İlaç Kapsüllerinde Domuz Gerçeği Ürkütüyor

Sağlıklı beslenmenin modern dünyaya ayak uydurmanın bir parçası olarak görüldüğü günümüzde insanlar, yavaş yavaş sofralarındaki beyaz ekmeği kaldırmaya, organik pazarlara uğramaya, GDO’suz ürünler tercih etmeye, az yağlı-az tuzlu tüketmeye ve kadın programlarını kapatıp sağlık programları izlemeye başlamışken, biz işin biraz da Müslümanca sağlıklı yaşamkısmına açıklık getirmek istiyoruz.

Halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir toplumda yaşıyor olmamız, pek çoğumuzun yiyecek ve içeceklere olan itimadını artırıyor olabilir. Bir kısmımız ise Müslüman bir toplumda yaşıyor olmamıza rağmen, kuru yolma tavuk tüketmeye, etlerini güvenilir kasaplardan almaya dikkat ediyor olabilir. Peki, kaçımız yiyecek ve içeceklerde gösterdiği bu seçici hassasiyeti kullandığı ilaçlar için de gösteriyor?

Yıllardır yazılıp çiziliyor ama Bakanlık dikkate almıyor. İlaç kapsüllerinde ÇOK MİKTARDA domuz jelatini kullanılıyor.

Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyor!

Birçok vatandaş okumuyor ancak kasüllü ilaçların birçoğu domuz,alkol, uyuşturucu ihtiva ediyor.

DOMUZ KATKILI İLAÇLAR

Pankreas vb birçok ilaçta için kullanılan kreonun içinde domuzun pankreas enzim salgısının konsantresi var. Ve Birçok ilçata domuz katkı maddesi had safhada.

Sağlık Bakanlığı bu haberleri duyup duymamazlıktan mı geliyor?

İlaçların içinde domuz katkısı var!

Domuz dinimizce haramdır.Sağlık için ilaçların içinde kullanılıyorsa o zaman caiz midir? Bakanlık ve İlahiyatçılar bu sorunun cevabını verdi

 
KULLANILAN ORAN ÇOK AZ
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ilaçların içinde etken madde olarak domuz materyali kullanıldığı ancak bu materyaller çok az bir oran da ilaçların içinde kullanıldığını söyledi.

Bakanlık yetkilileri domuz jelatinleri yerine inek jelatinlerinin kullanılmasını istediklerini ancak kimsenin buna yanaşmadığı belirtildi.

Yetkililer, ”Domuz jelatinlerine oranla diğer jelatinler çok pahalı. Bu yüzden kimse bunu üretmiyor. Bakanlık tarafından denetlenerek ilaçlar kullanıma sunuluyor. Alternatifi olmadığı zaman bu ilaçların kullanımın da sakınca yok. Sağlık için gerekli olduğu takdir de içeriğin de domuz jelatini bulunan ilaçların kullanılması gerekiyor” dedi.

ÜRETİCİ FİRMALARIN BELİRTMESİ GEREKİYOR
Üretici firmaların açıkça ilaç Prospektüsünde ilaç kutularının üstünde hangi hayvanın enzimleri kullanıldığını belirtmesi gerektiğini söyleyen İlaç Dağıtım Merkezi Başkanı Burhan İsen;

“İlaçların enzim karışımı genel de domuzdan yapılıyor. İlaç üretimlerini genel de yurt dışından yapılıyor ve orada da domuzun pankreas salgı bezleri kullanılıyor. Bize düşen görev ilaç dağıtımında her şeye dikkat etmektir. Üretici firma Türkiye’den onayı ve ruhsatı alıyor. Biz de bu ruhsat ve onayların doğrultusunda ilaç dağıtımını yapıyoruz. Dinimizce domuz tabi ki haramdır” dedi.
Bir İlacın Hayvan Katkılı Olduğu Nasıl Saptanır?

Doktorunuzdan ya da hemşirenizden, üreticiyi arayıp ilacın içeriğine dair ilaç danışma departmanından bilgi almasını isteyiniz.
İlacın ismi de bazen kendini ele verebilir. Ancak, ilacın hayvan katkılı olup olmadığı sadece isimden anlaşılmaya da bilir.
Tüm bileşen maddeleri ayrıntılı biçimde göstermese de, Hasta Bilgilendirme Broşürü kimi zaman işe yarayabilir.
Eczacınıza sorabilirsiniz.
 
 
 
Sağlık Bakanlığı bu konuyu gündeme alıp soruna helal çözüm üretmelidir.