Yemeğin tadına bakmadan tuz atanlardansanız o zaman bu haber sizin için! İşte tuz tüketimi ile ilginç bilgiler…

Sağlımızı koruma ve olası hastalıklara karşı yaşayabileceğimiz rahatsızlıkların riskini azaltmak için günlük tüketilen tuz miktarını azaltmak EN BAŞTA DİKKAT etmemiz gereken konudur.

 

“Tuz sağlığınıza zarar verebilir” sloganını son yıllarda çok fazla duymaya başladık. Özellikle de aşırı tuz tüketiminin yüksek tansiyon, kemik erimesi, böbrek hastalığı, mide kanseri, inme, şişmanlık gibi birçok rahatsızlığın nedenini oluşturuyor.
Peki, bu “can alıcı” bilgiyi bilmemize rağmen hala yemeğin tadına bakmadan tuz atanlar illa ki aramızda vardır.
Eğer siz de bu grubun içerisine giriyorsanız bilmeniz gereken bulguyu daha sizlerle paylaşıyoruz.

TOPLUMU EĞİTMEK ÇOK DAHA UCUZ!
Boston’daki Tufts Üniversitesi’nden araştırma ekibi, tuz kullanımını azaltarak ölüm sayısının her yıl, 5,8 milyon sağlık sorunu nedeniyle yeti kaybına uyarlanmış yaşam süresinin düşeceğini söyledi.

YILDA YAKLAŞIK 1,6 MİLYONUNUN ÖLDÜĞÜNÜ
Çoğu kişi, Dünya Sağlık Örgütü'nün günde en fazla 2g olarak tavsiye ettiği miktardan daha fazla tuz tüketiyor. Sonuçlar dünya çapında kalp rahatsızlığı çeken kişilerin, yılda yaklaşık 1,6 milyonunun öldüğünü gösteriyor.

Sadece bu da değil! Araştırmacıların daha sonra ankette; 2011-2020 yılları arasında her bir ülkenin, her yıl yürütülen poliçesini göz önünde bulundurarak, sağlık sorunu nedeniyle yeti kaybına uyarlanmış yaşam süresini hesapladı.

Sonuçlarda, dünya çapında uygulanan politikanın, kardiyovasküler hastalıklarla ilgili yılda, yaklaşık 5.8 milyon yeti kaybına uyarlanmış yaşam süresi, on yıllık müdahalede de kişi başı 1,13 dolarlık bir maliyetten kurtarabileceği belirtildi.

KALP HASTALIKLARI ÖNLEMEK İÇİN…
Tufts Üniversitesi’nde Beslenme Uzmanı olan Prof. Dariush Mozaffarian araştırmayla ilgili şunları söyledi:

"Aşırı tuz tüketimin her yıl yüz binlerce kardiyovasküler ölümle sonuçlandığını biliyoruz. Trilyon dolarlık soru şu: Tuz tüketimini azaltmak için ne yapmak ve bunun için ne kadar harcamak lazım? Araştırmamızın sonunda da görüyoruz ki sodyum tüketiminin azaltılması için yürütülen ulusal politikalar, maliyet açısından son derece fazla”

Özetlemek gerekirse aslında yapmamız gereken çok basit bir şey: “Sağlımızı koruma ve olası hastalıklara karşı yaşayabileceğimiz rahatsızlıkların riskini azaltmak için günlük tüketilen tuz miktarını azaltmak!”

Kalp damar hastalıkları tüm dünyada en önde gelen ölüm sebebi. Yapılan araştırmalar sağlıklı yaşam tarzı değişikliği ile kalp damar hastalıklarından ölüm riskinin % 70 lere varan oranda azaltılabileceğini göstermiş. Alınacak önlemlerden biride tuz kısıtlaması. Tuz kullanımı konusunda dünyada önde gelen ülkelerden biriyiz. Sofradan tuzu ihmal etmiyoruz. Dünya sağlık örgütünün önerdiği günlük 6 gram tuzun yaklaşık 2-3 katını tüketiyoruz. Oysaki tuz tüketimi hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları ile direk bağlantılı. Yapılan araltırmalar günlük 1 gram tuz kısıtlamanın kalp krizi riskini % 3, felç riskini ise % 5 azalttığını göstemiştir. Günlük tuz tüketiminin yarıya indirilmesi hipertansiyon kontrolünde temel stratejilerden biri olup, kan basıncında 10 mmhg lık ek düşme sağlar. Peki tuzu nasıl kısıtlayacağız? Tuzu kullanmadaki temel amaçlardan biri yemekleri tatlandırmak olduğundan kullanılacak baharatlar ile tuz miktarı rahat şekilde azaltılabilir. Kullanılabilecek kalp dostu baharatları sizin için sıraladık.