Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Özel Harekat Polisi olarak eğitilmek üzere 10 bin erkek öğrenci adayı alınacak

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 19 Eylül 2016 tarihinde yapılan duyuruda ilgili alımlara 28 Yaşından gün almamış en az lise ve dengi okullardan mezun adayların başvuruda bulunabileceği, başvuran kişiler arasından fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarında başarılı olanların öğrenci olarak alınacağı bildirilmişti.

KPSS ŞARTI ARANMAYACAK

Yaklaşık 2 aydır gündemi meşgul eden konulardan birisi de özel harekat polisi alımlarında KPSS şartı aranmayacağının duyurulmasıydı. OHAL sonrası çıkarılan KHK ile birlikte özel harekat alımlarına ait usul ve esaslarda değişikliğe gidilmiş, en az lise mezunlarının başvurabilmesinin önü açılmış ve KPSS şartı aranmayabileceği bildirilmişti. Konu hakkında eski İçişleri Bakanı Efkan Ala :"Önceki alımlarda yeteri kadar başvuru alamadık, o yüzden KPSS şartını kaldırdık" demişti.

36 AY ŞARTI

Özel Harekat Polisi alımında en çok merak edilen ve sürekli tartışılan konulardan belki de en önemlisi 36 ay askerlik şartıydı. Çünkü birçok adayı zorlayan bu şart kaldırılmadığı sürece askerliğini tamamlamış fakat 36 ay geçmiş adaylar başvuru yapamayacak. Peki bu şart kalktı mı?

Alım duyurusunda askerliğini yapmış, lise ve üniversite mezunu ibaresi yer alması birçok adayın 36 ay askerlik şartının kalktığını düşündü. Fakat Emniyet Teşkilatı Kanununda geçen hükümler gereği maalesef askerlik şartı halen yürürlüğünü koruyor. Çünkü 18 Ağustos 2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Emniyet Teşkilatı Kanununda 36 yaş ibaresi getirildi ve bu ibare güncelliğini koruyor.

DETAYLI İLAN DUYURUSU HENÜZ YAYIMLANMADI Adaylardan başvuru sırasında talep edilecek belgeler ve aranılan şartların tamamı Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 10 Ekim 2016 tarihinden önce bu hafta Resmi internet sayfasında yayımlanacak. 

Duyuru yayımlanınca bizde sayfamızda yayımlayacağız.

EMNİYET TEŞKİLATI KANUNU İNDİRİP OKUYABİLİRSİNİZ.