Çanakkale Savaşları ve Zaferi 1. Dünya Savaşı‘nın seyrini değiştiren, tarihe "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ" sözü ile yazılan büyük bir maneviyat destandır.

Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakarlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir.

Azmin ve imanın teknolojiye galebe çaldığı tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, dini, VE namusu bildiği vatanının,  İslam’ın bayraktarlığını yapan milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın imanının eseridir.

“Biz aslında kimiz? Ve Nasıl olmalıyız” sorusunun cevabını merak edenler Çanakkale’ye bakmalıdır.

Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Balkanlardan Kuzey Afrika’ya kadar kökeni, rengi ve meşrebi ne olursa olsun Mehmetçikler, aynı dava uğrunda Çanakkale’de bir araya gelmişler, aynı toprağa din ve mukaddesat uğruna kanlarını akıtmışlardır. Orada 109 şehitle ismini Çanakkale’ye yazdıran Erzurumdan Kamil’i,  Filistinli Ahmet’le Musullu Selahaddin’i, Sudanlı Muhammed’le Tunuslu Ali’yi, Kürt Hasan’la, Boşnak Mehmedi, Laz Hüseyinle, Arap Muaz’ı  elbette Erzurumluyu,  Anadolu’nun ve Trakya’nın her şehrinden kahramanları görecektir.

Bu zafer; Yahya Çavuşlarıyla, Koca Seyyitleriyle, kınalı Alileriyle, 57. alaylarıyla kahraman ordumuzun zaferidir. Bu zafer; Erzurum’dan ve Tüm Anadolu’dan okulunu işini ve eşini bırakıp savaşa koşan yiğit delikanlıların, evlatlarını, kocalarını, düğüne gönderir gibi cepheye gönderen anaların, babaların, annelerin zaferidir.

Aynı zamanda Çanakkale Zaferi, Anadolu’da bin yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin, son 2 asırdır yaşadığı hüsrandan silkinişinin, emperyalist Avrupa’ya karşı dik duruşunun, adeta kendi küllerinden yeniden dirilişinin sembolüdür.

 Çanakkale Ruhunun kıyamete kadar yaşatılması, güzel ve şuurlu nesiller yetiştirerek, atalarımızın büyük fedakarlıklarla bıraktıkları emanetlerine kararlılıkla sahip çıkacağımızı bir kez daha ifade ederken; yakın tarihimizde din için ve İslam’ın yıkılmaz kalesi olan vatanımız için canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi Şuurlu Öğretmenler Derneği mensupları olarak rahmetle anıyoruz.

Abdullah İKİNCİ

ÖĞ-DER ERZURUM ŞUBE BAŞKANI