Futbol düşkünü bir ülkede yaşadığımız yadsınamaz bir gerçek. Zira büyük bir maç oldu mu tüm ülkede nefesler kesiliyor. Hele ki önemli bir Avrupa maçı olduğu zaman, birkaç günün gündemi bu maç ve maçın skorundan oluşuyor. Doğal olarak böylesine futbol düşkünü bir ülkenin, oyun kültüründe de futbol oyunlarının ayrı bir öneminin olması son derece normal diyebiliriz.

FIFA 18 vs PES 2018 – Sunumü

İki dev futbol oyununu sunum açısından yan yana koyduğumuzda PES çok iyi olduğu zamanlarda bile hükmen mağlup sayılıyordu. Lisans eksiklikleri yıllardan beri oyunun en büyük sorunu olmuş durumda. Hadi onu geçtik fanlar tarafından oluşturulan lisans kitleri de Xbox oyuncularını es geçiyor. Orada da büyük eksik göze çarpıyor.

EA tarafında sunum her zaman iyi demiştik. FIFA neredeyse tüm liglerin lisans haklarına sahip durumda. Ve bu lisansları gerçekten de çok iyi kullanıyorlar. Takımlara özel grafik kaplamalar, takımlara özel spiker yorumları ve çok daha fazlası oyunun içinde bulunuyor.

Bu yıl söz konusu olduğunda EA Canada iyice vites arttırmış diyebiliriz. Atmosfer öylesine gerçekçi ve sizi içine çekiyor ki oynadığınız şeyin gerçek bir futbol maçı olduğunu bile düşünebilirsiniz. Müthiş ışıklandırmalar stat atmosferini desteklerken, kalabalığın oyuna verdiği dramatik tepkiler sizi etkilemeyi başarıyor.

FIFA 18 vs PES 2018
Menüler tarafındaysa FIFA 18 arayüzü iyice akıcı hale getirilmiş durumda. Eh, tüm bunların üzerine eskiye oranla iyice gelişen karakter modellemeleri ekleniyor.

Konami tarafındaysa halen belli sorunların baş gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Ama biz ilk olarak PES 2018’i bir övelim.

Oyunun karakter modellemeleri artık iyice aşmış durumda. Bazı ikinci lig futbolcuları bile tutarlı yüz hatlarına sahipler. Böylesine bir detaycılık gerçekten çok etkileyici.

Yine de ana menü yıllardır değişmedi, taraflar yıllardan beri cansız ve ruhsuzlar. Ama, en önemlisi Manchester Utd. yerine Man Red ile oynamaktan gerçekten sıkıldık.

FIFA 18 vs PES 2018

Türkiye’den bile sadece 3 takım var

Önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak olan FIFA 18 lisanslı takım ve oyuncularıyla göz kamaştırıyor. Zira oyunda 700’ün üzerinde lisanslı takım bulunuyor. Üstelik bunların arasında Türkiye Ligi’nde bulunan 18 takım da dahil.

PES 2018’e baktığımızda ise, geçtiğimiz sene lisanslı olarak yer alan takımların bu sene oyunda bulunmadığını görüyoruz. Üstelik PES serisinin en çok sattığı ülkelerden biri Türkiye olmasına karşın, hala oyuna Türkiye Süper Ligi eklenmiş değil. Zira oyunda Türkiye’den 3 büyük takım bulunuyor.

Yani uzun lafın kısası, FIFA 18, PES 2018 karşılaştırması söz konusu olduğunda lisanlar açısından FIFA’nın bariz bir üstünlüğü olduğunu söyleyebiliriz. Eğer keyifli bir şekilde takımları kendi logo ve oyuncu isimleri ile oynamak istiyorsanız tercihiniz mutlak suretle FIFA 18 olmalıdır.

FIFA 18 vs PES 2018
Sonuç olarak tercih; FIFA 18
Elbette oyun tamamen bir zevk meselesi. Bir oyuncu senelerdir PES oynuyorsa, FIFA dinamiklerine alışması biraz zaman alabilir. Fakat bazen birşeyleri değiştirmek en iyi yoldur. Dolayısıyla denemek lazım.

PES 2018 bu sene olmamış. Eski arcade havasından eser yok. Tabi ki eğer ben simülasyon tarzında futbol oyunlarından hoşlanıyorum diyorsanız, orası ayrı. Gerçi o zaman da sorarlar insana, FIFA 18 gibi bir futbol simülasyonu dururken, neden tercihini PES 2018’den yana kullandın diye.

Açık konuşmak gerekirse, sadece lisanslarından ötürü bile FIFA 18 tercihinde bulunmak mantıklı olacaktır.

Bu arada dip not olarak belirtelim. İki oyunda da Türkçe metin desteği bulunuyor.