Televizyon Ve Bilgisayar'ın Çocuklara ve Yetişkinlere Zararları 

Bilgisayarların yetişkinler kadar, çocuklar üzerinde de etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi olduğu şüphesizdir. Zaman zaman çocuklarımızın bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını fark ederiz.Açlık nedir bilmeden saatlerce kalabilirler,selseniz duymazlar. Bu gücün etkisini tam olarak bilemediğimiz için, bu sürede çocuğu gözlemek,denetlemek ve kontrollü olmak gerekmektedir.

Bilgisayardaki yazılım programı çocuğunuzun yaşına uygun değilse, çocukları hayal kırıklığına uğratabilir ve bilgisayarın başarısızlıkla özdeşleşmesine yol açabilir.Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet kullanma, kaba bir dil kullanma, izlediği hızlı ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik,gördüklerinin benzeri yapma ya da alma gibi etkiler görülebilir.

Günümüz koşullarında hayatının herhangi bir döneminde hiç kimse yok gibidir internet be TV ile vakit geçirmeyen. Bilgisayar ve internet çocukların karakteri ve kişilik gelişiminde etkileri nelerdir? Anne ve babaların çocuklarını bilgisayar ve TV başına kontrolsüzce bıraktıklarında neler olabileceği hakkındaki fikirleri nelerdir? Bu konuda ki fikirlerimi paylaşmak istedim.

1- Konuşmaya başlama yaşını geriletir. İletişim gücünü zayıflatır, beslenme bozuklukları oluşabilir aynı zamanda beslenme alışkanlığını TV izlerken ya da oyun oynarken devam etmek isteyebilir.

2- Donuk bakışlı olur. Algılama düzeyi düşer,ifade ve becerilerinde yetersizlik söz konusudur.

3- Tepkileri giderek azalır, seslendiğinizde sizi duymaz, ifade ve becerileri zayıflar.

4- Kendini oyalayabilmek için iletişim aracına bağımlı olur.Bağımsız oyun oynama becerilerinde azalma gözlemlenir.

5- Hayal kurma yeteneğini ve yaratıcılığını kaybeder.Korku ve kaygı duyguları artar ve bu duygularla baş edebilmeyi öğrenmekte zorluk yaşar.

6- Oyun kurma ve oyun oynama becerisi azalır,sokak oyunları dediğimiz oyunlardan habersiz olarak büyür ya da bu oyunlar anlamsız gelir.

7- Kinestetik olarak daha ağır,hareketsiz bir çocuk olarak büyür ve bedensel hareketlilik ,yorgunluk gerektirecek oyunlara dahil olmak istemez.

8- Uyku saatleri düzensiz olur, Uzun süreli bilgisayar kullanmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar gelmektedir.

9- Tüketicilik artar,reklamlarını izlediği her ürünü talep eder ve aldırana kadar sizi ağlayarak bunaltır, yaşı itibari ile görmemesi gereken cinsel içerikli reklamları ya da duymaması gereken kelimeleri sizin kontrolünüz olmadan öğrenmiş olur ve kaygı yaşar.

10- Özel zevkleri,ilgilendiği bir hobisi olmadan büyür,ya da oynadığı oyunlardaki ,izlediği filimlerdeki olanakları kendide benimseme yoluna gidebilir.

11-Çocuklar davranışları model alma yoluyla öğrenir,siz çocuğunuzla birlikte vakit geçirirken cep telefonunuzda oyun oynarsanız,ya da çocuğunuz yemek yesin,sessiz olsun diye kendi cep telefonlarınıza çocuğunuz için oyun yüklerseniz bunu çocuklarınız için olumlu hale getirisiniz,dışarıda vakit geçirirken,ya da çocuğunuzun susması gerektiğini düşündüğünüz anlarda eline verip bu durum ortadan kalktığında aaaa çok oynadın yeter dediğinizde çocuğunuz buna itiraz eder,normal şartlarda hayır olarak değerlendirdiğiniz davranışları içinde bulunduğunuz şartlara göre tutum değiştirmeniz çocuğunuzun gözünde oyun yoluyla ona vermiş olduğunuz güven duygusunun sarsılmasına yol açar.