ÖĞ-DER: DÜNYA MAZLUMLARININ DRAMINA SESSİZ KALAMAYIZ

Şuurlu Öğretmenler Derneği Erzurum Şube Başkanı Abdullah İkinci 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Arakandaki Müslüman katliamları hakkında basın açıklaması yayımladı. 

İşte Erzurum ÖĞ-DER'in Basın Açıklaması Metni

Milletimiz Anadolu’da yerleştiğimiz Malazgirt’ten Büyük Taaruza ve günümüze kadar tarihin her döneminde hür ve bağımsız yaşamıştır. Mevzu bahis din, vatan, namus  ve hürriyetimiz olduğunda, hiç bir zaman kanımızı ve canımızı vermekte tereddüt etmemiş bir ceddin torunlarıyız.

 Özgürlük ve bağımsızlık için nice mücadeleler vermiş, sayısız başarılar kazanmış milletimizin tarihimize kazıdığı büyük zaferlerden biri de 30 Ağustos’tur. Malazgirt’te, Çanakkale’de, 15 Temmuz’da ve nice cenk meydanında muzaffer olan milletimiz bundan tam 95 sene önce de 30 Ağustos 1922’de tarihe hürriyetimize göz dikmiş düşmana dersini vermiştir.

Kurtuluş Savaşında dünyanın farklı yerlerindeki Müslümanlar Osmanlının zor durumunda Anadolu’ya ve Çanakkale’ye madden ve manen nasıl koşmuşlarsa bugün dünyanın farklı yerlerinde mazlum durumundaki Müslümanların derdiyle dertlenmek ve onları emperyalist saldırı ve baskılardan kurtarmakta bizim millet ve devlet olarak tarihi vazifemizdir.

Yüce Rabbimizin bizlere yüklediği bu vazifeyi yapmaktan kaçamayız. Görmemezlikten gelemeyiz. Kınayarak geçiştiremeyiz. Bugün Myanmar’da yaşanan Budistlerin Müslüman katliamına çözüm için bölgeye acilen vekillerimizden oluşan bir heyet gönderilmeli, vahşice işlenen zulmün sona erdirilmesi için temaslar yapılmalı ve uluslararası hukuk çerçevesinde yaptırım uygulanmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türkiye bölgeye acilen barış gücü konuşlandırmalıdır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizesinde ifade edildiği gibi, bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen her şehidimiz, bu toprakları vatanımız olarak tescilleyen birer mühürdür.

Tarihimizdeki nice fedakarlık, yardımlaşma ve zaferler, bugünlerimiz ve geleceğimiz için biz Şuurlu Öğretmenlere cesaret vermektedir. Dini, mukaddesatı  ve milletimizin hürriyeti yolunda canlarını veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet ve minnet anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyoruz.

 

Abdullah İKİNCİ

ÖĞ-DER

ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ

ŞUBE BAŞKANI