Öncelikle şu noktayı belirtmeliyim ki bu çalışma sistemi tamamen kişiseldir. Siz kendi sisteminizi hazırlarken benim kullandığım yöntemlerin bazılarını kullanır, bazılarını değiştirerek  kullanır, bazılarını da kullanmayabilirsiniz. Bu gayet tabiidir. Şunu söylemeliyim ki “kendi öğrenme yönteminizi” bulmanız sınav başarınız için çok ama çok önemlidir. Bana göre bu da ancak farklı yöntemleri deneyerek olabilir.

1-) Bahaneler ÜRETME !

İlgili resim

 

Meslek Hocam rehber yazılarını okuma fırsatı bulduysanız birçok yerde bu konudan bahsettiğimizi fark etmişsinizdir. Bu durumdan sık sık bahsetme sebebimiz genel olarak öğrencilerin sıklıkla bu hataya düştüklerini görmemizden kaynaklı. Yani hemen hemen hepimiz sınav döneminde birçok şeyi bahane ederek ders çalışmaktan, kendimizi geliştirmekten uzaklaşıyoruz. Bugün biraz dinleneyim yarın başlarım, Ahmet’de çalışmıyormuş zaten, denemelerim iyi geçti biraz dinlenmeye ihtiyacım var diye sonsuza kadar uzayacak bu lise sizden sadece vakit çalmakla kalmayarak umutlarınızı da çaldığını biran önce fark edin ve bahaneler üretmeden kendinizi objektif olarak eleştirin.

2-) Nereden Başlamalıyım ?

yayınsız ygs kitabı ile ilgili görsel sonucu

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi temeli olmayanlar için ders çalışmak pek alıştıkları durum değil. Bu yüzden genellikle ilk olarak ne yapmaları gerektiklerini pek kestiremiyorlar. Fakat yapmanız gereken çok basit: çalışmalısınız. Belki bir kitap ile belki bir internet sitesi eğitimi ile fakat yarın değil bugün çalışmaya başlamalısınız. 

 Ders Çalışabileceğiniz İnternet Siteleri Ve Youtube Kanalları

3-) Vazgeçme !

ders calışmaktan ile ilgili görsel sonucu

Temeli olmayan öğrencilerin başarısızlıklarının en büyük sebebi yola çıkmadan vazgeçmek. Gerek ders çalışmak gerekse test çözmek için en zor aşama temel oluşturmaktır.Bunun sebebi ise tahmin edeceğiniz üzere yetersiz bilgi birikimi. Bu durumda defalarca sorunla karşılaşabilir veya çok basit bir sorunun cevabı için saatlerce uğraşabilirsiniz fakat bu durumda pes etmek yerine daha fazla hırslanarak tırnaklarınız ile kazıya kazıya temeliniz oluşturmalısınız. Bu sorunlar ile ilgili olarak ayrıca çevrenizde ki kişileri sık sık rahatsız edin ve belli bir zaman sonra başarınızın keyfini çıkarın.

 

4-) Doğru Kaynak Seçimi

İlgili resim

Yeni bir başlangıç yapan öğrencilerin en çok yaptığı hataların başında da maalesef doğru kaynak seçimi yapamamaları geliyor. Genelde zor ve bilindik kaynakları alarak hemen hemen her soruda yapamadıklarını görünce umutsuzluk sonucu 3. madde de bahsettiğimiz gibi pes ediyorlar. Bu yüzden objektif olarak eğer bilginiz yoksa alacağınız kitapta size hitap edecek şekilde basit olmalı. Peki, basit veya başka bir değişle temel oluşturmaya yönelik kitapları nasıl bulabilirsiniz? Bunun için Meslek Hocam tarafından hazırladığımız kaynak tavsiyelerine buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Ayrıca çevrenizde ki kişilere veya kitapçılara sorarak en doğru kaynağı bulabilirsiniz. Fakat burada ufak bir parantez açmakta fayda var kitapçıların tavsiye ettikleri kitapları hemen almak yerine interette kullanan kişilerin yorumlarını mutlaka okuyun çünkü bazen kitapçılar temsilciliklerini aldıkları yayın evlerini öve öve bitiremiyor ve sonucunda size satıyorlar bu yüzden bu konuya mutlaka dikkat edin.

5-) Ders Çalış(ma)mak

İlgili resim


Kabul ediyoruz ders çalışmaya başlamak gerçekten zor fakat her şeyin bir anda olmasını beklemekte doğru değil. Bu yüzden azdan çoğa doğru bir yol izleyebilirsiniz. Yani bir iki gün 5-6 saat ders çalıştıktan sonra ardından bu süreyi 7-8 saate çıkartmayı deneyebilirsiniz.Oha dediğinizi duyar gibiyim zaten bu rakamlar temsili yani buradan almanız gereken sonuç azdan çoğa doğru ilerlemeniz. Ayrıca daha önce üzerinde durduğumuz Pomodoro tekniği ile de çalışmaya başlamak size fayda sağlayacaktır.

 Pomodoro Nedir ? Pomodoro Tekniği İle Verimli Ders Çalış

Bunun yanında günde 5-6 saat ders çalışmanın size çok şey katabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat eğer bu 5-6 saat sizin için verimli geçmiyorsa aslında çokta şey kazanmış olmazsınız. Bu yüzden ilk hedefiniz aslında çok çalışmaktan önce verimli ders çalışabilmek olmalı.


Derse Odaklanamıyorum ! Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim ?

Son olarak ders çalışmayı bir zorunluluk olarak görmek yerine ihtiyaç haline getirebilmek yani ders çalışma alışkanlığını kazanmakta zorluk yaşayanlardansanız yine tavsiye yazımızı okuyabilirsiniz.