YÜCE YARADANIN TABİAT ECZANESİNDEN OLAN SARIMSAK'IN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ.

Sarımsak eski dönemlerden beri kullanılan bir gıdadır, binlerce yıldır yemeklerde baharat ve yüzlerce ilaçta da aktif madde olarak kullanılmıştır.

Sarımsak, soğana çok yakındır ve güçlü aromasına rağmen dünyada en çok tüketilen gıdalardan biridir.

Antik çağlarda yemeklere lezzet vermek, zararlı böceklerden ve hatta şeytanlardan kurtulmak için kullanılırdı.

Genelde kötü kokusundan dolayı tüketimi sevilmez fakat ufak parçalara bölünerek yutulabilir. Böylece ağızda meydana getirdiği koku problemi ortadan kalkmış olur.

sarımsak ile ilgili görsel sonucu

Son madde tamamen batıl inanç olsa da, sarımsağın negatif enerjiyle savaşmaya yardımcı olduğunu düşünen birçok kişi var.

Durum ne olursa olsun, sarımsağın temel besin maddeleri bakımından zengin olduğunu, tıbbi birçok özellik barındırdığını ve sağlığınıza çeşitli faydaları olduğunu biliyoruz.

Aşağıda sarımsağın en önemli özelliklerinden bazılarını ve bazı insanların daha iyi uyuyabilmek için kullandığı ilginç bir yöntemi göstereceğiz.

İlginizi çekti mi?

Sarımsağın besinsel özellikleri


Sarımsakta ciddi miktarda kalori vardır, 100 gramında 100 kaloriye kadar barındırabilmektedir. Fakat, çok aşırı miktarlarda tüketilmediğinden kilo almanıza neden olmaz.

Sarımsak, fiziksel ve zihinsel performansı artıran kompleks karbonhidratlar ve proteinler içerir.

Bol miktarda B kompleks vitaminleri, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineralleri içerir.

Fakat, başlıca faydaları allisin gibi yüksek konsantrasyondaki sülfüroz içeriklerinden gelmektedir.

Sarımsağın temel faydaları
Vücut için mucize bir madde olarak düşünülmese de, çoğu etkisi onu yiyebileceğiniz en iyi “süper yiyeceklerden” biri yapar.

Yararlı bileşikleri, çeşitli enfeksiyon türleri, metabolik bozukluklar ve solunum problemlerini tedavi etmek için mükemmeldir.

Doğrusu, sarımsak içerdiği antioksidanlar ve anti-enflamatuvar maddeler sayesinde kardiyovasküler sağlık için güçlü bir dosttur.

Sarımsak yemek arterlerinizdeki elastikiyeti artırır, fazla kolesterolü azaltır ve kan basıncı seviyesini düzenler.

Ayrıca, vücuttaki tekli hücrelere kan akışını iyileştirir ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Sentetik antibiyotiklerden daha iyi çalışan antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Sıvı tutulumu ve dokulardaki enflamasyon ile savaşan doğal bir diüretiktir.

Daha da fazlası, sağlıklı bir beslenme düzeninin parçası olarak daha fazla sarımsak tüketen kişiler, yemeyenlere göre daha çok kilo vermektedir.

Yastığımın altına neden sarımsak koyayım?
Şu an sarımsağın faydaları hakkında daha çok bilgiye sahip olduğunuza göre, size, her gece bir diş sarımsağı yastığınızın altına koymayı içeren basit bir terapiyi göstereceğiz.

Bu eski aile sırrı, özellikle uykuya dalmakta zorlanan kişiler için, uyku kalitesini ve derinliğini artırmakta nesillerden beri kullanılmaktadır.
Sarımsaktaki sülfüroz içerikler, sarımsağın aroması ile beraber rahatlatıcı bir etki yaratarak uykunuzun kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Eski zamanlarda, sarımsağın şeytan ruhlara karşı bir koruma olduğu düşünülürdü. Gerçekte, bu koruma algısı sarımsağın doğal çinko içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Kokusuna alışmakta en başta zorlanabilirsiniz, fakat birkaç gün sonra bu bir problem olmaktan çıkacak ve uykusuzluk için en iyi tedavi olduğu için ona şükredeceksiniz.

Dahası, sarımsak fiziksel performansta bile pozitif etkiye sahiptir, çünkü enerjinizi ertesi gün için tekrar doldurmaya yardımcı olmaktadır.

Bu terapiyi, aç karnına en az bir diş sarımsağı limon ile veya limonsuz tüketerek desteklemenizi öneriyoruz.

Daha iyi uyumak için sarımsaklı doğal tedavi
sarimsak-sutu

Sarımsağın faydalarından yararlanmak için diğer bir ilginç kullanım yöntemi ise, daha iyi uyumanıza yardımcı olacak, rahatlatıcı etkileri bulunan doğal bir içecek hazırlamaktır.

Malzemeler
1 bardak süt

süt ile ilgili görsel sonucu


1 diş ezilmiş sarımsak

sarımsak ezilmiş ile ilgili görsel sonucu


1 çay kaşığı bal

bal ile ilgili görsel sonucu


Talimatlar
Sarımsak ve sütü küçük bir kapta karıştırıp ocakta kaynatın.
Kaynarken 3 dakika boyunca bekleyin, ardından ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
Balı ekleyin ve için.
En iyi sonuçlar için yatmadan 30 dakika önce içmelisiniz.
Sarımsak en iyi baharatlardan olmasının da yanı sıra, sağlığınız için güçlü bir dosttur ve uyku problemlerinizi de tedavi edebilir.

Birçok çeşitli şekilde tadını çıkarabilirsiniz, fakat burada listelenen alternatifleri denemek her zaman ilginç olacaktır.

Sarımsağın Besin Değerleri:

Yemeklere ve şarküteri ürünlerine lezzet katan sarımsağın 100 gramında, 28,2 gr karbonhidrat, 63, 8 su, 5,3 gr protein, 0,2 gr yağ, 1,1 gr selüloz bulunmaktadır. 100 gr sarımsağın içerisinde 140 kalori vardır. Sarımsağın içerisinde bulunan vitaminler, A, BJ, 82 niasin ve C vitaminleri bulunmaktadır. Keskin kokusunu aldığı Aliyi - sulfitir. İçerisinde bulunan bu yağların özelliği ise yağ yaktırıcı olmasıdır.
 
Sarımsağın Saç Dökülmesine Faydaları,
 
sarımsağın faydalarının saymakla bitmeyeceği hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. İnsan sağlığı açısından pek çok konuda sarımsaktan faydalanılmasının yanı sıra sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler için de sarımsak mükemmel etkilere sahiptir. Antibiyotik içeriğe sahip olan sarımsak oldukça etkili bir gıdadır. İnsan vücuduna verdiği doğal ve sağlıklı etkiler saç diplerini de canlandırarak harekete geçirir ve saç dökülmesine karşı oldukça tesirlidir.
 
Bu nedenle saç köklerinin canlanması da daha güçlü, sağlam ve sağlıklı saç köklerine sahip olmak demektir. Sarımsak bilindiği gibi hücrelerin sağlıklı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Bu nedenle sarımsağın bünyesinde barındırdığı bileşenlerden faydalanmak için tüketilen sarımsak, saç dökülmesini önlemesinin yanı sıra saçlara doğal parlaklık sağlamak için, saç kırıklarının en aza inmesi için ve saç diplerinde oluşan kaşıntıdan kurtulmak amacı için kullanılabilir. 

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Sarımsak Maskesi

  • 4 adet iri diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı yılan yağı
  • 1 çorba kaşığı Hint yağı
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Sarımsak Maskesi Hazırlanışı

Maske hazırlığımıza ilk olarak sarımsakların kabuklarını soyduktan sonra havan yardımıyla iyice döverek ezin. Daha sonra ezilen sarımsakları cam bir keseye alarak üzerine 1 çorba kaşığı yılan yağı, 1 çorba kaşığı kadar Hint yağı ve 1 çorba kaşığı kadar da zeytinyağı ilave ederek tüm malzemeyi iyice karıştırarak harmanlayın. Ardından elde edilen karışımı parmaklarınızla saç derinize masaj hareketleriyle sürerek saçınızda yaklaşık olarak 60-65 dakika kadar bekletin. Verilen sürenin ardından sarımsak maskesi ilk olarak ılık su yardımıyla temizlendikten sonra kendi şampuanınızla iyice yıkayarak temizleyin. Bu sarımsak maskesi haftada bir kez kullanıldığında saç dökülmelerine karşı çok iyi gelecektir.

Sarımsağın diğer faydaları:
 
*Sarımsağın en iyi bilinen faydası bağışıklık sistemini desteklemesi ve vücudu mikroplara *karşı korumasıdır. Pişmiş veya çiğ sarımsakta antibiyotik Özelliği bulunmaktadır. 
*Kanda bulunan kolesterollü düzenler. Kanın durulmasını sağlar. Yağlanmayı aza indirir ve damar sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
*Yüksek tansiyonun düşmesini kolaylaştırır ve tansiyon hastalarının hayatını kolaylaştırır. 
*Şeker hastalığına iyi gelir ve kanda bulunan şekeri düzenler.
*Vücudu kanser başta olmak üzere ağır hastalıklardan korur. Bedeni dinç tutar ve çabuk yorulma problemini ortadan kaldırır.
*Mide gazını alır, bağırsak sistemini düzene koyar.
*Sindirim problemi yaşayanlar için iyi bir hazım kolaylaştırıcıdır. 
*İştah açıcı özelliği bulunduğu için kilo alamayanlara yardımcı bir gıdadır.
*Cilde iyi gelir. Cilt yüzeyinde var olan yaraların iyileşme sürecinde yapıcı özelliği bulunur.
*Vücutta bulunan toksinleri atar vücut sistemini temizler.
İçeriğinde afrodizyak özelliği olduğu için cinsel gücü artırır.