Öğretmenlerin Ek Göstergesinin 4000 Olması İçin Kanun Teklifi

Son yıllarda 4 yıllık fakülte mezunları içeirisinde en düşük ücreti alan öğretmenler için meclise teklif verildi. 

Teklifin yasalaşması için İktidarın desteği şart.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna öğretmenlerle ilgili önemli bir kanun teklifi getirildi. İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın imzasıyla, 1 Ekim 2017 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonuna gelen kanun teklifi, öğretmenlerin ek göstergelerinin yükselmesini ön görüyor. Kanun teklifine göre 3000 olan ek göstergenin 4000’e çıkarılması talep ediliyor.Öğretmenlerin ek göstergesinin yükseltilmesi için kanun teklifi verildi. Plan Bütçe Komisyonuna getirilen kanun teklifi, en yüksek öğretmen ek göstergesinin 4000 olmasını, yani emekli maaşına 400 TL’nin üzerinde artış olmasını öngörüyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde Gazi Mustafa Kemal'in öğretmenlere verdiği değere de vurgu yapılarak, emeklilik hayatlarında 3000 ek göstergenin maddi zorluklara neden olduğu ifade edildi.

Meslek hayatında hak ettiği rahatlığı yaşayamayan öğretmenlerin, emeklilik dönemlerinde hayat standartlarının yükseltilmesi gerektiği kaydedildi.

İlgili kanun teklifi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişikliği öngörüyor. Buna göre eğitim öğretim hizmetleri sınıfında, öğretmen ve diğer personel 1. derece karşılığı ek gösterge 4000 olabilir.

Bu şekilde emekli öğretmen maaşında 400 TL’nin de üzerinde bir artış oluşabilir. Teklif kanunlaşırsa emekli ikramiyesinde de artış olacaktır.

Emekli olmak isteyip emekli olunca büyük para kaybından dolayı emekli olmayan binlerce öğretmen var.