ŞEHİTLERE SAGI YÜRÜYÜŞÜ VE DUALAR YAPILDI

Sarıkamış Harekatı'nın 103. yıldönümünde Allahuekber Dağları'nda şehit olan kahramanlar anıldı.

 

Osmanlı- Rus savaşı sırasında Allahuekber Dağları'nı aşmak isterken donarak şehit olan askerler, Şenkaya'nın Gaziler Köyü'nde düzenlenen törenle anıldı.

Şenkaya İlçesi'nde, 1'inci Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlattığı ve 60 bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nın 103'üncü yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Gaziler Mahallesi Allahuekber Şehitleri Meydanı'ndaki törene Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Uğur Tarçın, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bekir Uzun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ile izciler ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterisinin ardından, temsili sancak töreni yapıldı. Temsili sancak törenine 20 civarındaki köy korucusuna dönemin askeri kıyafetleri giydirilerek atlarla sancak getirildi ve askere teslim edildi. Bir asker sancağı göndere çektikten sonra, köy camisinde ezan okundu. Askerlerin saygı atışı yaptığı törende öğrenciler şiir okudu.

Sarıkamış Harekâtı'nın tarihi geçmişi ve Türkiye için önemini anlatan Vali Seyfettin Azizoğlu, şunları söyledi:
"O yiğitlerin kanları bu toprakların bedeli. Toprağa düşen bedenleri bu topraklara atılmış Türk milletinin perçinleridir. Dünya durdukça bu millet bu topraklarda var olacaktır. Bu vatan parayla satın alarak yerleştiği topraklara bugün Kudüs'ü başkent sayma saçmalığını ortaya koyan İsrail gibi kurulmadı. Hocalı'da kundaktaki bebeklerin derisini yüzerek akla gelmeyen işkencelerle katliam yaparak zorla işgal ettikleri Karabağ bize ait diyen Ermeniler gibi kurulmadı. Burası bir yiğitlik erlik meydanıdır. O yiğitler ki tarihte eşi benzeri olmayan sayısız kahramanlıklar yapmış, yapmaya devam eden bir milletin çocuklarıydı. Bu dağ başlarında, ayazda, tipide onları buraya getiren, ısıtan tek şey yüreklerindeki vatan sevgisinin ateşiydi. Ne mutlu bizlere ki o yiğitlerin torunlarıyız."

Oltu Kaymakamı Şenol Turan ise, yürüyüşe büyük katılım gösteren Oltulu hemşehrilerine ve Oltu'dan Gaziler(Bardız) Mahallesine ulaşımın sağlanmasını (20 araçla) finanse eden iş adamı Fuat Demir'e teşekkür etti.

Törende daha sonra Sarıkamış Harekatı sırasında Allahuekber Dağları'nda şehit düşen askerlerin mezarının da bulunduğu Bardız Yaylasındaki şehitlik ziyaret edildi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı törende, jandarmanın arama köpekleri de yer aldı. Erzurum Valiliği tarafından törene katılanlara Türk Bayraklı bere ve Kaşkol dağıtıldı.

 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: dağ ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava