ÖĞ-DER (ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ) Erzurum Şubesi tarafından öğretmen yetiştirme ve yeterliliğin artırılması konusunda sorunlar ve çözüm önerileri çalıştayı yapıldı.

Öğder'in düzenlediği çalıştaya Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürü Cemil İlbaş, Öğretmenevi Müdürü Abdullah Nehir, Atatürk Üniversitesinden Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesinden eğitimciler, şube Müdürü, okul müdürü ve yardımcıları ile öğretmenler katıldı. Çalıştayın başkanlığını Öğ-der Şube Başkanı Abdullah İkinci yaptı. İkinci, yaptığı açılış konuşmasında: "Millî ve manevî değerlerine bağlı bir neslin yetişmesi için önce onları yetiştirecek eğitimcileri yetiştirmek zorundayız. Öğretmenlik mesleğinin seçilmesi, yetiştirilmesi, geliştirilmesi, kariyer sistemi, staj uygulamaları, formasyon eğitimi, öğretmenevlerinin işlevi, Lider ve Model Öğretmenlik, Mülakatlar, Hizmet içi eğitim, seminer çalışmaları gibi konularda çalışmalar yapıyoruz. Görüş ve önerileri alıp bunları raporlaştıracağız. 14 Ocakta yapacağımız "Yerel Eğitim Şurası'nda bunları raporlaştırıp dağıtacağız. Okullarımızda görev yapan eğitimcilerin önemli sorunları var. Bunların çözülmesi gerekiyor. Bakanlığımıza bu konularda yapılması gerekenler konusunda raporumuzu gönderip çözüm isteyeceğiz. Erzurum'da öğretmenlerin Hizmet İçi Eğitim imkanları artırılması gerekir. Üniversitelerle Milli Eğitimin birçok konuda işbirliğini artırması gerekir. Staj uygulamaları artırılmalı. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Millî bir öğretmen yetiştirme projesi hazırlanmalı. Geleceğin öğretmenini özenle seçmeli ve yetiştirmeliyiz. Değerler eğitimi ve ahlak dersleri üniversitenin tüm sınıflarında okutulması gibi birçok konuda çözüm önerilerimiz var. Televizyon programları okullarda verilen eğitime aykırı olarak değerlerimizi yok ediyor. Toplumda öğretmenin statüsünün ve saygınlığının artırılması konusunda yapılması gerekenler var. Bu gün bu çalıştayda bunları konuşacağız. Uygulanabilir çözümler üretmek istiyoruz." dedi.

Çalıştaya katılan eğitimciler belirlenen maddeler başlığı altında görüş ve önerilerini anlattılar. Konuşulanlar rapörtörler tarafından kayıt altına alındı.

Toplantı sonunda eğitimcilerin hazırladıkları çözüm önerileri toplandı. Öğ-der Başkanı Abdullah İkinci katılımcılara teşekkür etti.

Erzurumsayfasi.com