Samsung tarafından Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modelleri ile birlikte hayatımıza sokulan yüz tanıma sisteminin mobil ödemeler için yeteri kadar güvenli olmadığı ve en az dört ya da beş yıl daha geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

Yüz tanıma mobil ödemelerde gerekli mi?

The Korea Herald'a yapılan açıklamada bir Samsung yetkilisi, yüz tanıma sistemi ile birlikte kullanılacak yüksek güvenlik gerektiren işlemler için bu Teknolojinin yeterli olmadığını söyledi.

Aslına bakarsanız yüz tanıma sistemi Android platformu için yeni bir teknoloji değil. İlk olarak 2011 yılında Ice Cream Sandwich sürümü ile akıllı telefonların kilidini açmak için kullanılmaya başlamış ve bu sisteme de Face Unlock adı verilmişti.

Samsung'un yüz tanıma sistemi güvenli mi? ile ilgili görsel sonucu

17-04/25/samsung-galaxy-s8-facial-recognition-technology.jpg

Fakat o dönemde "işe yaramaz" olarak nitelendirilmiş çünkü birçok farklı hileli yöntem ile atlatılabilen bir sistem olarak karşımıza çıkmıştı. Samsung ise Galaxy S8 ailesi ile birlikte bu özelliği yeniden hayatımıza katmayı hedefliyor.

S8 ailesindeki bu yüz tanıma şimdilik yalnızca telefon kilidi açmak için kullanılıyor. Samsung zaten bu yüz tanıma sisteminin parmak izi okuyucu ya da iris tarama sistemlerine oranla çok daha düşük güvenlikli olduğunu özellikle belirtmişti.