Ülkemizin uzun yıllar dostu gibi görünen gerçekte kendi çıkarından başkasını düşünmeyen, her konuda karşımıza çıkan Türkiyenin düşamnalrını, PKK'yı, PYD'yi, ISID'ı her halikarda destekleyen Amerika'ya eski başbakanlardan Prof Dr Necmeddin Erbakan'ın cevabı çok ağır olmuş

1975 ylında hükümet ortağı olan Milli Selamet Partisi'nin lideri Prof Dr Necmeddin Erbakan sürekli Türkiye aleyinde çalışmaları destekleyen, Kıbrıs Rum Örgütü olan EOKA'ya destek veren, Kıbrıs Meselesinde Türkiye'ye ambargo koyan Amerika'nın ülkemizde daha önceki hükümetler döneminde açılmış olan tüm üslerine el koydurmuş ve kapatmış. Ve ülkede Amerikalılara daha önceleri tanınmış olan tüm imtiyazlar kaldırılmış.

NECMEDDİN ERBAKAN'IN AMERİKA HAKKINDA MECLİS KONUŞMASI

Haber aynen şöyle 

1975 Türkiye İncirlik dışındaki bütün Amerikan üslerine el koydu. 1974’te CHP-MSP koalisyon hükümetinin kararıyla yapılan Kıbrıs Harekatına karşılık, ABD Türkiye’ye silah ve kredi ambargosu koydu. Amerikan Kongresi’nin Türkiye’ye silah satışını ve askeri kredileri durdurma kararı alması üzerine; 9 Şubat 1975 ’te dönemin TC hükümeti bir açıklama yaparak ABD’nin tutumunu hasmane bir tutum olarak nitelendirdi. ABD’nin hasmane tutumunu devam ettirmesinden dolayı TC hükümeti, 25 Temmuz 1975’te Bakanlar Kurulu kararı ile Ortak Savunma ve İşbirliği Anlaşmasını feshetti, Söz konusu karar ile Türkiye’deki 20 den fazla ortak savunma tesislerinin faaliyetleri, İncirlik ortak savunma tesisinin NATO görevi saklı kalmak kaydıyla, 26 Temmuz 1975 tarihinden itibaren durdurularak Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimine alındı.

Konu o dönemin Hürriyet Gazetesinede konu olmuş. Söz konusu gazete konuyu manşetten duyurmuş.

Avrasya Tüneli Bugün Hizmete Açılıyor