Cumhuriyet döneminin en eski cemaatlerinden, Süleyman Hilmi Tunahan Efendi'nin talebeleri olarak adlandırılan, kamuoyunda "Süleymancı" olarak tarif edilen kendilerini "Süleymanlı" olarak tarif eden grup üzerinde bu günlerde özellikle sosyal medya da yoğun bir karalama kampanyası sürdürülüyor. 

süleyman efendi grubu ile ilgili görsel sonucu

Süleymanlı grubunun son döneminde liderliğini-abiliğini yapan Ahmet Denizolgun Hoca'nın vefatı üzerine bu kampanyalar iyice artırıldı.

Bu grubun CIA ile bağlantısından bahsediliyor BUNUNLA yargısız  infaz yapılmaya çalışılıyor. Nasılsa 15 Temmuzda ihanet eden bir grup var. Onu emsal gösterip sırası ile tüm grupları bu şekilde farklı senaryolarla bir bir yok etmeye çalışacaklar gibi görünüyor.

Bu aslında "perinçek" merkezli bir amerikan projesidir. Tüm cemaatleri yok etmek için 15 Temmuz bir fırsattır onlar için.

Şunu ifade etmek gerekir ki her insanın olduğu gibi içerisinde insanları barındıran her grubunda hataları,eksikleri,yanlışları,günahları da olabilir. Bu doğaldır. Fakat bu eksikleri göz önünde bulundurup önüne geleni ihanetle- hainlikle suçlamak olsa olsa bir CIA projesi olabilir. Bu gün gelinen noktada birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bir dönemde birbirini karalamak, suçlamak düşmanlıkları artırır. Kardeşliği zedeler. 

Bendeniz Süleymanlı değilim. Ama yurtlarına farklı zamanlarda gitmiş, gezmiş ve çalışmaları görmüş birisiyim.

Süleymanlılar grubu Türkiye genelinde açtığı Yurt, Kuran Kursu ve çocuklara yönelik Sıbyan mektepleri ile önemli bir boşluğu doldurmuşlardır. Anadolunun mağdur halkının çocukları, düşük ücretlerle kurslarda ve yurtlarda okutulmuş bir çoğundan da yurt ücreti dahi alınmadığına şahidizdir. Yetiştirilen talebeler islamı ve ehli sünnet itikadını iyi bilir, öğretilenlerle güzel ve tecvidli Kuran okurlar. İlmihal bilgileri sağlamdır. Yurtlarda İslami bir hava vardır. Kuran ve ilmihalden başka kitapta okutmazlar fazla. Yurtlar güzel ve bakımlıdır. Öğrenciler oldukça güzel ortamlarda kalırlar. 

Bir dönem sokaklarda, esnaf arasında kursların ihtiyacı için para toplandığından çok fazla kişi şikayetçi idi şimdi o durumda halledildi gibi. Artık sokaklarda kurs ihtiyaçları için dolaşılmıyor. Para toplanmıyor.

15  Temmuz sonrası sokaklarda,meydanlarda pek fazla görmedik gelmediler deniliyor. Ama meydanlara gelen hocaları görmüşüzdür. Çok fazla camia olarak sokağa çıkmazlar. Bu demek değil ki fetö'yü savundukları için. Eskiden beri Fetö'yü sevmezler. Dinler arası diyalog gibi ifsad hareketlerine soğuk bakar şiddetle de eleştirirler. 

Sosyal medya da çok göremezsiniz. Paylaşımları sayfaları vs yoktur. Çünkü sosyal medyayı merkezleri tavsiye etmez. 

EKSİKLERİ İSLAMIN İTTİHADI ŞUURU AZ

Bizim acizane gördüğümüz en büyük eksiklerini sayacak olursak toplumun içerisine çok fazla çıkılmaz. Farklı grup ve cemaatlerle çok irtibatları yoktur. Cumaları dahi yurtlarda kılarak islamın şeairi olan cami cemaatinden uzak dururlar. Camilere çok uğramazlar. Müslümanların uhuvveti ve ittihadı için herhangi çalışmaları yoktur. Seçim döneminde farklı partilerle gizli kapaklı oy pazarlığı yapabilirler. Tabi bunu üst yönetim yapar. Seçimden bir kaç gün önce şu partiye oy verilecek diye duyurulur. Bazen İslamın yakınından geçmemiş kişileri seçimlerde destekleyebilirler. DP'ye, Mesut Yılmaz'a oy kazandırmak için çalışmaları en büyük yanlışlarıdır. Genel Merkezlerinde gizemli bir yapı vardır. Alttaki elemanlar dahi yukarıda ne olduğunu ve işlerin nasıl yürüdüğünü bilmez. İslami tesettür konusunda çok fazla riayetkar değillerdir. Bu konuda yani tesettüre riayet konusunda eksikleri vardır. Yurtlarda eşya kullanımında bazen çok lükse kaçılabilir. 

Bu gün gelinen noktada hangi cemaati ve grubu ele alsak bu kadar veya bundan fazla yanlışları olabilir. Bize düşen kardeşçe uyarmak ve düzeltilmesi için hakkı taraflarına söylemektir. 

Bu yazıda bunun için yazılmıştır. Rabbim hayırlı çalışmalarını daim kılsın. Eksiklerini de düzeltmelerini nasip eylesin.

Abdullah Artvinli