Son haftada yapılan anket sonuçları yayınlandıkça yayınlamaya devam ediyoruz. Avrasya'dan sonra SONAR'da sonuçları açıkladı. 2 büyük anket kuruluşunda da HAYIR oyları önde. Ve gittikçe de ilginç bir şekilde artıyor. Böyle giderse seçime kadar hayır oylarının iyice arayı açacağı belirtiliyor.

SONAR referandum için yaptığı araştırmanın sonucunu duyurdu. Sonuçlara göre, “Hayır” oyu vereceklerin oranı yüzde 51,02 olarak gözüküyor.
SONAR, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52 oy alacağını öngören bir anket gerçekleştirmişti. Seçim sonucu Erdoğan, lehine yüzde oyu yüzdesi 51,76 olmuştu.

SONAR mart ayı referandum anketine göre, “Evet” oyu verecek olanlar

yüzde 48,98’de kalırken, “Hayır” oyu verecek olanlar yüzde 51,02 ile önde gözüküyor.

KARARSIZLAR “HAYIR” EĞİLİMLİ

Sonar Araştırma A.Ş.’nin sahibi Hakan Bayrakçı, araştırmada kararsızlar ve görüşünü belirtmeyenlerin daha çok “Hayır” eğilimlerini söylemeye çekinen vatandaşlar olduğunun saptandığını belirtti.

ARAŞTIRMA KÜNYESİ

Araştırma 5.000 kişi ile, 10-24 Mart tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre (NUTS-2), 26 ilde gerçekleştirilmiştir.

İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay İllerinde “Yüz yüze anket yöntemi” ile; Ağrı, Van ve Mardin “CATI” ile yapılmıştır.

Çalışma, farklı sosyo-ekonomik sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve il/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir.

Araştırmanın Hata Payı: 0,95 güvenlik sınırı içinde (%)+/- 1,34’tür.

GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ DE SONUÇLARI AÇIKLADI

16 Nisan 2017 anayasa referandumuna ilişkin son anket sonucu Gezici Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat Gezici'den geldi.

16 Nisan 2017 anayasa referandumuna ilişkin son anket sonucu Gezici Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat Gezici'den geldi.

2017 referandum anketleri sonucunu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
Gezici; İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, Antalya, Adana ve Mersin'de 'Hayır' oylarının önde olduğunu duyurarak "Araştırma şirketlerinin %95'i 7 Haziran seçimlerine benzer şekilde 16 nisan referandumuna ilişkin net oranları bildirmekten imtina ediyorlar" ifadelerini kullandı.

HAYIR %51.1

Murat Gezici, son anketlerinin sonuçlarını "Hayır % 51.1 şuan.. Sandığa katılım yüksek olursa Hayır % 53.9 çıkar MHP seçmenin % 70'i kararlı hayır diyor. AK Parti seçmenin % 82'si Kararlı Evet diyor. Halkın % 70'i Evet çıkar inancı taşımasına rağmen Hayırlar önde." diyerek duyurmuştu.

Kaynak:Mynet