TEOG sınavına katılacak binlerce öğrenci sebebiyle okullar iki gün tatil edilecek ancak bu tatil kararının sadece 8. sınıflara mı yoksa tüm sınıflara mı geçerli olduğu konusunda bilgisi bulunmayan öğrenci ve veliler için hazırladığımız haberde detayları öğrenebilirsiniz.

Kritik sınav için geri sayım başlarken öğrencilerin dikkatlerinin dağılmaması için her detaya da özen gösteriliyor. İyi bir lise ve üniversitenin anahtarı olan TEOG, 26 ve 27 Nisan'da gerçekleştirilecek.

26 Nisan Çarşamba ve 27 Nisan Perşembe günü yapılacak olan TEOG 2. dönem sınavı nedeniyle okullar tatil edildi. Olağanüstü haller ve özel durumlar dışında 8’inci sınıf öğrencileri kendi okulunda sınava girecek. 8. sınıf öğrencileri sınava girerken diğer ilkokul ve ortaokul öğrencileri tatil yapacak. Bu günlerde liselere tatil yok.Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) edinilen bilgiye göre tatil süresi 2 gün, yani 28 Nisan Cuma günü okullar tatil olmayacak.

teogda okullar tatilmi ile ilgili görsel sonucu

TEOG ikinci dönem sınavları 26 Nisan'da başlayacak ve 2 gün sürecek. Merkezi ortak sınavlara 1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katılımı öngörülüyor. Sınavlar, yurt içinde 970 merkezdeki 16 bin 257 okulda ve 94 bin 225 salonda, yurt dışında ise 15 merkezde ve 22 okulda gerçekleştirilecek.  

 Sınavın yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde yapılacak oturumları, saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs araları 30 dakika olacak. Sınav uygulaması, tüm merkezlerde eş zamanlı gerçekleştirilecek. Öğrenciler, 26 Nisan Çarşamba yapılacak birinci oturumda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 27 Nisan Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.    

Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanılacak ve her bir ders yazılısının süresi 40 dakika olacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak. Sınav düzenlenecek okullarda, sınav günleri ders yapılmayacak.