Atatürk Üniversitesi Fars Dili Bölümünden Prof Dr Nimet Yıldırım'a İranda büyük ödül

İran Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı ve İran Kitabevi’nin ortak organizasyonuyla düzenlenen “24. Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü” yarışmasına Firdevsî'nin, Şahnâme adlı eserinin Türkçe çevirisiyle (Kabalcı Yayınevi, İstanbul 2016, 1.310 sayfa) katılmıştı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve kalabalık

İran’da yayınlanan eserler ile İran dışında yapılan çalışmaların iki ayrı kategoride kabul edildiği yarışmaya 2016 yılında yayınlanmış 2.500’den fazla eser başvurmuştu.

Şahnâme bütün bu eserleri inceleyen 80 kişilik İranlı, İran dışından bilim adamları ve edebiyatçılardan oluşan değerlendirme komisyonunun onayını alarak ilk elemeden sonra 179 eser arasına girdi, ikinci tura yükselmeği başardı (24. Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü kitapçığı raporundan).
Final değerlendirmesinde Türkçe Şahname, “Yılın En İyi 10 Kitabı” arasına girerek Fars Dili ve Edebiyatı dalında yapılan seçkin çalışmalar arasında en büyük ödüle layık görüldü.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, takım elbise


Prof Dr Nimet Yıldırım yaptığı açıklamada: "Ülkemin, Üniversitemin, Erzurum'un ve Bölümümün adının, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, bazı bakanları, seçkin bilim adamları ve edebiyatçıları ve şairlerinden oluşan davetlilerin hazır bulunduğu o görkemli salonda anons edilmesi beni sonsuz mutluluklara boğdu. Bu son derece gurur verici "Yılın Kitabı Ödülü"nü yurduma kazandırmamda katkıları olan Kabalcı Yayınevi yetkililerine, her zaman teşvikleriyle ufkumu açan saygıdeğer hocalarıma ve arkadaşlarıma; İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamına, Kültür bakanlığına, Ankara Kültür Müsteşarı, Erzurum Başkonsolosu ve Kültür Ataşesine, ayrıca bölümümüze her zaman desteklerini sürdüren Tahran Sazman-i Ferheng ve İrtibatat-i İslami yetkililerine; bu günlere erişmemde fedakarlıklarını asla esirgemeyen varlık sebebim değerli Babama ve Anneme, çalışmalarımda bana sabreden ve en uygun ortamları hazırlayan Aileme bir dünya dolusu teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar

Bizde Erzurumsayfası olarak Prof Dr Nimet Yıldırım hocayı tebrik ediyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan