Yıldız Holding’in sahibi Ülker Ailesi ile BİM’in ana ortakları Topbaş Ailesi Yimpaş Holding’e ait Aytaç'ın tüm hisseleri satın alarak şirketin tek sahibi oldu.

Aytaç'ın tamamı satıldı
Ülker ve Topbaş ailesi, 2013'te şirketin yüzde 75'ini satın almıştı. Geçtiğimiz günlerde kalan hisseler için şirketler arasında anlaşma sağlandı.

Çankırı'daki 910 dönümlük arazi üzerine kurulu tesisin yüzde 75'ini, gayrimenkulleri ile birlikte alan Ülker ve Topbaş ailesi, firmaya 150 milyon lira ödemişti. Dünya gazetesinin haberine göre, Geçtiğimiz günlerde geri kalan hisse için masaya oturuldu ve Topbaş-Ülker ortaklığı Yimpaş'tan aldı ve şirketin tek sahibi oldu.

1995’den Bu Güne…

Aytaç Et Tesisleri faaliyetlerine 1995 yılında başladı. Çankırı’daki üretim 912 dönümlük arazi üzerinde kurulu olan tesiste devam ederken, tesis 217 bin metrekarelik alanı kaplıyor.

Aytaç Et Tesisleri dünyanın sayılı tesisleri arasında yer alıyor. Tesis yüksek üretim kapasitesiyle dünyanın en büyükleri arasında bulunuyor.

Aytaç’ın yüzde 75’lik bölümü 2013 yılında Ülker ve Topbaş ailesi tarafından satın alınmıştı. Kalan yüzde 25’lik hisse için masaya oturan şirketler anlaşma sağlayarak, hisselerin devri için harekete geçti. Ülker ile Topbaş ortaklığı Aytaç’ın yüzde 75’ine 150 milyon liralık kaynak aktarmıştı. Satışa Aytaç’ın Çankırı’da bulunan tesisi ve gayrimenkulleri konu olmuştu.

Ülker ve Topbaş ailesi geçen günlerde kalan yüzde 25 oranındaki hisse alımı için Yimpaş’la görüşmeye başladı. Taraflar hisse satışı için ortak noktada buluşarak, kalan hisselerin Ülker ile Topbaş ortaklığına devrine karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu Açıkladı!

Sermaye Piyasası Kurulu satış hakkında açıklama yaptı. Buna göre satış Ülker ile Topbaş ortaklığına bağlı olarak faaliyetlerine devam eden 3 şirket ile gerçekleşti. Ortaklık alım için 25 milyon 600 bin liralık ödeme yaptı. Son satış ardından Aytaç’ın tamamının satın alınmasına 175 milyon liralık ödeme yapılmış oldu.