Gün geçmiyor ki zararlı diye yemekten çekindiğimiz, ama lezzetine yenik düştüğümüzde de korka korka bir suçlu edasında yediğimiz bir besin daha eklenmesin sağlıklı gruba geçenler hanesine…

Patlamış mısır; ah ismini söylerken bile insanın burnuna kokusu doluyor resmen. Size de olur mu bilmem, ama ne zaman canım film izlemek istese bunun asıl sebebi patlamış mısır kokusunun bir yerlerden, belki de sadece hafızamdan burnuma uğramış olmasıdır.

Peki nasıl sağlıklı oluyor
Bunca zamandır aman cips yemeyin, patlamış mısırdan uzak durun uyarıları çalındı hep kulağımıza. Hoş biz içgüdüsel olarak biliyormuşuz ki yemeye devam etmişiz o ayrı tabii.

Mısır genel anlamıyla aslında tam tahıl ve lif içerme açısından oldukça zengin bir besin. E biz de bütün diyetlerde, sağlıklı beslenme listelerinde en çok lif ve tahıl varlığı aradığımıza göre, buraya kadar tamam, cepte.

Buradan sonra başlıyor asıl macera…

 Sağlıklı patlamış mısır önerileri
Şöyle ki, patlamış mısır sağlıklı olabiliyor, ama koşulları sağladığınızda. Bir kere paket ürün olmaz, kesinlikle sizin mutfakta yapmanız gerekiyor. Deniz tuzu ile buharda patlattığınız mısırlar misler gibi ve sağlıklı oluyor.

Bu diyet yaklaşımlı olan öneri. Çünkü bu şekilde hazırlanan patlamış mısır sadece 30 kalori. Ama kalori hesabı tutmuyorsanız o zaman da az biraz tereyağ ile fırınlanmış patlamış mısır önerebiliriz. Tuz eklemek isterseniz de mutlaka deniz tuzu olmalı.

O zaman burnumuza lezzetli kokular dolduğuna göre Pazar Pazar bir film iyi gider şöyle sağlıklı patlamış mısır eşliğinde…

Afiyet olsun…