Tırnaklardaki lekeleri herkes vitamin eksikliği veya demir ve potasyum azlığından kaynaklandığını zannediyor. Peki gerçekte nedir bu beyaz lekeler zararı var mıdır?Bilim bunu lökoniki olarak adlandırıyor ve bu beyazlıklar bazı ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. İşte bu hastalıklardan sadece bir kaçı…

Tırnak mantarları, kansızlık, kalsiyum eksikliği. Tırnak batmaları,Bazı ilaçların yan etkileri. Tırnak içi enfeksyon, Tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm). Tırnak ucu deformasyon başlangıcı, keratin hormonu yetersizliği

BEYAZ LEKELER MİNERAL EKSİKLİĞİNDEN Mİ KAYNAKLANIYOR?
Mineraller vücudumuzda düzenleyici görevi olan temel öğelerdir. Görevinden de bize çağrıştırdığı gibi eksikliklerinde birtakım sorunlar ortaya çıkar. Her mineral eksikliği vücutta aynı tepkiyi oluşturmaz. Örneğin demir eksikliğinde kansızlık, potasyum eksikliğinde ise pıhtılaşma problemleri ortaya çıkar. Tırnaklardaki beyaz lekelerin oluşmasındaki ana neden ise çinko eksikliğidir. Çinko tırnak lekelerinin yanısıra bağışıklık sistemi zayıflıklarından kaynaklanan hastalıklar, yaraların geç iyileşmesi, sancılı adet, sivilce, büyüme ve gelişme gerilikleri ve kısırlık gibi çeşitli problemre de yol açmaktadır.

ÇİNKO İÇEREN BESİNLER NELERDİR?
Kırmızı et, karaciğer, peynir, yumurta, mısır, brüksel lahanası, fasulye, brokoli, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir. Çinko bakımından zengin bir diyet bazen yeterli olamamaktadır. Bunun nedeni çinko emiliminde kaynaklanan sıkıntılardır. Çinko mineralinden maksimum derecede yararlanabilmek için C vitamini ile birlikte alınması, süt ve süt ürünleri ile birlikte alınmaması önerilmektedir. Buna dikkat edilmelidir.

İLERLEYEN BEYAZ LEKELERE DİKKAT!
Tırnaklardaki beyaz lekeler çinko takviyesi yapıldığı halde ilerleyici ise başka minerallerin eksikliğinden de kuşkulanmalıdır. En sık selenyum, mağnezyum ve manganez eksikliği tırnak lekelerine yol açar. Bu minerallerin uzun süreli alınmaması da bedende başka başka problemlerin oluşmasına zemin hazırlar.
TIRNAKLARDAKİ BEYAZ LEKELERİN DİĞER NEDENLERİ
Tırnaklardaki beyaz lekeler çoğunlukla çinko eksikliğinden kaynaklanır.


Tırnakta Beyaz Lekeler Neden Olur?
1) Alerjik Tepki
Genellikle kozmetik ürünler böylesi bir etkiye neden olur. Ojeler, besleyici yağlar, oje sökücüler ve tırnağa temas eden diğer kozmetik ürünler alerjiye ve tırnakta beyaz lekeye neden olabilir.

Alerjik Tepki ile ilgili görsel sonucu

2) Protein Yetersizliği
Tırnakta beyaz leke yatay şeritler halinde ise protein yetersizliği söz konusu demektir. Bu şeritler tırnakta değil tırnak yatağında olduğu için tırnakla birlikte uzamazlar.

Benzer bir durum karaciğer sorunlarında da görülebilir. Beyaz lekenin protein yetersizliğinden kaynaklandığından emin olmak için tırnağınızı diğer elinizle sıkın. Leke kayboluyorsa protein yetersizliğidir. Protein alınca hemen geçer.

Protein Yetersizliği ile ilgili görsel sonucu

Vücudumuzda belli bir oranda çinko vardır. Eksikliği tırnakta beyaz leke ve izlere neden olabilir.

4) Kalsiyum Yetersizliği
Gerçekliği bilimsel olarak kesinkes ispatlanmamış da olsa, kalsiyum yetersizliğinin tırnakta beyaz lekeye yol açtığına dair yaygın bir inanış var.

Kalsiyum Yetersizliği ile ilgili görsel sonucu

Tırnak köküne alınan darbeler tırnakta beyaz lekelere neden olabilir. Lekeler darbeden bir süre sonra oluşacaktır. Çok sık yapılan manikür de böyle bir yaralanmaya neden olabilir.

6) Tırnak Mantarı
Tırnak mantarı kendisini başlangıçta küçük sarı-beyaz lekelerle gösterebilir. Sonrasında bu lekeler tırnağın tamamına yayılır ve tırnak kalınlaşır.

Tırnak Mantarı ile ilgili görsel sonucu

7) Daha Ciddi Rahatsızlıklar
Aşağıda yer alan hastalıkların belirtilerinden biri de tırnakta beyaz leke olabilir. Bu hastalıklardan şüphe ediyorsanız hemen doktora görünmelisiniz:

Karaciğer Hastalıkları: Siroz ve hepatit gibi karaciğer sorunları tırnakta beyaz lekeye yol açabilir.

Böbrek Hastalığı: Tırnakta beyaz ve pembe lekelere yol açar. Böbrek yetmezliği ve iflası durumlarında tırnak tamamen beyaza dönüşebilir.

Anemi: Kansızlık veya demir yetersizliğidir.

Tırnakta Beyaz Leke Nasıl Geçer?
1) Nemlendirin
El, parmak ve tırnaklarınızı nemli tutun. Bunun için E vitamini içerikli el losyon ve kremleri kullanabilirsiniz.

2) Tırnağın Büyümesini Bekleyin
Ciddi bir rahatsızlığın habercisi olmayan beyaz lekeler tırnakla birlikte uzayarak kaybolacaktır, endişe etmeye gerek yok. Burada dikkat etmeniz gereken şey, tırnağınızı keserken henüz yeterince ileri gelmemiş beyaz lekeyi almaya çalışmamaktır. Yoksa tırnak yatağını yaralayabilirsiniz.

Bu esnada oje kullanarak beyaz lekenin üzerini kapatabilirsiniz.

3) Beslenmenize Dikkat Edin
Bazı besin öğeleri, vitamin ve minerallerin eksikliği tırnakta beyaz lekeye neden olacağı için, şu besinleri diyetinize eklemeyi unutmayın.

Yeterince kalsiyum alın:

Süt ve süt ürünleri tüketin.
Yeterince baharat ve bitki tüketin. Susam, badem ve yeşil yapraklı sebze tüketebilirsiniz.
C Vitamini içeren meyve tüketin:

Portakal, greyfurt tüketin. Taze sıkılmış portakal suyu içebilirsiniz.
Çinko içeriği bol olan gıdalar tüketin:*Yoğurt
*Taze fasulye
*İstiridye
*Ispanak ve tüm yeşil sebzeler
*Demir içeriği bol olan gıdalar tüketin:

*Tavuk ciğeri
*Et
*Kuruyemiş
*Yulaf
*Sülfür içeriği bol olan gıdalar tüketin:*Sebze, meyve
*Tahıl
*Lifli besinler