Şeker Hastalığının Nedenleri 

Şeker hastalarında kan şekeri seviyesi yüksektir çünkü vücutları kandaki şekeri (glukozu) kas, yağ ve karaciğer hücrelerine, enerji olarak depolanmak üzere, taşıyamamaktadır. Bu durumun belli nedenleri vardır:

Bu kişilerde pankreas yeterince insülin üretemiyordur.

Hücreleri insüline normal şekilde cevap vermiyordur.

Yukarıdaki her iki maddenin birden söz konusu olması da mümkündür.

Şeker hastalığının ‘tip 1 diyabet’ ve ‘tip 2’ diyabet olarak adlandırılan, iki ana tipi vardır. Her bir tipteki şeker hastalığının nedenleri ve risk faktörleri değişiklik gösterir.

Tip 1 diyabet herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ama en çok çocuklarda, onlu yaşlardakilerde ve genç yetişkinlerde teşhis edilir. Bu tip şeker hastalığında vücut ya çok az insülin üretir ya da hiç üretmez. Yeterli insülin hormonu olmayınca glukoz hücrelere gidemez ve kanda birikir ancak vücut bu şekeri enerjiye dönüştüremez. Bunun yerine tip 1 diyabet hastalığı belirtileri görülür. Günlük insülin iğnesi yapılması gerekir. İnsülin bir ilaç değil, hormondur.

Tip 1 diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Daha çok bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu düşünülür. Bir enfeksiyon ya da diğer tetikleyiciler sonucu vücudun bağışıklık sistemi hatalı şekilde pankreasta insülin üreten hücrelere saldırır. Aile geçmişinde varsa, genetik olarak aynı aile bireyleri arasında görülebilir.

Tip 2 diyabet şeker hastalığı vak’alarının çoğunluğunu oluşturur. Daha çok yetşkinlikte ortaya çıkar. Ancak günümüzde obezitenin artmasıyla ergenlikte de görülmeye başlamıştır. Tip 2 diyabet hastası çoğu kişi, bu hastalıklarının farkında değildir. Tip 2 diyabette karaciğer, yağ doku ve kas hücreleri insüline doğru şekilde karşılık veremez. Buna ‘insülin direnci‘ denir. Sonuç olarak yine kan şekeri hücrelerde depolanamamış olur ve kanda birikmeye başlar. Kan şekerinin bu şekilde yükselmesine ‘hiperglisemi‘ denir.

Tip 2 diyabet teşhisi koyulan çoğu kişi bu sırada fazla kilolardan şikayetçidir. Vücutta yağ oranının artması, insülinin vücut tarafından doğru şekilde kullanılmasını engeller.  Ancak tip 2 diyabet zayıf kişilerde de görülebilir. 

Aile geçmişi ve genler tip 2 diyabetin ortaya çıkmasında çok büyük bir rol oynar. Az hareket etmek, kötü beslenmek ve bel çevresinde aşırı yağlanma tip 2 diyabet riskini arttıran faktörlerdir.

Gebelik şekeri (tıp dilinde gestasyonel diyabet), normalde şeker hastası olmayan kadınlarda, ilk kez hamilelik sırasında ortaya çıkan veya teşhis edilen şeker hastalığıdır. Hamilelik hormonları insülin hormonunun görevini yapmasını engelleyebilir. Kan şekeri değerleri doktor gözetiminde kontrol altına alınmalıdır. Hamileler kan şekerini düzenlemek için hap kullanamazlar ancak insülin kullanabilirler. Gebelik sonrasında çoğu kadının kan şekeri değeri normale döner ancak yine de tedbirli olmakta ve kontrolleri sürdürmekte fayda var. Hamilelik şekeri ortaya çıkan kadınların pek çoğunda, doğumdan sonra 5 ila 10 yıl içerisinde şeker hastalığı ortaya çıktığı görülmüştür

şeker hastalığı ile ilgili görsel sonucu

 

Diyabetin Belirtileri

sık idrara çıkma

Aşırı açlık

Açıklanamayan kilo kaybı

İdrarda keton oluşumu, insülin yeterli olmayında meydana gelir,

Yorgunluk

Sinirlilik

Bulanık görme

Vücutt yaralDişDiş etlerinde vajinal veya vücutta sürekli enfeksiyon eğilimi,

Diyabet herhangi bir yaşta görülebilmekle birlikte, genellikle çocukluk ya da ergenlik döneminde meydana gelebilir.Tip diyabet 40 yaşlarında meydana gelir. 

Şeker Hastalığına Ne İyi Gelir?

Sarımsak ; Doğal bir antioksidan olan sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Kanı temizlemesi ve karaciğere dost bir yiyecek olması yanı sıra tansiyonu da dengelemektedir. Sarımsak kan şekerini düşürür ve pankreastan insülin salınımını arttırır. Bu nedenle özellikle şeker hastalarına günde 3 diş çiğ sarımsak tüketmeleri önerilir.

Fasulye ; Fasulye glisemik indeksi en düşük sebzedir. Bu nedenle fasulye yenildiğinde kan şekeri yükselmez hatta şekeri dengede tutar. Bu nedenle fasulye şeker hastaları için en önemli besin maddelerinden biridir.

Tarçın ; Tarçın şekeri düşürdüğü gibi insülin salınımını arttırır. Şeker hastalarına doğal bir ilaç gibidir. Genelde kabuklu tarçını demlediğiniz çaya katarsanız, ihtiyacınız kadarını alırsınız. 

Enginar ; Kanda bulunan şekerin yükselmesini önlediği gibi dengede de tutar. Bu nedenle enginar, şeker hastalarının mutfağında olmalıdır. Ayrıca kansere karşı da korunmaya yardımcı olur.

Yer fıstığı ; yer fıstığı kan şekerine karşı etkilidir. Özellikle yer fıstığı ezmezi, kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir. Bu tabi ki kaşık kaşık yiyeceksiniz anlamına gelmiyor. 1 çorba kaşığı yer fıstığı ezmesi 1 gün için yeterlidir.

Çay ; Yapılan araştırmalar siyah çayın kan şekerini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Ancak, günde 3 fincan siyah çay tüketmek gereklidir.

Süt ; Sütte bulunan yağ asitleri kan şekerini düşürücü özelliğe sahiptir. Her sabah ve akşam içilen bir bardak süt, kan şekerini düşürmekte en iyi yardımcıdır.

Yağsız Et: Daha az miktarda doymuş yağ içeren yağsız et kolesterol düzeyini düşük tutmak için idealdir ve bol miktarda protein içerir. Ringa, somon, sardalye, alabalık, ton balığı, karides, derisiz tavuk ve hindi gibi etlerden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini alabilir ve kalp hastalıkları riskini azaltabilirsiniz. Eti pişirirken kızartma yerine haşlama yöntemini kullanın.