1. Mekke-i Mükerreme

Kâbe-i Muazzama ve arkada Ecyad Kalesi. (1889)İmkanı olan her Müslüman’ın ziyaret etmesi gereken kutsal bir şehir. İslam’ın güneşinin doğduğu şehir. Toprağından havasına kadar her şeyi ile farklı olan şehir Mekke şehirlerin anasıdır.slam’ın duygusunu en iyi hissedebileceğiniz yerlerden birisidir. Cennet’ül Mualla Mezarlığı’nda Hz.Hatice validemiz ve bazı Sahabe-i Kiram’ıda ziyaret etmelisiniz. Peygamberimizin doğduğu evde bu şehirde bulunmaktadır. Peygamberimiz’e (sav) ilk vahyin geldiği Hira Dağı Mekke’ye 9 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Ayrıca Sevr Dağında, Hz. Peygamberimiz ile Hz. Ebu Bekr’in saklandığı mağara Sevr Mağarası bulunmaktadır.

1-mekke-kabe-ecyad-kalesi

2. Kudüs

Kudüs’ün umumi görünümü. Mescid-i Aksa ve Kubbetü’s-Sahre aynı karede. (1900)

Kudüs, dünya üzerinde bulunan en eski şehirlerden birisidir. Peygamber Efendimiz’in (sav) miraca yükseldiği Mescid-i Aksa, Kudüs’te bulunmaktadır. İslam için çok önemli olan Mescid-i Aksa, bozulmadan günümüze kadar gelen ilk İslam eseridir. Kudüs şehrinde birçok sahabenin kabri de bulunmaktadır. Kudüs’te birçok peygamberin izine rastlamak mümkündür. Ayrıca Osmanlı devleti Kudüs’e gereken değeri göstererek, Kudüs’ün günümüze kadar bozulmadan gelmesine vesile olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu, Kudüs’te birçok eser vererek İslam’a katkıda bulunmuştur. El Halil şehrinde Hz. İbrahim, Hz İshak, Hz. Yakup, ve Hz .Yusuf’un kabirleri bulunmaktadır. Kuranda geçen üç meleğin Hz. İbrahim’i ziyaret etmesi olayı da El Halil’de gerçekleşmiştir. Kudüs, İslam tarihi açısından çok önemli bir şehirdir. Bir gün yolunuz düşerse, Kudüs’ü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2-kudus-genel-gorunum

 

3 Medine

Peygamberimizi bağrına basan koryan ve destekleyen şehir. Yesrib

tarihte eski medine ile ilgili görsel sonucu 

Suudi Arabistan'ın batısında, Kızıl Deniz'e 193 kilometre mesafede konumlanan Medine ülkenin dördüncü büyük kenti konumunda. Eski adı Yesrib olan kent.

tarihte eski medine ile ilgili görsel sonucu

 

4. İstanbul

Ayasofya Camii ve meydanı. (1900

3-ayasofya-istanbul

5.Şam

Hicaz Demiryolu inşaatının Şam’a ulaşması vesilesiyle dikilen Telgraf Anıtı ve Merce Meydanı

Günümüzde Suriye, savaş altında olan bir bölge olarak direnmektedir. Ancak Suriye bu muameleyi kesinlikle hak etmeyen bir şehirdir. Günümüzde Suriye’ye gitmek biraz zor olsa da, ölmeden önce gitmemiz gereken şehirler arasında yer almaktadır. Şam kentinde bulunan Şam Emeviye Camii, bazı kesimlerce Müslümanların en önemli dördüncü camisi olarak adlandırılır. Suriye’de Hz. Hızır ve Hz. Hud’un makamları bulunmaktadır. Hz. Adem’in oğlu olan, kardeş cinayetine kurban giden Habil’in kabri de Şam kentinde bulunmaktadır. Şam’da bulunan eski mezarlıkta Bilal Habeşi ve Kerbela şehitlerinin de kabirleri bulunmaktadır. Günümüzün getirdiği dezavantajlar ile şehre gidebilmemiz, maalesef çok zordur. Şu an Suriye iç savaş yaşanmaktadır. Bu nedenle İslam tarihi açısından önemli değerlere sahip olan bölgeler, daha iyi korunmalı ve sahip çıkımalıdır. Bölgede oluşan olumsuzluklar nedeniyle birçok cami, yıkılmış ve harap olmuştur. Çıkan iç savaş İslam tarihine büyük ölçüde zarar vermiştir. Suriye, İslam’daki yeri açısından bu kadar büyük bir öneme sahip iken, günümüzde maalesef Suriye’yi gezebilmek olanaksızdır.

4-sam-telgraf-meydani

6.Halep

Şehrin manzarası ve arkada meşhur Halep Kalesi.

5-halep

7.Saraybosna

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’nın umumi görünümü. (1890-1900)

6-saraybosna

8.Bahçesaray

Bahçesaray’da Kırım hanlarının sarayı Hansaray (1890-1900)

7-bahcesaray

9.Semerkant

Semerkant Özbekistan’da bulunmaktadır. Timur döneminde önem kazanan şehirde ilimden sanata kadar birçok izlere rastlayabilirsiniz. Semerkant’taki bir diğer özellikle de Timur döneminde birçok İslam aliminin yetişmiş olmasıdır. Semerkant’ta iyi bir yönetim süren Timur, şehrin gelişmesinde ki en büyük faktörlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Timur’un mezarı şehrin girişinde bulunmaktadır. Eğer Semerkant’a yolunuz düşerse, Timur’un mezarını da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde belirli tur firmaları Semerkant şehrine aralıklarla turlar düzenlemektedir. Semerkant, yerli turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

8020_semerkant

10.Şanlıurfa

Peygamberler şehri olan Urfa, aynı zamanda da Hz. İbrahim’in doğduğu yerdir. Urfa’da bulunan Balıklıgöl, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinir. Bu nedenle, ziyaretçi akınına uğramaktadır. İslam şehirleri arasına Urfa’nın dahil olmasının en önemli sebebi şüphesiz ki, Hz.İbrahim peygamberdir. Hz.Eyyub (as)’un ve eşi Hz.Rahme’nin kabirleri de Urfa şehrinde bulunmaktadır. Diğer şehirlere nazaran gidip görebilmemiz açısından bize en yakın şehir olan Urfa, İslam şehirleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bir eleştiride bulanacak olursak, yabancı turistler bizlere nazaran Urfa’yı daha çok ziyaret etmektedirler. Kendi ülkemizde bulunan ve İslam tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Urfa, mutlaka gidilmesi gereken İslam şehirleri arasında yer almaktadır.

 şanlıurfa ile ilgili görsel sonucu