Hayatımızda en büyük etkisi olan, gelişim sürecini en iyi şekilde sağlayan sütün faydalarını anlatmak ile bitiremeyiz. Bu nedenle süt içmek sadece yararlı değil inanılmaz derecede zeka geliştiriyor. Süt içmeyen çocukları zeka geriliği yaşama olanağı oldukça fazladır. Bu nedenle sütü en iyi şekilde çocuğunuza vermeli,gelişim sürecini en iyi şekilde tamamlamasına yardımcı olmalısınız. Annelerin görevi sağlıklı bireyler yetiştirmek,topluma kazandırmaktır. Sütün faydaları sayısızdır. Bu faydalı besini hayatınızdan eksik etmemelisiniz. Çocuk, genç, yaşlı fark etmez herkesin günde en az 2 kez süt tüketmeleri çok önemlidir.

çocuk süt ile ilgili görsel sonucu

Süt takviyesi günde en az 2 kez sağlanmalıdır. Hatta çocukların sütü daha fazla sevebilmeleri için, meyveli süt yapabilirsiniz. Ya da yedikleri yemeklerin içine bir miktar süt ilave ederek sütü sevmelerini sağlayabilirsiniz. Doğumdan itibaren aldığımız ilk besin süttür. İlk bunu anne sütü ile alırız. Daha sonra normal besin olarak inek sütüne geçeriz. Hayatımız boyunca bu içecek sağlıklı olduğundan bize önerilir. Bizler bunun gereğini yaparak, çocuk, genç, yaşlı olarak gerekli besin olarak tüketmeye devam ederiz. Bu nedenle, sağlıklı yaşar yediklerimiz ve içtiklerimiz ile dinç yaşarız. Besleyici değeri yüksek olan sütün insan sağlına katkıları oldukça büyüktür. Süt içmenin insana sağladığı bir diğer faydalarını ele alalım.

• Kemikleri güçlendirerek kişinin sosyal yaşantısında daha güçlü olmasına katkıda bulunur.

• Diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçerek sağlıklı dişlere sahip olmanıza katkıda bulunur.

• Göz sağlığını koruma altına alır. Göz görme fonksiyonunun daha güçlü ve görme mekanizmasının daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

• Zeka geriliği, dikkat dağınıklığı gibi durumların yaşanmamasına katkıda bulunur.

• Zeka gelişimi için oldukça değerli bir besindir.

• Cildi yaşlanmasının önüne geçerek, daha dinç bir yüze ve genç bir görüntüye sahip olursunuz.

• Kolesterolü düşürerek daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunuyor.

• Diyet yapanlar için şekersiz sütün faydası oldukça fazladır.

• Her türlü astım, bronşit gibi hastalıkların önüne geçiyor. Süt içmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz

Çocukların zihinsel gelişiminde de sütün, çok önemli olduğunu belirten Nilüfer Hakarayan; “Çocukların sağlıklı büyümelerinde, beslenmelerinde Süt çok önemli bir besin kaynağıdır. Süt içeriğinde kalsiyumun yanı sıra sağlıklı bir vücut için gerekli A, D, B2, B6, B12 vitaminleri ile potasyum, fosfor ve proteinler bulunur. Yapılan araştırmalar, günde en az bir bardak süt  tüketimi  çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı oluğunu  göstermektedir.. Daha sağlıklı nesillerin yetişmesi ancak çocukların karbonhidrat, protein, yağ,  vitamin, mineral elementlerini yeterli miktarda süt tüketimi ve sağlıklı beslenme ile alması sağlanabilir.