saadet partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde, ağustos ayı il başkanları ve il müfettişleri toplantısında kritik değerlendirmeler bulundu. Karamollaoğlu, dolardaki yükselişe ilişkin,  "Bu içinde yaşadığımız şartlar, 15 yıldır 'geliyorum' diyordu. 15 yıldır Türkiye'yi böyle bir operasyona karşı dayanıklı hale getirmek yerine hükümet her attığı adımla zaafımızı büyüttü bizim. Biz dolara muhtaç hale geldik. Onun için şimdi bocalıyoruz." dedi.

Yerel seçimin öne alınma ihtimalinin güçlü olmadığına değinen Saadet Lideri Karamollaoğlu, "Hiç belli de olmuyor. Bir konuyu ne kadar yüksek sesle dile getirirlerse onun tam tersini yaptıklarına da şahit olduk." ifadesini kullandı.

Karamollaoğlu, İdlib'e yapılması planlanan saldırıya ilişkin, "Mutlaka Türkiye, Rusya, İran bir araya gelerek bu problemi çözmeye çalışmalı." değerlendirmesini yaptı.

 

AKP'nin 'erken yerel seçim planladığı' söyleyip milletvekillerine 'Allah rızası için yapmayın' diye seslendi. Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da çağrıda bulunarak, "Türkiye tehdit altındaysa hepimiz tehdit altındayız demektir. Çağırın, herkesin fikrini ve düşüncesini alın ve ona göre politika belirleyin, kim bundan zarar görür” dedi.

 

 

 

BİZ ABD VE AVRUPA İLE HARP EDELİM DEMİYORUZ AMA...

ABD ile Türkiye'nin stratejik müttefik olamayacağını vurgulayan Karamollaoğlu, "ABD'nin hedefinde büyük Ortadoğu diye bir projeyi gerçekleştirmek yatıyor. Haritaları çizilmiş. Onun için Ortadoğu'yu karıştırmak derdine düştüler. İslam aleminde direnci kırabilmek için her yerde problem çıkarıyorlar. Bunu görmeden bir politika belirlenebilir mi? Belirlenen politika sağlıklı olur mu? 'Biz ABD ve Avrupa ile karşı karşı gelelim, harp edelim, rest çekelim' demiyoruz ama herkes üzerine düşeni bilmeli. Eğer böyle stratejik müttefiklik diye bir mefhumu benimsemişsek bunun gereği mutlaka yerine getirilmeli." diye konuştu.

BU BÖLGEDE HERKESİN GÖZÜ VAR

Dünyada en etkili silahın ekonomi olduğunu belirten Karamollaoğlu, ülkelerin istediklerini ekonomik ambargolarla ekonomik politikalarla gerçekleştirme yoluna gittiklerini kaydetti.

Karamollaoğlu, "Ülkeleri yaşanamaz hale getiriyorlar, ellerindeki ekonomik güç en büyük silah. Türkiye, Ortadoğu'da ekonomik gücü olan bir ülke haline gelmezse başımıza çorap örerler, problemler açarlar çünkü bulunduğumuz coğrafya dünyanın en stratejik bölgesi. Bu bölgede herkesin gözü var." dedi.

 

 

 

YEREL SEÇİM BEYANNAMESİ HAZIRLANACAK

Karamollaoğlu, "Milli görüş belediyeciliğini halka en yakın hizmet birimi olarak nasıl yeniden ele alacağımızı çok güzel bir şekilde kamu oyuna yansıtacağız ve inşallah başarılı bir seçim kampanyasını da el birliği ile yürüteceğiz." açıklamasını yaptı.

'YEREL SEÇİMLERDE İTTİFAK MESELESİ GÜNDEMİMİZDE YOK'

Karamollaoğlu, seçim beyannamelerini yaklaşık 1,5-2 ay içerisinde partililere ulaştıracaklarını bildirdi.

"Yerel seçimlerde ittifak olur mu?" sorusuna Karamollaoğlu, "Mahalli seçimlerde herkes ister istemez tek başına seçime gidecektir. Onun için mahalli seçimlerde bir ittifak meselesi şu anda bizim gündemimizde yok." 

 

 

Türkiye'de ekonomide bir takım sıkıntılar yaşandığını anlatan Karamollaoğlu, "Hepimiz yaşıyoruz bunu. Ama bunun üstesinden gelebilmek için de ekonominin sağlam temeller üzerine oturtulması gerekiyor.

Dışarıdaki ülkeler bize karşı sempati duymazlar. Ellerinden gelse bizi bir kaşık suda boğarlar. Ama biz bütün kabahati onlara yükler kendimizin yapması gerekenleri yerine getirmezsek bu sefer bizde eksiklik olur. Onun için ekonominin sağlam bir temele oturtulması lazım. O da üretimden geçer. Yani israfın boşa giden paranın durdurulup tamamının üretime yönlendirilmesi lazım. Hem tarımda hem hayvancılıkta hem de sanayi ve teknoloji de. İnşallah bunların görülerek gerekli adımların atılacağını ön görüyorum." diye konuştu

FINDIK FİYATLARI

Tarımda serbest pazar anlayışı olduğuna değinen Karamollaoğlu, şöyle konuştu:   "Bizim üreticimiz yeterli şekilde organize olmadığı mali gücü olmadığı için, özellikle belli bölgeler için, fındık gibi ürünlere devletin itina göstermesi lazım. Aslında her ürün için bir politika belirlemesi gerekir hükümetlerin. Fındıkta böyle bir şey yapılmıyor. Dünya fındığının yüzde 70'ini Türkiye üretiyor ama fındığın fiyatını başkaları belirliyor. Üreticiler parayı kazanmıyor. Buna acil olarak bir çözüm bulunmalı. Tek ürünlerde bunun belirlenmesi lazım. Malatya’da kayısı, Rize’de çay da böyle. Bizim kendi hayvan besicilerimizin özellikle korunması gerekir. İnşallah bunlar düzelecek.

" YEREL SEÇİMLER

Partisinin yerel seçim çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Karamollaoğlu, şunları kaydetti :   "Yerel seçimlerde de diğer seçimlerde de ittifaklar abartılıyor. Yanlış yönlere çekiliyor. Yerel seçimlerde  ittifak diye bir şey olmaz. Her parti aday gösterebildiği illerde ilçelerde beldelerde aday gösterir. Bizim bütün belediye başkanlıklarında adaylarımız olacak. Yarın bizim bir bakıma start diyeceğimiz, hadi diyeceğimiz il başkanları toplantımız var. Cumartesi günü Ankara’da. O toplantıda inşallah seçim karargahlarımızın kurulması için gerekli duyurular yapılacak.

İl Başkanlıklarımıza bilgiler verilmişti. Çalışmalarda süratle başlayacak. Ümit ederim ki seçimler zamanında yapılır. Zamanında yapılması makul olandır. Hükümet ısrarla zamanında yapılacak diyor. Ama çok ısrar bazen acabalar üretebiliyor. Biz her konuda hazır olacağız


Saadet Partisi Gençlik Kolları yeni dönem gençlik çalışmaları öncesi kolları sıvadı. Akçakoca'da üç günlük eğitim kampına giren gençlik kolları, gençlik meseleleri başta olmak üzere bir çok konuyu masaya yatırarak fikir alışverişinde bulundu. Kampın ilk gününde gençlerle bir araya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gençlik teşkilatına seslenerek, gençlere önemli tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu.

BİRİLERİNİN MİLLETİ SÖMÜRMESİNE DE KARŞIYIZ
Siyasi partiler için kampın önemine değinerek konuşmasına başlayan Karamollaoğlu, gençlere dünyadaki siyasi fikirler hakkında bilgi verdi. Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Sağ partilerin dine daha yakın, sol partilerin dine daha uzak olduğu görüşünün doğru olmadığını düşünüyoruz. Herkesin hakkının savunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun adaletle tesis edilmesi gerektiğini, hiç kimsenin birbirine zulüm etmesini istemiyoruz. Biz birilerinin ‘zenginim’ diye milleti sömürmesine de karşıyız. Bizim için hak mefhumu önemlidir. Hak adaletin kâmil manada tesis edilmesi demektir. Hak gelince batıl zail olur. Hakkın gelişi sömürüyü de bitirir.”

ÇALIŞMALARIMIZI FEDAKÂRLIK ÜZERİNDE YÜRÜTÜYORUZ
Karamollaoğlu, her insanın insanca yaşaması gerektiğini vurgulayarak, “Adil bir paylaşımın olmasını istiyoruz. Bu konuda gençlerimiz ilerde Saadet Partisi’nde görev alacaktır. Biz mesuliyetimizi idrak etmeliyiz. Herkes siyasetle uğraşır. Kimi solcudur, kimi sağcıdır. Ama hepsi bu millete hizmet için siyaset yapar. Tabi bazıları da kesesini doldurmak için siyaset yapar. Bizim anlayışımızda bu yok. Biz bu konuda davamızı iyi bilmeliyiz. Temelde biz Allah rızasını her şeyin önünde tutarız. Bunu önde tutuğumuz için ona göre hareket ederiz. Bunun için toplumun huzur seviyesinin yükselmesini istiyoruz. Bunun için fedakârlık gösterme mecburiyetindeyiz. Biz yalan söylemeyiz. Biz kimseye haksızlık edemeyiz. Kendi içimizdeki tavrımız da böyle olmalıdır. O nedenle biz farklıyız. Biz bütün çalışmalarımızı fedakârlık üzerinde yürütüyoruz” diye konuştu.

DÜŞÜNCEYE SEVK ETMELİYİZ
Ülke problemlerinde önce barış ortamının kurulması gerektiğini belirten Karamollaoğlu, konuşmasını, şöyle sürdürdü: “Bizle aynı fikirde olmayanlarla bir araya gelmeliyiz. Bunu konuşarak yapmalıyız, kavga ederek değil. Herkes kendi düşüncesini rahatça ifade edebilmelidir. Toplum ancak böyle gerçekleri görür. Bu toplum bizim düşüncelerimizi benimsemiyorsa, zorla yapacak halimiz yoktur. Onun için toplum neye layıksa öyle yönetilir. Toplum bu yanlışlıkları benimsiyorsa toplum patlar. Onun için adalet mülkün temellidir. Bizim bu misyonu iyi bilmeliyiz. Bu konuda kimseyle kavga etmemeliyiz. Birbirinizi kırmadan, düşünceye sevk edelim.”ORADA YETİM HAKKI VAR
“Bir numaralı meselemiz adalettir” diyen Karamollaoğlu, adalet sisteminin mükemmel olarak işlemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Yönetim, adalet mekanizmasına müdahale ediyorsa, orada adaletin olduğunu söyleyemeyiz. Adalette en önemli şey, bir kişi mahkûm edildiğinde neden mahkûm edildiğini bilmesidir. En önemlisi savunma hakkı verilmelidir. Bazen bunlarla karşı karşıya geliyoruz. Devlet yönetiminde biz başarılı bir performans sergilemek istiyorsak, liyakat çok önemlidir. Bir işte işi ehline vermek gerekiyor. İstişare de çok önemlidir. Senin her şeyini tasdik edecek insanlarla istişare yapmak istişare değildir. İstişare mutlaka farklı görüşe sahip insanlarla yapılmalıdır. Ahlak da bizim için çok önemlidir. Kimse devletin malına babasının malı gibi el atamaz. Çünkü orada yetim hakkı var. Bu da güzel ahlakın bir parçasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

ŞİŞMANLAYARAK GÜÇLENİLMEZ
Ekonomideki daralmaya dikkat çeken Karamollaoğlu, “Şişmanlayarak güçlenmez. Şuan bizim ekonomimiz duvara tosladı. Borç alarak ekonomi büyümez. İhtiyacınızı dışarıdan değil, kendiniz karşılamalısınız. Bunu madenlerimizle, ovalarımızla, nehirlerimizle üretime kazandırmalıyız. Bunları harekete geçiremezsek, dışarıya karşı hareket edemeyiz. Siz ülkenin bütün imkânlarını sadece hizmet yatırımlarına ve borç yükünü artıran hizmetlere aktarırsanız batarsınız. İşsizlik zirve yaptı. Dış ticaret açığımız artıyor. Bütçemiz her sene açık veriyor. Böyle bir ekonomi nasıl güçlü olur” diye eleştirdi.

KENDİ İHTİYACIMIZI KARŞILAMALIYIZ
“Fındık üreticisi fındığın fiyatının açıklanmasını bekliyor” diyen Karamollaoğlu, “Bizim ürünümüzün fiyatını başkaları belirliyor. İktidar fındık üreticisini ayakta durduracak projeleri hayata geçirmelidir. Çay, fındık, kayısı, şeker pancarı için ayrı ayrı proje oluşturulmalıdır. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılamalıyız. Ben bugün ki problemlerin içinden nasıl çıkılması gerektiğini söylüyorum. ABD’ye karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğini söylüyorum. Kendi gücümüzle kalkınmaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.ŞİŞMANLAYARAK GÜÇLENİLMEZ
Ekonomideki daralmaya da dikkat çeken Karamollaoğlu, “Şişmanlayarak güçlenilmez. Şu an bizim ekonomimiz duvara tosladı. Borç alarak ekonomi büyümez. İhtiyacınızı dışarıdan değil, kendiniz karşılamalısınız. Bunu madenlerimizle, ovalarımızla, nehirlerimizle üretime kazandırmalıyız. Bunları harekete geçiremezsek, dışarıya karşı hareket edemeyiz. Siz ülkenin bütün imkânlarını sadece hizmet yatırımlarına ve borç yükünü artıran hizmetlere aktarırsanız batarsınız. İşsizlik zirve yaptı. Dış ticaret açığımız artıyor. Bütçemiz her sene açık veriyor. Böyle bir ekonomi nasıl güçlü olur” diye eleştirdi.
Saadet Partisi Gençlik Kolları, yeni dönem gençlik çalışmaları öncesi kolları sıvadı. Akçakoca’da üç günlük eğitim kampına giren gençlik kolları, gençlik meseleleri başta olmak üzere birçok konuyu masaya yatırarak fikir alışverişinde bulundu. Kampın ilk gününde gençlerle bir araya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gençlik teşkilatına seslenerek, gençlere önemli tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu.

Millî Gazete