Puan Hesaplamada 3 faktör nedir?

Sınav kurumu 18 puan türünden üniversitelere alım yaparken, puan hesaplamada 3 ana faktör bulunuyor. Birinci faktör: YGS puan hesaplama. YGS’de sorulan Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri (hepsi 40 soru) üzerinden doğru ve yanlış sayılar içerisinde net oranı belli oluyor. İkinci faktör: LYS puan hesaplama. Matematik (80), Fizik (30), Kimya (30), Biyoloji (30), Edebiyat (56), Coğrafya 1 (24), Tarih (44), Coğrafya 2 (14), Felsefe Grubu (32) sınavlarında doğru ve yanlış üzerinden net hesaplama. Üçüncü faktör ise: Diploma notu.

LYS SORULARI VE CEVAPLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Kurum sonuçları 11 Temmuz 2017’de “sonuç sayfasında” açıklayacaktır. Sonuçların yayınlanacağı saat hakkında bilgi vermeyen kurum, sonuçların saat 17:00’den sonra yayınlanması bekleniliyor.

Tercihler ne zaman başlıyor?

 2017 LYS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Kurum tarafından 22 Haziran'da yayınlanan tercih kılavuzu 4 Temmuz'a kadar yayımlayacağını açıkladı. Ön bilgi üzerinden verile kılavuzda, tercihlerin sonuçlar açıklanmadan önce yapılmayacağının altını çizdi. Kurum yayımladığı kılavuzun ilk cümlesinde "Dikkat" açıklamasında bulundu. İşte o açıklama: Tercih süresi, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasındadır. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.