DİN DERSLERİ ANASINIFINDAN İTİBAREN VERİLSİN
Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Hamdi Sürücü anasınıfından itibaren din dersinin zorunlu olmasını istedi. Sürücü: "Besmelesiz eğitimden hayır gelmez. Gençlerimize İslam doğru öğretilmediğinden ülkemizde terör, ayrımcılık ve kutuplaşmanın önü açılmıştır. İslam, bin yıllık tarihimizde birliğin, dirliğin ve huzurun teminatıydı. Bugün bu birliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. Bu yüzden anasınıfından itibaren din dersi zorunlu olmalıdır. Yetişen nesil İslam'ı doğru bir şekilde öğrenmelidir." dedi.
İlk ve Orta dereceli okullarda eğitim öğretim gören 17,5 Milyon öğrenci karne sevincini yaşadı. Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü okulların ara tatile girmesi münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, birinci dönem boyunca öğrencilerin sınavdan sınava, etütten etüde bir yarış atı gibi koşturulduğunu söyledi. Çocukların dinlenmeyi hak ettiğini ifade eden Sürücü, gerek eğitim camiasının gerekse öğrencilerin aileleriyle birlikte huzurlu bir tatil geçirmesini diledi.
Yeni müfredat taslağında Darwin teorisinin kaldırılması, önemli bir adım olmakla bereber daha önem önemlisi yerine ne konduğudur. Eğer yaratıcıyı ve yaratılışı doğru bir şekilde anlatma imkanını sağlayacak bir düzenleme yapılmaz ise evrim teorisinin kaldırılması sadece bir pansuman tedbirden öteye gitmeyecektir. ÖĞ-DER Genel Başakanı Hamdi Sürücü ayrıca şunları söyledi: "Yeni müfredat çalışmaları yapılırken eğitim sistemimizi batıcı bakış açısından kurtarıp inanç ahlak ve kültürümüzü temel alan çalışma yapılmalıdır. Müfredatı tanzim ederken çocukların kalbine ne koyacağımaıza dikkat edilmesi gerekir."
Sürücü ülkede meydana gelen terör olaylarına ilişkin şunları söyledi: "Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak bu milletin canına kasteden, huzurunu bozan, askerimizi, polisimizi insafsızca şehid eden FETÖ, PKK ve DAEŞ gibi tüm bütün terör örgütlerini şiddetle kınıyorum. Bu mücadelede şehid olanlara Allah’tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. "
Hamdi Sürücü ÖĞ-DER olarak eğitim öğretim alanında bazı çözüm önerileri sıraladı:
Çocuklarımız her şeyden önce anadilini iyi bir şekilde öğrenmelidir. Yabancı dil ortaöğretimden itibaren seçmeli ders halinde okutulmalı, istemeyene zorla yabancı dil öğretmeye çalışılmamalıdır. Ayrıca dil öğreteyim derken, kültür emperyalizminin oyuncağı olunmamalıdır.
Öğretmen eksikliği ücretli ve sözleşmeli öğretmenle değil, yeterli formasyon almış kadrolu öğretmen ataması için acil çalışma yapılmalıdır.
Merkezi yerlerdeki okullarda kalabalık sınıflardan ve ikili öğretimden kurtulabilmek için Mesleki eğitim Merkezleri daha işlevsel hale getirilip okumak istemeyen öğrencilerin mesleğe yönlendirilmeleri kolaylaştırılmalıdır.
Karma eğitimden vazgeçilmeli ve konu ile ilgili mevzuat düzenlemesi acilen yapılmalıdır.
TV kanallarındaki ahlaksız sahneleri ilkokul çağındaki çocuklarla ailecek izletmekten çekinmeyen programlara mutlaka engel olunmalıdır
Hamdi SÜRÜCÜ
ÖĞ-DER GENEL BAŞKANI