Amerikasız hiç biriş yapamayan Suudi yönetimi yine yörüngeye uygun adım attı

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel Bin Ahmed Al-Jubeir, ülkesinin DEAŞ ile mücadele etmek amacıyla ABD ile birlikte Suriye’ye özel birlikler göndermeye hazır olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, yaptığı açıklamada, ABD ile birlikte IŞİD'le mücadele amacıyla Suriye'ye askeri birlikler göndermeye hazır olduklarını söyledi. El Cubeyr, "Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri özel birlikleri ile ABD'nin yanında yer almaya hazır olduğunu beyan etmiştir, ayrıca İslam koalisyonundan bazı ülkeler de terörizm ve radikalizm ile mücadeleye birlik göndermeye hazırdır" şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan, ABD ile birlikte Suriye'ye asker gönderecek

Suudi Dışişleri Bakanı El Cubeyr, planın mahiyetini ve nasıl uygulanabileceğini ABD ile istişare ettiklerini belirtti.

Planın yakında hazır olmasını beklediklerini dile getiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı mülakatında, "öncelikli amacın IŞİD'in denetimindeki toprakları geri almak, ama aynı zamanda kurtarılan bölgelerin Hizbullah, İran ya da Şam yönetiminin kontrolüne geçmesini önlemek olması gerektiğini" söyledi.

El Cubeyr, IŞİD'den arındırılacak bölgelerin muhaliflerin denetimine verilmesini tercih ettiklerine işaret etti.

ABD ile istişare halindeyiz

Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle birlikte, bazı İslam ülkelerinin terörizmle mücadele konusunda, ABD’nin yanında özel birliklerden oluşan kara gücü gönderme konusunda hazır olduklarını deklare ettiklerini vurgulayan Al-Jubeir, “Biz planın ne olduğu ne yapılması gerektiği ve nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda ABD ile istişare içerisindeyiz” diye konuştu.