Kış ayını yaşadığımız şu günlerde, soğuk havalar vücudumuzun hastalıklara karşı direncini azaltıyor. Dengesiz ve yetersiz beslenme alışkanlıklarımız, bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar, vücudumuzun zayıf anını kolluyor. Yediden yetmişe herkesi vuran bu hastalıklardan korunmanın yolu ise soframızdan geçiyor. Kış sebzeleri, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile mevsim hastalıklarına savaş açıyor. Bu sebzelerinin bağışıklık sistemimiz üzerindeki olumlu etkisinden bahseden Herbalife Beslenme Danışma Kurulu üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, sağlıklı bir kış geçirmek için kış sebzelerini düzenli tüketmemiz gerektiği konusunda herkesi uyarıyor...
.
VİTAMİN DEPOSU LAHANA

LAHANA ile ilgili görsel sonucu

Kansızlık ve sinir sistemi gelişimi için gerekli folat ve hücre fonksiyonlarında görevli potasyum açısından zengin bir kaynak olarak biliniyor.
İçerisinde bulunan A vitamini ile sindirim ve solunum sistemlerinde oluşan mikroplara savaş açıyor. Vücut direncimizi arttıran C vitamininin yanı sıra, kanımızın pıhtılaşmasını sağlayan K vitaminini de bolca barındırıyor.

LİF KAYNAĞI ISPANAK

ISPANAK ile ilgili görsel sonucu

Halk arasında bilindiği gibi demir açısından zengin olmayan pazı ve ıspanak, içerisinde güçlü lif kaynakları, A ve C vitaminlerini barındırıyor.
Porsiyon başına oldukça düşük kalori içeren bu sebzelerin faydaları, sadece bunlarla bitmiyor. İçerdiği oksalat isimli madde ile böbrek taşı sorunu yaşayan kişilerde bu sorunu artırabilen özellik içeriyor

TANSİYONUN DÜŞMANI

Kabak Hem yemeği, hem salatası hem de tatlısı ile kış aylarımızda sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. C, B vitaminleri, pantotenik asit, folik asit, potasyum ve yüksek miktarda karoten içeriyor. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Kabak, diğer sebzelerle kıyaslanınca kalori içeriği yüksek sayılabileceğinden, kontrollü porsiyonlarla tüketilmesi uygun görülüyor.

KARACİĞER DOSTU ENGİNAR

karaciğer enginar ile ilgili görsel sonucu

Lif kaynağı oldukça zengin olan enginar, sindirime yardımcı oluyor.
Ayrıca safra yollarının ve karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlıyor. İçerisinde bulunan C vitamini ile inflamasyonda ve kollajen üretiminde olumlu etki gösteriyor..

SIVI KAYNAĞI MARUL

MARUL ile ilgili görsel sonucu

 

Düşük kalori içeriğiyle, tokluk hissi veriyor, sindirimi kolaylaştırıyor ve soğuk havalarda vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı desteğini sağlıyor. Ayrıca yüksek miktarda A vitamini içeriyor. Bu vitamin ile sindirim ve solunum sistemlerinin iç yüzeylerinde, gözde, bağışıklık sisteminde önemli koruyucu önemiyle biliniyor.

AZ KALORİLİ ŞALGAM

ŞALGAM ile ilgili görsel sonucu

Sofraların baş tacı olan şalgam, az kalorili olmasına rağmen bol kalsiyum ve A, C, K vitaminleri içeriyor. Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirip, hastalıklara savaş açıyor..

DEMİR DEPOSU ROKA

ROKA ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizde balık dendiğinde yanında olmazsa olmaz yeşilliklerin başında roka geliyor. A, C ve K vitaminleri ile kalsiyum açısından zengin olmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kan üretiminde rol oynayan demiri bolca içeriyor..

ENFEKSİYONLARA KARŞI REZENE

REZENE ile ilgili görsel sonucu
C vitamini, potasyum, magnezyum ve bakır açısından zengin bir besin maddesi olarak biliniyor.
Kış aylarında soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına deva oluyor.

ANTİOKSİDAN HAVUÇ

HAVUÇ ile ilgili görsel sonucu
İçerisinde bulunan A vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, sağlıklı bir cilde ve gözlere kavuşmamızı sağlıyor.

 

Soğuk hava kalkanı besinler;Kuru üzüm, dut, üzüm,yumurta ve keçi boynuzu pekmezinin de soğuk hava kalkanı besinlerden olduğunu kaydeden Zünbülcan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Hepimizin sevdiği, çocukken okula giderken annemizin önlük ceplerine doldurduğu kuru üzüm-leblebi de soğuktan korunmak için iyi bir alternatif. Burada önemli olan porsiyon kontrolünü sağlayabilmektir. Üşüyorsanız ve kan şekerinizde herhangi bir sorun yok ise günde bir avuç kuru üzüm tüketerek soğuya karşı savaşabilirsiniz. Dut, üzüm ve keçi boynuzu pekmezinden birer ölçü eklenerek hazırlanan karışım vücudu ısıtarak, soğuğa karşı korur. Sabah evden çıkmadan evvel tüketilecek pekmez karışımı soğuk havaya karşı olan dayanıklılığı arttırır. Her sabah yenen bir yumurta gün boyunca bedeni hem zinde tutar hem vücudun soğuktan korunmak için ihtiyacı olan kaliteli proteinleri almamıza destek olur."Kaynak: Kış aylarında soğuktan koruyan besinler