Çocuğunuzun iştahsızlığı karşısında endişe ediyor ve kendinizi çaresiz mi hissediyorsunuz? Hemen paniklemeyin! 

       Dış dünyaya ilgisi artan bebekler besin maddelerine karşı da ilgi göstermeye başlar, yetişkinlerin yediklerine dikkat eder. Bu dönemde bebeğin damaK zevkinin artması için besin maddelerine dokunması, besinleri ayrı ayrı ağzına götürmesi ve besinlerin tadına bakması önemlidir.

       Her çocuğun kendine özgü gelişim hızı olduğunu ve bu kapasitenin büyük oranda genetik özellikler taşıdığını unutmamak gerekir. Doğum anındaki boy-kilo ve fizik kapasitenin (emme yutma refleksi vb.), çocuğun ileri yaşlarda erişeceği boy ve kilo için önemli ip uçları verir. Genetik potansiyeli düşük çocuğun aşırı beslenme ile boyunun uzatılamaz aksine buna karşın obez yapılabilir. BU açıdan çocuğun gelişiminin izlenmesinin büyük önem taşır. Çocuğun büyümesinde duraklama olup olmadığı izlenmeli, anne-çocuk arasındaki iletişime bağlı olarak beslenmesi değerlendirilmelidir.

 1. Bebeğinize yiyecekleri bulamaç olarak değil hafif pütürlü olarak ve tek tek verin. Böylelikle bebeğiniz pütürlü yiyeceklere kolayca alışacak değişik yiyecekleri keşfederek yemekten keyif almaya başlayacaktır.
  2. İştah probleminin temelini tüm yiyecekler karıştıralarak hazırlanan bulamaçlar ve katı gıdalara geçişte yapılan zorlamalar oluşturmaktadır. Bebeğinizi asla zorlamayın!
  3. Bebeğinize yemek yeme alışkanlığı kazandırırken sabırlı olun. Başlangıçta bebeğiniz yiyeceklerden bir çay kaşığı kadar deneyecek bazen de reddedecektir. Bunu kabul edin. Aksi halde stresiniz ve kaygılarınız bebeğinizi de etkiler.
  4. Bebeğinize zaman tanıyın.
  5. Bebeğinizi yedirirken kirlenmeye hazırlıklı olun.
  6. Bebeğiniz bazen az bazen de daha fazla yiyebilir. Bebeğinizin her zaman aynı miktarlarda yememesi sizi endişelendirmesin.
  7. Bebek beslenmesinde sorun olarak karşımıza çıkan bazı süreçlerin geçişin doğal parçası olduğunu unutmayın.
  8. Bebeğinizin kendi kendisini besleyebilmesi için cesaretlendirici olun. Bu şekilde daha az besleneceğini düşünmeyin.
  9. Bebeğinizi farklı tadlardaki besinleri sunmaya devam edin. Yemek istemediğinde ısrar etmeyip daha sonra değişik seçenekleri sunmaya devam edin. Bir yemeği yemediğinde hemen ayrı bir seçeneğe geçmeyin. Acıkmasına ve yemeği kendisinin talep etmesine izin verin.
  10. Bir yaşına gelen bir bebek evde pişen her yemeği yiyebilir duruma gelir. Onunla birlikte yemeğe oturmanız hem ailenin bir arada olabileceği zaman yaratılabilmesi için önemlidir hem de bebeğinizin yetişkinlere bakarak kendi kendine yemek yemeğe başlaması konusunda iyi bir deneyimdir.

          11.Yemek seçici olarak tanımlanmış bir çocuk yeni besine alıştırılırken, önüne o besin konulmalı; fakat yemesi için ısrar edilmemelidir. Çocuğun besini tekrar tekrar görmesi ve küçük bir parça denemesi sağlanmalıdır. Çocuk, besini ilk tattığında hemen ağzından geri çıkarabilir. Bu durumda telaş edilmemelidir. Katı besini ilk defa tadan çocuklar, ne yapacaklarını bilmediklerinden besini dilleri ile dışarı iter. Bu, çocuğun besini beğenmediği anlamına gelmez. Besin, miktarı küçültülerek yeniden verilir. Çocuk ısrarla besini reddediyorsa, bırakılmalı, aradan bir kaç gün hatta bazen hafta geçtikten sonra yeniden denenmelidir. Çocuklar genellikle çevrede olup bitenlerin farkındadır. Sofrada ailesi ile birlikte oturan çocuk, aile bireylerinin farklı, kendisinin farklı yediğini görüp buna itiraz edebilir. Konuşamadığı için de sadece besini almayı reddederek bunu anlatmaya çalışır. Uygun olan davranış, aile bireylerinin yediklerinden çocuğa ezerek yedirmektir. Çocuk, 1.5 yaşından sonra kaşık tutmaya başlayabilir. Yemek yerken çocuğun eline kaşık verilmeli, yemeğini kendisinin yemesi için yardım edilmeli, ancak bir taraftan da anne yedirmelidir. Çocuğu için çeşitli besin karışımlarından ezme hazırlayan anneler, yemeği çocuğa vermeden önce tatmalıdır. Tadı hoş olmayan besini çocuğun yemesi beklenemez.

Unutmayın ki yetersiz beslenme malnütrisyon ve çeşitli hastalıklara yol açarken aşırı beslenme de diyabet ve obezite riskini yükseltir. Bu nedenle çocukların hem dengeli hem de yeterli beslenmesine özen gösterilmeli, çocuklar hazır meyve suları, gofret, cips ve çikolata gibi abur cuburlardan uzat tutulmalıdır.