE ERZURUM YOK

2017 yılı Erasmus+ Ana Eylem 1 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği (KA101) Faaliyeti kapsamında sunulan proje tekliflerinin değerlendirmesi sonucunda Erzurum'dan  Listeye giren okul olmadı. Toplam 113 projenin kabul edildiği proje kapsamında Erzurumun adı ve sanı yer almadı.

BAŞARILI İLLERİ VE OKULLARINI GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

 

EĞİTİM PLANLAMASI YETERSİZ ŞEHİR: ERZURUM

Birçok konuda olduğu gibi eğitim konusunda da planlaması yapılamayan şehir olarak Erzurum karşımızda duruyor. İthal yöneticiler suya sabuna dokunmadan kimseyi darıltıp gücendirmeden zamanını doldurup gitme endişesi taşıdığı, yerlilerde bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışı ile rutinin dışında özel gayret göstermediği için başarı sıralamamız düşük. Eğitim zihniyeti son 10 yıldır değişmeyen şehirde vasat bir eğitim devam ediyor. Devletimiz trilyonluk binalar yatırımlar yapıyor ancak istenen başarı olmuyor ve eğitimde kalite maaselef artmıyor.

NEDEN?

30 bin kişinin yaşadığı Hilalkentte tek ilköğretim okulu ve tek lise bulunuyor. 5-10 bin nüfuslu bir ilçede bile 3-5 tane ilk ve ortaokul yapılmışken hızlı büyüyen bölgeler zamanında planlanmadığı için mağduriyet yaşıyor. Hilalkent İlköğretim okulunda 2 binin üzerinde öğrencinin okuması, Şükrüpaşa'da Kocatepe'de aynı. Bu bölgelerdeki yetErsizlikten dolayı 100'lerce servis aracı ile şehirdeki başka okullara öğrenci taşınıyor. Şehirde birçok okulda bu yüzden 35-40 kişilik sınıflar oluşuyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLE ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILIYOR

İkili eğitim yapan kalabalık okullar, çok sayıda ücretli öğretmenle derslerin geçiştirilmesi de planlama eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. Sabancı ve Kültür gibi başarılı okullarda bile 35-40 kişilik sınıflarda eğitim yapılıyor. Şehir merkezinde bile birçok okulda ücretli öğretmenle yıl tamamlanıyor. Merkez dışındaki ilçelerde öğretmen yokluğundan dolayı farklı dallarda mezuniyeti olan öğretmenler ile dersler yürütülüyor. Sonuçlar ortada. Kısacası Erzurum'da eğitim Allah'a emanet. 

Erzurum Sayfası/ Erzurum Eğitim Portalı

 

Etiketler: erzurum   eğitimde   başarı