Coca-Cola şirketi "şekere ek vergi getirme" kararının ardından İngiltere'de ürettiği Sprite ve Fanta’daki şeker miktarını 100 mililitrede 5 gramın altına indirdi. Türkiye'de ise iki kat fazla şeker kullanılıyor.

İngiltere'de "şekere ek vergi getirme" kararı alınmasının ardından Coca-Cola, bu ülkede ürettiği Sprite'ın ve Fanta'nın şeker miktarını neredeyse yarı yarıya indirdi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre İngiltere'de meşrubatların içerdiği şeker miktarına göre içecek üreticilerinden vergi alınması uygulaması 6 Nisan Cuma günü başlayacak.

İngiltere'de "şekere ek vergi getirme" kararı alınmasının ardından Coca-Cola, bu ülkede ürettiği Sprite'ın 100 mililitresindeki şeker miktarını 6,9 gramdan 4,6 grama; Fanta'nın 100 mililitresindeki şeker miktarının da 6,6 gramdan 3,3 grama indirdi.

Türkiye'de satışa sunulan Sprite'ın 100 mililitresi 10 gram, Fanta'nın 100 mililitresi ise 11,5 gram şeker içeriyor. Almanya'da üretilen Sprite ve Fanta'nın 100 mililitresinde ise 9,1 gram şeker var.

NE KADAR ŞEKER O KADAR VERGİ!

İngiltere'de meşrubatların içerdiği şeker miktarına göre içecek üreticilerinden vergi alınması uygulaması 6 Nisan Cuma günü başlayacak.

İngiliz kamuoyunda ‘şeker vergisi' olarak adlandırılan yasa, 100 mililitre meşrubatın içerdiği şekerin 5 gramı aşması halinde, litre başına 18 peni vergi alınmasını öngörüyor.

İngiliz kamuoyunda ‘şeker vergisi' olarak adlandırılan yasa, 100 mililitre meşrubatın içerdiği şekerin 5 gramı aşması halinde, litre başına 18 peni vergi alınmasını öngörüyor.

100 mililitre meşrubatta kullanılan şeker miktarının 8 gramı aşması halinde ise litre başına 24 peni vergi alınacak.

Coca-Cola'dan gavurluk! Türkiye'de 2 kat fazla şeker kullanıyorlar

İngiliz hükümeti şeker vergisi kararını 2016 yılının Mart ayında almış, ancak üreticilere gereken değişikliğin yapılması için iki yıl süre tanımıştı. Şeker vergisi, meşrubatlardaki şeker miktarının azaltılmasını, böylelikle şişmanlık ve obezite ile mücadele edilmesini hedefliyor.

Kaynak: Yeni Akit