ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI SÜRÜCÜDEN YENİ EĞİTİM YILI DEĞERLENDİRMESİ

Yeni eğitim yılının başlaması dolayısı ile bir basın açıklaması yapan Hmadi Sürücünün yaptığı basın açıklamasınd aönemli konulara çözümler sunuldu.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının başındayız. Yaklaşık 1 Milyon öğretmen ve 18 Milyon öğrenci için ders zili çaldı. Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci, veli, eğitim çalışanı ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Bizleri sağlık ve sıhhatle bu günlere ulaştıran Allah’a Hamdolsun!
Öğretmenlerimize, diğer eğitim çalışanları ile birlikte 20 milyonluk bu büyük ailenin tüm fertlerine başarılar diliyorum.
Yeni eğitim öğretim yılına yeni müfredatla ama eski batıcı zihniyetle giriyoruz. Müfredata yeni kazanımlar katılmış olmakla birlikte taklitçi eğitimden vazgeçilmediği anlaşılıyor. Yani, mevcut millî eğitim sistemimiz adı gibi milli olmayıp, batıcı bir anlayışı nesilleri yetiştirmeye devam edecek. Oysa eğitim sistemimizin temeline ahlâk ve maneviyatı koymalıyız. Evet, batıcı, menfaatçi, materyalist eğitim düzeninden vazgeçip, talim ve terbiyemizin temeline Müslüman toplumumuzun inancını, kültürünü ve ahlâkını koymalıyız. Bu toplumu huzura, kardeşliğe ve barışa götürecek olan da budur.
Televizyonlardaki olumsuz örnek oluşturan dizi ve programlara engel olunmalıdır. MEB ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu konuda beraber çözüm üretmeleri gerekir. Olumsuz örneklerden gençliği kurtarmakta geç kalınmamalıdır. Televizyonlarda ahlaki olarak olumsuz örnek oluşturan diziler, yarışmalar ve çizgi filimler gençler ve çocuklar için uyuşturucu kumar vb. kötü alışkanlıklar kadar tehlikeli ve zararlıdır.
Son yıllarda eğitimcilerimiz itibar kaybına uğramakla beraber şiddete de maruz kalmaktadır. Geleceğin mimarı öğretmenlerin öğrenci ve veli karşısında eli güçlendirilmeli, öğretmenler kaybettiği itibara, saygıya yeniden kavuşmalıdır. Öğretmen kimsenin oyuncağı olmayıp, toplumda hak ettiği değeri bulmalıdır. Bunun için Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenleri motive edici çalışmalara imza atmalıdır. Eğitimin temelinde öğretmenin olduğu unutulmamalıdır.
2006 yılından bu yana öğretmen kariyer basamaklarına ilişkin uygulama yapılmamaktadır. Bakanlık, kariyer basamakları sorununu gündemine almalı ve mağduriyetleri giderecek bir çözüm bulmalıdır.
Sayın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da belirttiği gibi bu sene 5. sınıflar 15 saat yabancı dil görecek. Adeta bir hazırlık sınıfı gibi bir şey olacak. Yabancı dil öğretmede başarısızlığın nedeni ders saati azlığı değildir. Yabancı dil öğretme metodundaki yanlışlıklar, kullanılan materyaller ve dil öğrenmeye ihtiyaç duyan duymayan herkese zorla dil öğretme çalışmasıdır. 
Yabancı dil öğretmenin yolu, zorunlu olarak herkese öğretmeye çalışmak yerine isteğe bağlı ve öğrenmek isteyenlere gerekli imkânın sağlanması olmalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı “Ortaöğretim A1- 2 Düzeyi İNGİLİZCE DERS KİTABI ve ÖĞRETMEN KILAVUZ Kitabının” ACİLEN okullardan toplatılarak depolarda ayrı bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.” şeklinde açıklama yapmış. Bakanlığın yapması gereken kitapları toplatmak değil yabancı dil dersini toplamak ve zorunlu olmaktan çıkartmak olmalıdır.
Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere, istihdamda güçlük çekilen yerlerde en büyük eğitim sorunu kalıcı öğretmen istihdamının sağlanamamasıdır. Eğitimcilerimizi bu bölgelerde uzun yıllar hizmet etmelerini sağlayıcı teşvik edici çalışmalar yapılmalıdır. Teşvik deyince sadece maddi iyileştirme anlaşılmamalıdır. Başta konut ve güvenlik olmak üzere diğer sosyal ihtiyaçları karşılayacak tedbirler alınarak teşvikler sunulmalıdır.

SPOR TOTO OKULU ile ilgili görsel sonucu
Basından edindiğimiz bilgiye göre, Çorum'da başlatılan yeni imam hatip okuluna spor toto sponsor olmuş. Kumar faaliyetinde olan Spor Toto’nun, içinde Kur’an-ı Kerim, Hadis, Siyer gibi derslerin okutulacağı bir imam hatip okuluna maddi destek vermesi akla ziyan bir durumdur. Haram kazançla yapılan bir okulda öğretmenlerimiz gençlere helali nasıl anlatabilecek? Buradan Sayın Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz Bey'e soruyoruz. Acaba Çorum ilimizde olduğu gibi faaliyeti kumar olan Spor Toto, loto ya da Millî Piyango gibi kuruluşlardan başka bir okula sponsor desteği olmuş mudur? Bu merak konusudur. 
Okullarda akademik başarıyı artıracak çalışmalar önemlidir. Fakat ahlak, adalet ve insaf sahibi fertler yetiştirmediğimiz sürece her gün şikâyet ettiğimiz kadına şiddeti, yolsuzluğu, gasp ve hırsızlığı önlememiz mümkün değildir.

SPOR TOTO OKULU ile ilgili görsel sonucu
Yeni eğitim-öğretim yılında tüm okullarımızda gençliğimizi daha iyi yetiştirmek için özel gayret gösterilmesini, öğretmenlerimizin motivasyonunun artırılması için yeni çalışmalar yapılmasını, bu yolda velilerimizi de işe katarak onları da yapılacak seminer ve toplantılarla daha çok şuurlandırıp niteliği arttıracak çalışmalar yapılmalıdır.
Yeni eğitim öğretimin ülke insanımıza huzur, barış ve saadetler getirmesini diliyorum.

Hamdi SÜRÜCÜ
ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI