Plastik şişelerin zararları hakkında gün geçtikçe yeni araştırmalar yapılmakta ve tehlikeleri ortaya çıkarılmaktadır. Plastik şişelerin maliyetinin düşük olması nedeniyle, birçok içecek ve gıda maddeleri plastik şişeler ve ambalajlar içinde satışa sunulmaktadır.Maalesef ki, gıda kodeksi yönetmeliğine uymayan birçok plastik şişe ve ambalaj zararlı miktarlarda dayanıklılık ve esneklik sağlayan, homojenleştirici, parlatıcı ve renklendirici içermektedir.

Plastik şişelerin zararları ile ilgili olarak yazılıp söylenebilecek pek çok şey vardır.En önemliside, plastik şişelerin hammaddesi bilindiği gibi bir petrol artığıdır.

Tüp ve damacananın aynı yerde satılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Ayrıca, damacanalar uygun koşullarda saklanmalı. Su uygun şartlarda saklanmadığında, korunmadığında su güvenliğimiz tehlike altına giriyor.

Vatandaşımız 0.5 litrelik ya da 1.5 litrelik pet şişeleri kullandıktan sonra içini tekrar suyla doldurup buzdolabına koyuyor ve sürekli kullanıyor. Bu şişeler tek kullanımlıktır. Yapıları damacanalara göre çok ince olduğu için kırılma ve ezilme gibi durumlarda kanserojen maddelerin üremesine ortam sağlayabilir. Bu nedenle vatandaşlarımız küçük pet şişeleri bir kez kullandıktan sonra atılmalıdır.

Özellikle sıcak yaz aylarında nakliye veya depolama sırasında güneş altında, yüksek sıcaklıklarda bekletilen bu plastik şişe ve kaplardaki asitli ve diğer içecekler 50-70 derecelere varan bir sıcaklıkta, plastikten ayrışan kimyasallarla karışmaktadır. İçecek veya yiyeceğin özüne geçen bu kanserojen maddeler ne yazık ki, soğutulsa bile zararlı etkilerini insan vüvudunda göstermektedirler.

pet şişelerde sağlık tehlikesi ile ilgili görsel sonucu

Peki bu kimyasallar Nelerdir ?
Plastik şişelerin zararları hakkında bir de bu zararlara neden olan kimyasalları sayalım:
Plastik şişe ve kaplarda plastifiyan,(esnek yumuşak),stabilizan (sağlamlaştıran)homojenleştiren librifiyan(parlak ve şeffaf görüntü veren) boya, katalizör maddelerdir.
Plastik şişe ve kapların; sıcak su, sıvı ve asit içeriklerle temas ettiğinde çok tehlikeli bir kanserojen olan BISFENOL-A (BPA) VE DİOKSİN maddesi ortama geçmektedir. Dioksinin kanser hastalığı yaptığı birçok bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuş ve Uluslar arası Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından da açıklanmıştır.
Bisfenol-A ve Dioksinler vücuda girer ve vücutta yağ dokusunda depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, farkında olmadan tükettiğimiz ya da kullandığımız bu ürünlerin sağlığımızı tehlikeye attığını söyledi;

Sert plastik ürünlerini zararlı kılan plastiğin içindeki ''Bisfenol A'' denilen ham maddedir. Hergün kullandığımız sayısız ürün, bardak,pet şişe,çatal, kaşık ,suni köpükten yapılan kaplar,saklama kabı gibi sert plastik kapların içindeki bisfenol, yüksek ısı (50-70 c)asit , UF ortamında gıda ve sıvılara nüfuz eder.

Plastiğin hammaddesi bilindiği gibi petrol atığıdır. Bunlar hormon sistemini bozar. Bisfenol A insan vücudunda östrojen ve diğer hormanlara benzer yapıdadır. Triod, büyüme hormonu, östrojen ve testesteron hormonlarının üretimini azaltır. Vücudumuzda kendi hormanlarımızın sahtesi görevi görerek tehlike oluşturur ayrıca öğrenme ve davranış üzerine olumsuz etkileri mevcuttur saldırganlığı arttırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği görülmektedir.

pet şişelerde sağlık tehlikesi ile ilgili görsel sonucu


Kanser, Obezite, Diyabet ve Kalp Hastalıklarına Yol Açar

Plastiklerdeki mevcut bu ham maddeler obeziteye yol açar, diyabet, astım kalp damar hastalıkları ve karaciğer hasarına neden olabilir. Kadınlarda meme erkeklerde prostat kanseri riskini arttırmaktadır.

Plastiklerdeki bu toksik hammaddeler vücuda girer ve vücutta yağ dokusuna depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir. Plastikteki toksit maddeler gıdalara geçmeye eğilimlidirler bu zamanla olur ve ısı ile hızlanır.

Buzlukta Plastik Şişe?
● Pek çoğumuzun yaptığı hatadır… Lütfen dikkatli olalım. Birbirimizi uyaralım. Plastik su şişelerini buzluğa koymayalım!

● Plastik tabak örtülerini (SARAN WRAP, STREÇ v.b.) mikro dalga fırına koymayalım.

● Dioxin adlı kimyasal bir madde kansere sebep olur, bilhassa da göğüs kanserine.

● Dioxin isimli bu madde vücudumuzdaki hücreler için tam bir zehirdir.

 
 

BU YAZIYI LÜTFEN HERKES EŞİ, ANNESİ YA DA KIZI OLAN TÜM ARKADAŞLARINA İLETSİN.

Arabanızda bulunduracağınız plastik su şişelerindeki su sağlık açısından çok tehlikeli ve zararlıdır.

Güneşte kalmış Plastik su şişeleri Sheryl Crow’un göğüs kanseri olmasının en büyük sebebidir.

● Güneşte kalan Plastik pet şişeler bilhassa Avustralya’da yüksek oranlarda yaşanan göğüs kanseri vakalarının başlıca nedenidir.

● Annesine geçtiğimiz günlerde göğüs kanseri teşhisi konulan bir tanıdığıma da doktor şunları söyledi:

“Kadınlar asla ama asla arabalarda güneşin altında bırakılmış plastik/pet su şişelerinden su içmemelidir”

Arabada bırakılmış plastik su şişelerinden ASLA SU İÇMEYİN!

Doktor; Yüksek derecede sıcaklık ve şişe plastiklerindeki bazı kimyasallar göğüs kanserine yol açmaktadır. Lütfen çok dikkat edin ve arabada bırakılmış plastik şişelerden kesinlikle su içmeyin…!

● Yüksek sıcaklar plastiğin içerisindeki toksinlerin suyumuza ve yiyeceklerimize bulaşmasını sağlıyor ve doktorlar bu toksinleri kanserli hücrelerimizin çevresinde çok kolay bir şekilde görebiliyorlar.

Mikrodalga Fırınlara plastik bardak, tabak vs. koymayın!

● Mikrodalga fırına da plastik tabak ve kutuları koymak çok tehlikelidir. Aynı şekilde içerisindeki toksinler yiyeceklerimize bulaşacaktır.

Buzlukta Plastik Şişe?

● Pek çoğumuzun yaptığı hatadır… Lütfen dikkatli olalım. Birbirimizi uyaralım. Plastik su şişelerini buzluğa koymayalım!

● Plastik tabak örtülerini (SARAN WRAP, STREÇ v.b.) mikro dalga fırına koymayalım.

● Dioxin adlı kimyasal bir madde kansere sebep olur, bilhassa da göğüs kanserine.

● Dioxin isimli bu  madde vücudumuzdaki hücreler için tam bir zehirdir.

● Plastik şişeleri içerisinde su varken dondurmayınız. Doldurduğunuz durumda plastik içindeki Dioxin’i açığa çıkaracaktır.

● Pek çok zincir (fastfood) restoranlar yakın geçmişte plastik kutulardan kağıda geçtiler. Bunun en büyük sebebi de dioxin problemidir.

● Geçtiğimiz günlerde Edward Fujimoto, Wellness Program Manager (Castle Hospital) bir TV kanalında bu sağlık tehdidi hakkında konuştu. Dioxinlerin insanlar için ne kadar tehlikeli ve zararlı olduğu gerçeğini anlattı.

● Yiyeceklerimizi – içeçeklerimizi mikrodalga fırınlarda plastik kutular içinde ısıtmamamızı istedi.

● Bu bilhassa içerisinde yağ olan yiyecekler için daha çok önemlidir.

● Yağ, aşırı sıcaklık ve plastiklerin bir araya geldiklerinde Dioxin açığa çıkarttıklarını ve bunun vücudumuzdaki hücrelere geçtiğini vurguladı.

● Plastiklerin yerine Cam, Pyrex, CorningWare veya seramik den yapılmış kapların kullanılmasını şiddetle önerdi.

● Microwave (Mikrodalga) için hazır üretilen çabuk ısıtılabilen bir takım  yiyecek paketlerini farklı bir kaba aktararak ısıtınız. Kâğıt çok da kötü bir malzeme değil fakat içinde ne olabileceğini asla bilemeyiz. Pyrex, ISIcam, CorningWare gibi kapları kullanmak çok daha sağlıklı ve güvenlidir.

Ayrıca, Saran Wrap (ya da Streç) ismi ile satılan tabak ve kutuların üzerine örttüğümüz ince plastik film de mikrodalga fırınına girdiğinde diğer plastikler kadar zararlı oluyor.

● Mikrodalga kullanırken yiyecek kaplarınızı plastik yerine kağıt havluyla örtebilirsiniz.

● MÜMKÜNSE, PASLANMAZ, ÇELİKTEN BİR TERMOS VEYA CAMDAN YAPILMIŞ ŞİŞELER, KAPLAR KULLANALIM…!pet şişelerde sağlık tehlikesi ile ilgili görsel sonucu


Sağlıklı bir hayat için Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

• Plastik kapları buzdolabına koymamalıyız.

• Arabada bırakılan pet şişelerdeki suları tüketmemeliyiz.

• Eve alınan damacanalardaki suyu hemen cam kaba boşaltmalıyız.

• Cam biberon kullanmalıyız.

• Sıcak çay, kahve gibi sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalıdır.

• Plastik kapları mikrodalgaya koymamalıyız.

• Plastik kaplar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

• Plastikler sert deterjanlarla yıkanmamalıdır.

• Tüm gıdaların tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.

pet şişelerde sağlık tehlikesi ile ilgili görsel sonucu

Sonuç, Öneri ve Uyarılarımız ;
Plastik şişelerin zararları ile ilgili alınabilecek önlemler vardır elbette.
-Özellikle hamileler,çocuklar ile 60 yaşın üzerindeki kişiler plastik şişe ve kaptaki yiyecek ve içecekleri tercih etmesinler.
-Sıcak çay,kahve vb. sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalıdır.
-Tüm gıdaların (özellikle süt,meyve suyu) tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.
-Piyasa da plastik şişelerde satılan ve çok fazla tüketilen kolalı içeceklerin ,içerik analizleri yapılmalı ve sonuçları açıklanmalıdır.

Erzurumsayfası olarak buradan Gıda ve Sağlık Bakanlığı'na bu konuda halkı tatmin edici bir açıklama yapılmasını her gün binlerce hatta milyonlarca kutu tüketilen pet su konusunun içyüzünü açıklamasını istiyoruz. Gerçekten bu pet sular zararlı ise neden piyasa da satılıyor? Bakanlık bu konuda açıklama gönderirse site yönetimi olarak halkımızı bilgilendirmek adına hemen yayınlayacağız.

Sağlıklı günler dileriz.