Hadisleri size haber veriyoruz, uygulamak size ait. Ahir zamanda her şey karışacak, emanetler kalkacak.

Benim çocukluğumda kapılarda kilit yok. Sonra kilit oldu. Şimdi bunlar yetmiyor, evlerin kapıları para kasası gibi oldu. Sonra özel güvenlikler tutuluyor. Şimdi emniyet kalmadı, güven yok. İnsanların önünde sözler kenara atıldı, önemli olan para. İnsanlara güven yok, verilen sözlerde durulmuyor. Biz İslam’ı anlatıyoruz, Müslümanlara İslam’ı anlatıyoruz. İslam’ın oturma biçimi var, el tutma biçimi var. İslam bizim karakterimizin detaylarıdır.

Peygamber Efendimiz, “İşler karmakarışık olduğunda, iyiyi kötüden, haini namuslu adamdan ayıramıyorsun, ayıramadığın zaman da evine kapan” diyor. Adam geliyor, öyle güzel laflar söylüyor ki, sonra bakıyorsun senin aleyhine işler yapıyormuş. Güven kalmamışsa, evine çekil. Sonra “bu dilini tut” diyor, dilini tutmak her zaman iyidir ama bu devirde iyicene tut. Aleyhine kullanırlar, bir dediğine beş katarlar.

cevat akşit ile ilgili görsel sonucu

Dininin haramına, helaline uy Haramsa yapma, şüpheliyse bırak
“Dininin haramına, helaline uy. Haramsa yapma, şüpheliyse bırak diyor.” Hocaya da güvenemiyorsun. Her hoca farklı söylüyor. Bizim milletimiz bin yıl boyunca hayızlı kadının Kur’an okumayacağını söyledi.

Şimdi hayızlı kadın camiye giden, Kur’an okuyandır. Şimdi de hocalar “Namazın kazası olmaz. Kur’an’da geçmiyor” diyor, hocalara güven kalmadı. Kur’an’da kaç rekat kılacağımız da yazmıyor, namazı da kılmayalım o zaman. Okuyacaksınız.

Eskiden diyor ki adam “nenem örtülüydü, sabaha kadar zikrederdi”, “sen” diyorsun, “nenem” diyor. Sen namaz kılma, oruç tutma, neneni ne yapalım, atanı ne yapalım?

Sen haramı helali bileceksin. Okuyacaksın. Nenem dindardı diyerek olmaz. Öğreneceksin, dine uygun olanı yapacaksın. Öğrenmezsen böyle herkes bir şey der, ortalık karışır. Müslümanlarda bilgi kalmamış. Adam tavaf ediyor, tavafta ticaret konuşmaları yapıyor.