20 bin öğretmen alımı mülakatına girecek öğretmenlerin mülakat tarihlerinin değiştiği ortaya çıktı. Bazı öğretmenlerin telefonlarına gelen mesajlarla mülakat tarihlerinde yapılan değişiklikler duyuruldu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı dün 20 bin öğretmen atama için yapılacak olan mülakat tarihlerini açıklamıştı.

Mülakat tarihlerini ve yerlerini öğretmen çok sayıda öğretmen sıkıntı yaşamamak için gideceği ile bileti de önceden almıştı. 

Ancak öğretmenlerin bir kısmına gönderilen mesaj ile mülakat tarihlerinin değiştiği bildirildi.

Öğretmenlerin mülakat bilgilerini tekrar kontrol ederek buna göre hareket etmeleri gerekiyor.

Adaylar, meb.gov.tr adresinden mülakat yerlerini öğrenebilecekler. Mülakata 60 bin öğretmen davet edilecek.

Mülakatlar ise

14 Nisanda başlayacak ve 8 Mayısta sona erecek. İtiraz süreci ve tercih işlemleri göz önüne alındığında atamaların Temmuz ayında yapılması bekleniyor. Güvenlik soruşturması sebebiyle öğretmenler görevlerine Ağustos-Eylül aylarında başlayabilecek.

işte mülakat yapılacak yeni ille

2018 Sözleşmeli öğretmen MEB son dakika mülakat yeri sorgulama MEBBİS MEB giriş ekranı mebbis.meb.gov.tr MEB Öğretmen ataması sınav yerleri sorgulama nasıl yapılır? MEBİS 20 bin sözleşmeli öğretmen mülakat yerleri açıklandı mı? soruların yanıtları merak ediliyor.

MEB, 20 bin öğretmen ataması için sözlü sınav merkezlerini bugün açıklayacak. MEBİS 20 bin öğretmen ataması öncesinde branşlarda mülakata alınacak aday sayılarını , mülakata girecek en son adayın branş sıralamasını ve kontenjanlarını sizler için hazırladık. Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere 2018'de 20 bin öğretmen ataması yapacak.

20 bin öğretmen atamasını 85 branşa yapacak olan bakanlık bunun için başvuruları geçen hafta aldı. Öğretmen atamaları için belirlenen branş kontenjanlarına toplamda 130.000'den fazla başvuru yapıldı. Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak olan sözlü sınavlar öncesi adaylara mülakatlara gireceği iller 16 Mart'ta açıklanacak. Öğretmen atamaları için mülakatlar bu yıl 16 ilde eş zamanlı yapılacak. İşte MEB son dakika duyurusu ve 20 bin sözleşmeli öğretmen mülakat yerleri sorgulama ekranı...

MÜLAKAT YERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MÜLAKAT HAKKI KAZANANLAR NE YAPACAK?

7.1. Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları
onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dâhil) yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacaktır.

7.2. Sözlü sınava alınacak adaylar Ek 3’te yer alan Sözleşmeli Öğretmen Sözlü Sınav
Değerlendirme Formu üzerinden sözlü sınav komisyonunca değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

7.3. Sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve
muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik
gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle
değerlendirilecektir.

7.4. Sözlü sınav komisyonunun sekretarya işlemleri, sınav merkezlerinin bulunduğu il
millî eğitim müdürlüklerince yürütülecektir.

7.5. Sözlü sınava katılanların sınav puanları “Sözlü Sınav Sonuç Ekranı”na işlenecek;
sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecektir. 7.6. Sözlü sınava alınacak adaylar http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden duyurulacaktır.

7.7. Sözlü sınav sonuçlarının ilanı Bakanlığın belirleyeceği tarihte http://meb.gov.tr
ile http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden ilan edilecektir.

8.1. Sözlü sınav sonuçlarına, sınav merkezi olan il millî eğitim müdürlüğü aracılığıyla
sınava girdiği sözlü sınav komisyonuna itiraz edilebilecektir. 

EN FAZLA 5 TERCİH

Sözlü sınava başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden alınacak. Adaylar yayımlanan duyuruda belirtilen sözlü sınav merkezleri listesinde, sınav merkezlerinden en fazla beş tercih yapabilecek. Tercih ettiği sınav merkezlerinden birine yerleştirilemeyenler, söz konusu sınav merkezleri arasından Bakanlıkça belirlenecek sınav merkezinde sözlü sınava alınacak.

KPSS'DEN EN AZ 50 PUAN ŞARTI

Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise ), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ve Rusca alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek.

Sözleşmeli öğretmen olarak atama yapılacak alanlarda ise en çok kadro 3 bin 806 ile sınıf öğretmenliğine verilirken, bunu 2 bin 2 kontenjan ile İngilizce ve bin 907 ile din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 676 ile okul öncesi öğretmenliği, bin 453 ile ilköğretim matematik öğretmenliği, bin 450 ile Türkçe, bin 95 ile fen bilimleri takip etti.

En çok öğretmen açığı olan 30 branş şu şekilde..

1 Özel Eğitim 19532 2 Din Kültürü 16685 3 İngilizce 15043 4 İlkÖğretim Mat 10352 5 Sınıf Öğretmenliği 9086 6 Türkçe 8177 7 Okul Öncesi 6994 8 Rehberlik PDR 6717 9 Fen Bilimleri 6295 10 Beden Eğitimi 5264 11 Arapça 3399 12 Türk Dili Edebiyatı 2801 13 Sosyal Bilgiler 2729 14 Müzik 2645 15 Bilişim 2601 16 İHL Meslek 2553 17 Lise Matematik 2445 18 Görsel Sanatlar 2345 19 Almanca 1650 20 Teknoloji Tasarım 1598 21 Kimya 1485 22 Fizik 1359 23 Tarih 986 24 Biyoloji 907 25 Coğrafya 805 26 Sağlık Hizmetleri 699 27 Felsefe 602 28 Yiyecek İçeçek Hiz. 506 29 Çocuk Gelişimi 521 30 Elektrik 338 TOPLAM 142186

MÜLAKAT DEVAM EDECEK

"Öğretmen atamalarında bir artış var mı? Arkasından yine mülakat olacak mı? Branşlarla ilgili sayı belirlemesi yapıldı mı?" sorusu üzerine Yılmaz, üzerinde çalışıldığını, 20 bin öğretmen atamasıyla ilgili duyuruyu şubat ayında yapacaklarını söyledi. Ücretli öğretmenler içerisinde, sınava alırken mülakatın devam edeceğini aktaran Yılmaz, "Mülakata alırken o alanda alacağımız öğretmen sayısının üç katı kadar puan sınırına girmek gerekli. Bazı konular var ki bazı derslerde öğretmen alıyoruz, 89 alan mülakata giremiyor. Bir örneği var. Üç kişi mülakata giriyor, 91, 92, 93 alıyor. 90 alan dahi mülakata giremiyor" diye cevap verdi.

EK 5 BİN İÇİN YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

"Ücretli öğretmenler, beş yıl bize ücretli öğretmenlik yapmış olması kaydıyla ancak mülakata girmek için de puanı yetmiyor" diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "O halde puandaki bu eksiklik için kendi beş yıllık tecrübesini sanki bu eksikliği kapatır şeklinde düşünürken bunları da mülakata almak için çalışma yapıyoruz. 20 binin üzerine beş bini de geçmeyecek şekilde bir ilave öğretmen alımını da düşünüyoruz. Bununla ilgili bir yasal düzenleme gerekiyor. O düzenlemeyi tamamladıktan sonra ikisini bir arada şubat ayında duyurusuna geçeceğiz. Branşlarla ilgili çalışma yapılıyor

Türkiye genelinde sınava girecek 8. sınıf öğrencisi sayısına ilişkin İsmet Yılmaz, ilk yıl kendini denemek için çok fazla öğrencinin gireceğini ancak bunun zamanla düşeceğini söyledi. "Felsefe öğretmeni, eşofman giyen kız çocuklarını zina yapmakla suçlamıştı. Son durum nedir?" sorusunu Yılmaz, "Hakkında soruşturma yapıldı, soruşturma devam ediyor, açığa alındı" diye yanıtladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURU ŞARTLARI

1.1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

1.2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),

1.3. Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,

1.4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,

1.5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

1.6. 2016 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,

1.7. Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

1.8. 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği,

Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği, Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.).

Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Bordrolarında Sıkıntı Yaşanıyor

MEB'de görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin maaş bordrolarında sıkıntı yaşanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığında yaklaşık 40 bin sözleşmeli öğretmen görev yapıyor. 657 sayılı devlet memurları kanununa göre memur statüsünde bulunmayan bu öğretmenlerin maaş bordrolarında geçtiğimiz yıllarda sorunlar yaşanmıştı. Maaş bordrolarını görmek isteyen sözleşmeli öğretmenler 2018 yılına kadar bağlı bulundukları il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurup, bordrolarına ancak bu şekilde ulaşabiliyorlardı. Yeni yıl ile birlikte yapılan düzenleme ile bu sorun giderilmişti. 2017 yılının son aylarında ve 2018 yılının ilk 2 ayında sıkıntı yaşamadan e-devlet Maliye Bakanlığı e-bordro hizmeti üzerinden bordrolarını görüntüleyebilen sözleşmeli öğretmenler bu ay bordrolarını görüntüleyemediler. Bilindiği üzere bordroda gelir ve kesintiler kalem kalem yer alıyor ve net maaş bilgisine de ulaşılabiliyor. Sözleşmeli öğretmenlerin yaşamış olduğu bu sıkıntının süreklilik arz edip etmeyeceği şu an için bilinmiyor.

MEBBİS üzerinden 2018 Sözleşmeli öğretmen atama mülakat yerleri bugün açıklanması bekleniyor. Uzun süredir "Sözleşmeli öğretmen alımı sözlü mülakat yerleri açıklandı mı MEBBİS Sözleşmeli öğretmen ataması nasıl olacak Sınav giriş yerleri MEBBİS giriş ekranı üzerinden nasıl sorgulanacak?" soruların yanıtları araştırılıyor. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmen atamaları ile ilgili tüm detaylar haberimizde. 2018 yılı Mart sözleşmeli öğretmenlik başvuru sonuçları açıklanıyor. Yapılacak olan 20 bin öğretmen ataması mülakat yerleri bugün içerisinde açıklanacak. MEB tarafından yapılacak duyuru ile sözlü sınava katılmaya hak kazanan öğretmenler ile bu öğretmenlerin mülakat giriş yerleri ilan edilecek.

Atamalar yine sözlü sınav üstünlüğüne göre yapılacak

2018 Şubat dönemi atama kılavuzu ve kontenjanları yayımlanmıştı. Kılavuza göre geçen yıl olduğu gibi yine sözlü sınav üstünlüğüne göre atamalar yapılacaktır. KPSS puan sıralamasına göre 3 katı kadar aday sözlü sınava alınıp atamalar ise sözlü sınav puanına göre olacaktır. MEB’in mülakat yönteminde değişiklik yapılacağı ifade ediliyordu ancak aradan aylar geçmesine rağmen düzenleme yapılmadı. Aynı yöntemle herkesin memnun olacağı bir sistemin nasıl uygulanacağı açıkçası merak edilmektedir. Maddeler halinde açıklayacak olursak bir değişiklik yapılmayacağı ortaya çıkmaktadır.

1- Mülakat sisteminden tamamen vazgeçilip KPSS puan üstünlüğüne göre atamalar yapılabilirdi ancak mülakat devam etmektedir.

2- Sadece sözlü sınav puanına göre atamalardan vazgeçilebilirdi ancak bu yapılmadı. (Aritmetik ortalama sistemi benimsenmedi)

3- Sözlü sınav dışında puanlamaya etki edecek başka unsurlar getirilebilirdi ancak bu da olmadı. (Staj puanı vb.)

4- Mülakat puanıyla ilgili düzenlemeler yapılabilirdi ancak bu da olmadı. ( başarılı-başarısız” diye ifadeler verilebilir veya +5/-5 gibi sabit bir puanlama)

5- Mülakatlara kamera sistemi getirilebilirdi ancak bu da gerçekleşmedi.

Özetle; Güvenlik soruşturmasında sıkıntı olmayanlara adayın KPSS puanı verilecek, +5/-5 uygulanacak gibi açıklamalar kılavuzda olmayan maddelerdir. Yani sözlü sınavda yine bazı adaylara daha yüksek puan verilebilecektir. Yasal olarak bir engel yoktur. Adaylar mülakata güvenmemektedir. 20 bin atamada en az 60 bin aday atama umuduyla aylarca bekleyecektir. Herkesi memnun edecek sistem mülakatın kaldırılmasıydı ancak yine olmadı, mülakatla yola devam ediyoruz. Mülakat olduğu sürece de mağduriyetler ortaya çıkacaktır.

Etiketler: aday   öğretmenler   dikkat   meb   değişiklikhaberi