Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü çerçevesinde düzenlenen “21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirmek:

Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu konferansa Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Akyol konuşmacı olarak katıldı.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Akyol, Türkiye’deki eğitim sistemiyle ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Yunus Emre’yi hatırlatıp, “Bir dergaha 40 yıl doğru odun taşıyanların torunları olarak bu günlere nasıl geldik?” sorusunu yöneltip, mevcut eğitim ve öğretmen alımları sisteminin sorunlarla dolu olduğunu iddia etti.

Milli Eğitim Bakanlığının, bazı üniversitelerle ortaklaşa gerçekleştirdiği Öğretmen İstihdam Projeksiyonları, Stratejileri ve Sistemlerini Geliştirme Projesi’nin sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Hayati Akyol, devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin %52’sinin alan dışı çalıştığını, 800 farklı alandan sınıf öğretmenliğine öğretmen atandığını aktardı.

Türkiye’de 1 Milyondan fazla öğretmen adayının atama beklediğini de hatırlatan Akyol, “Kendimize çeki düzen verilmesi lazım. Bu sistemdeki ahlaksızlıkların düzeltilmesi gerekiyor. Bu memleketin gençliğine ihanet ediliyor. Herkes öğretmenliğe yönlendiriliyor, 1 Milyon kişi atama bekliyor ama 20 bin kişi alınıyor. Bu ihanet değildir de nedir?” dedi.


Az maliyetle çok öğretmen yetiştiriliyor Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesinin düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Akyol, “21. Yüzyılda Öğretmen Yetiştirmek; Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu konferansında öğrencilere ve öğretmenlere seslendi.


2100 Yılına doğru dünyanın yarısından fazlasının Çin, Hindistan ve Afrika’da yer alacağının öngörüldüğünü belirten Prof. Dr. Akyol, “Biz de Batı’ya çalıştığımız kadar, Doğu’ya da çalışmaya gayret edeceğiz. Buralarda çalışmak için dillerini öğreneceğiz, çalışmanın yollarını arayacağız, eğitimde oralara ulaşmaya çalışacağız.” dedi.


Konuşmasının önemli bir bölümünü, teknolojinin hızla ilerlediği son 20 yıla ağırlık vererek sürdüren Akyol, “Türkiye’de öğretmen yetiştirme kısa zamanda, az maliyetle çok kişiye ulaşmak olarak görülüyor.” deyip, uygulamanın yanlış olduğunu vurguladı.


Öğretmenlerin %52’si alan dışı çalışıyor.


Nabi Avcı’nın Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde bazı üniversitelerle birlikte “Öğretmen İstihdam Projeksiyonları, Stratejileri ve Sistemlerini Geliştirme Projesi” yapıldığını belirtip, projenin sonuçlarıyla ilgili bazı bilgileri paylaşan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati Akyol, “Öğretmenlerin %52’sinin alan dışında çalıştığı görülüyor.


Yani A alanındaki bir öğretmen B alanında eğitim veriyor. Bu cumhuriyet dönemi öğretmen yetiştirme sisteminin iflası demektir.
Bu uygulamalar hala devam ediyor. Norm fazlası öğretmen, formasyon veya sertifika programıyla özel eğitim öğretmeni yapılıyor.
800 farklı alandan sınıf öğretmenliğine öğretmen atandı. Formasyonla bütün bölümlere öğretmenliğin kapısı açılmış.” dedi.