İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, (FETÖ) soruşturması dahilinde, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları gerekçesiyle tutuklanan 235 polis hakkında ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle iki farklı iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, ByLock kullanan güvenlik görevlilerine ilişkin başlatılan soruşturma fazla yönü olan olarak devam ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, ByLock kullanan emniyet görevlilerine ilişkin başlatılan soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor.

İKİ AYRI İDDİANAME

Savcılık, soruşturma kapsamında tutuklanan 235 polise yönelik dosyadaki işlemleri tamamlayarak, iki ayrı iddianame hazırlandı. İddianamelerin birinde 86 ve diğerinde 149 şüpheli yer alıyor.

İddianamelerde, FETÖ'nün yapılanması ve eylemleri ile örgütün şifreli haberleşme programı ByLock hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı öğrenildi. Toplam 235 şüphelinin ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Başsavcılığın onayladığı iddianameler İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkeme heyetinin, 15 gün içerisinde iddianamelerin kabulü veya reddi yönünde bir karar vermesi bekleniyor. İddianamelerin kabulü halinde şüpheliler ileriki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Bu arada, söz konusu polislerin bir kısmının meslekten ihraç edildiği, bir kısmının da açığa alındığı belirtildi.

21 POLİS SERBEST

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı göre ''ByLock'' kullanan emniyet görevlilerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında arasında güvenlik müdürleri, fazla sayıda amir ve başkomiserin de bulunduğu 258 polis tutuklanmış, 21 güvenilmez Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanarak, bir kısım değişken polisler de adli yoklama şartıyla bağimsizlik bırakılmıştı.

Hakkında dava açılmayan polislerle ilgili soruşturma ise halen sürüyor.