Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), gıda sahteciliği hakkında uyarılarda bulundu.

Piyasada sahte ürünlere dikkat. Gerçek ürün zannediliyor ama gerçekte içinde neler var.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), piyasada satılan bazı pekmezlerin sahte olduğunu, soğuk çaylarda binde bir oranında gerçek çay olduğunu tespit etti. TÜDEF Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, şu uyarılarda bulundu:

"Piyasada hazır salep ve soğuk çay adı altında satılan ürünler hakkında tüketicilerden yoğun şikayetler almaya başladık. Tüketiciler ürünün kalitesinden değil de içeriğinde yer alan salep veya çay gibi ana maddelerin azlığından yakınarak aldatıldıklarını öne sürüyorlar.

Piyasada sıvı salep veya paketlenmiş kuru salep adı altında satılan ürünlerin ambalaj etiketleri incelendiğinde içlerinde binde bir veya binde iki oranında gerçek anlamı ile salep olduğunu gördük. Sıcak suya karıştırılan toz ürünlerde ise gerçek salep oranı binde üç.

Gerçek salebin fiyatının çok yüksek olması öne sürülerek paketlenmiş ürüne konan salep miktarının binde iki veya binde üç civarında olması o ürünün 'salep' adı altında satılmasına imkan vermemelidir. Ürünün binde 998'i ise kıvam arttırıcı, süt tozu, nişasta ve şekerden oluşuyor. Tüketici gerçekten salep içtiğini sanıyor. Türk Gıda Kodeksi Salep Tebliğinin bir an önce hazırlanması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na başvurduk.

Bir çayda 42 kesme şeker

Piyasada genellike ice tea, soğuk çay veya yeşil çay adı altında satılan ürünlerin içeriğinde bulunan çay miktarı binde bir oranında kalıyor. Tüketici 'soğuk çay' içtiğini sanıyor. Bitkisel aromalar eklenerek ve bir litre ürüne yaklaşık 82 gram şeker-fruktoz-glikoz şurubu ilavesi ile (yaklaşık 42 adet kesme şeker) hazırlanan içeceğin çay adı altında satılmasının tüketicinin bilgi noksanlığını istismar ettiği kanısındayız.

Otomatik alternatif metin yok.

Bu nedenle bu ürünün de 'çay' adı altında satılmasının önlenmesi için ilgili tebliğ ve yönetmeliklerde değişiklik yapılması amacıyla da bakanlığa başvurduk.

Otomatik alternatif metin yok.

Bu haliyle, ürünün Soğuk çayların satıldığı standart 500 ml.’lik teneke kutusunda toplam 145 kcal enerji içerdiğini ve bu enerjinin tamamının Şekerden geldiğini belirtelimBu haliyle, 500 ml. Kutudaki şeker oranı 34,5 gr.’dır Yani 17 kesme şekerden de fazlasından bahsediyoruz Bu oran önerilen günlük şeker limitinin %138’ini karşılamaktadır. Hem de dakikalar içerisinde hızlıca kanınıza karışacak şekilde