Günlük hayatımızda kullandığımız plastik şişeler, kaplar, su bidonları, plastik kutularda paketlenmiş gıdalar, biberonlar sağlığımızı tehdit ediyor. Özellikle çocuklar, hamileler ve yaşlılar bu tehdidin altındalar.

Sertleştirilmiş plastik su bidonları, PVC (Polikarbon) maddesi içeriyor. İlave olarak ftalat, BPA (Bisifenol-A) maddeleri var. Bu maddelerden en önemlisi sağlığa zararlı olan Bisifenol-A... Özellikle tekrarlanan (depozitolu şişeler) kullanımlarda Bisifenol-A gıdalara ve sıvılara hızla geçebilme özelliğine sahip.

UZMAN UYARISI

BPA MADDESİ KISIRLIK SEBEBİ
BPA'ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda alerjik hastalıklar, büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor. Polikarbondan üretilmiş plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi; prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıklarına, karaciğerde enzim bozukluklarına ve diyabet rahatsızlıklarına sebep oluyor. Polikarbonat, biberonlarla beslenen çocukları, erken cinsel olgunlaşmaya maruz bırakıyor, sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Çünkü BPA maddesi, vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşüyor. Erişkinlerde ise özellikle göğüs kanseri riski oluşturuyor.

NEW YORK, PARİS, LONDRA...
Şişelenmiş kaynak suları ile belediyelerin denetiminde olan şehir şebeke suyu konusunda araştırmalar yapan ve bu alanda kitapları bulunan, dünyaca ünlü Amerikalı uzman Peter Gleick dünyada en iyi şehir şebeke suyunun New York'ta olduğunu söylüyor. Diğerleri ise Paris ve Londra.

Kendinizi seviyorsanız plastikten uzak durun

PLASTİK BİBERONDAN UZAK DURUN
Plastikten yapılmış biberonlar çocuklarda kullanılmaması gerekiyor. Hem BPA maddesinin çocuklara geçmesini engellemek hem de enfeksiyonlardan korunmak için bu gerekli. Çünkü çocuk mamalarında bakteriler çok hızlı ürer ve bu plastikten yapılmış biberonların temizlenmesi zor. Plastik biberonlarda da bakteriler hızla ürüyor. Her iki faktör nedeniyle bebeklerde oluşabilecek enfeksiyon nedeniyle plastik biberonların kullanımından kesinlikle uzak durulmalı. Ayrıca plastik biberonlar sıcak suyla yıkandığında da plastiğin içerisindeki PBA maddesi açığa çıkar ve ilave olarak koku oluşabilir. Plastik maddelerdeki kokunun sebebi PVC'den (polikarbon) yayılan digoksin maddesinin açığa çıkmasıdır. Bu maddeler kanserojen, kısırlık yapıcı, hipertansiyona yol açıcı etkileri mevcuttur. Obezitenin oluşumunda bahsettiğimiz toksik maddelerin etkisi ile ilgili çalışmalar vardır.

Kendinizi seviyorsanız plastikten uzak durun

KRONİK YORGUNLUĞU DA SEBEBİ PLASTİK KULLANIMI
Kronik yorgunluk sendromunda PVC ve BPA maddelerinin etkin olduğu gösterilmiştir. Plastik maddelerden bulaşan kimyasal maddelerin astım hastalığı ve meme kanserine yol açtığı ortaya konmuştur. Diş hekimliğinde kullanılan dolgu maddelerin de BPA maddesini içerdiği bilinmektedir. Plastik maddeler, plastik şişeler ve kaplar;

- Mikrodalga fırına sokulmamalı

- Bulaşık makinelerine konulmamalı

- Sert deterjanla yıkanmamalı

- Sıcakta ve güneşte tutulmamalı

- Kaynar suyla yıkanmamalıdır.