Kahvaltının Önemi

Diyette olun olmayın ne yapı edip kahvaltı için mutlaka vakit ayırın. Aşağıda kahvaltının neden önemli olduğu hakkında uzmanların bloglarında veya köşe yazılarında yer verdikleri bazı bilgileri bir araya toplamaya çalıştım.

Büyük bir kahvaltı ve hafif bir akşam yemeği gün içinde vücudun enerjiyi daha verimli kullanmasına yardımcı olur.Kahvaltı etmek metabolizmanın %10 daha hızlı çalışmasını ve gün boyu dinlenir haldeyken daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Kahvaltı konsantrasyonu arttırır ve okulda, işte daha üretken olmanıza yardım eder.

Yapılan araştırmalar kahvaltı yapanların yapmayanlara göre daha fazla kilo verdiklerini ortaya koymaktadır.İyi bir kahvaltı güne başlarken ruh halinizi yukarı taşımanıza yardımcı olur.

Kesinlikle karbonhidratı hayatınızdan çıkarın. ekmek,makarna vb yiyecek ürünleri kesin hayatınızdan ben öyle yaptım ve istediğim sonuca ulaştım.

Kendinize küçük porsiyonlarla yemek hazırlayın. 

Sabırlı olun.

Kesin niyetlenin yarın demeyin bugün başlayın.

Dediğim gibi su için sık sık sadece susadığınızda değil susamadığınızdada için, isterseniz limon suyu içebilirsiniz.

GELELİM EN GÜZEL YERE MADDELERCE SİZİN İÇİN DERLEDİM TOPLADIM.

1. Adım: İstikrar

Eğer gerçekten kilo vermeyi kafanıza koyduysanız öncelikle bu işi kafanızda bitirmeniz gerekiyor ! Kesinlikle ama kesinlikle inatçı olmalısınız. Düzgün bir diyete başlayıp sonuna kadar gitmelisiniz. 1-2 Hafta uygulayıp sonra tartılıp “kilo veremedim.” diyerek diyet programınızı kesinlikle bırakmayın. Çünkü bu diyetler genelde 2. – 3. haftadan sonra etkisi göstermeye başlayacak ve birden kilo vermeye başlayacaksınız. Ayrıca diyette ilk haftalarda hızlı su kaybından dolayı hızlı kilo vereceğinizi düşünecek, 2. haftadan sonra su kaybı duracağı için sizde kilo vermediğinizi zannedeceksiniz fakat vazgeçmeyin metabolizmanız alıştıktan sonra tekrar hızlı kilo vermeye devam edeceksiniz.

2. Adım: Spor

Kilo vermek istiyorsanız aldığınız kaloriden fazlasını yakmanız gerekmektedir. Bu adım sizin gözünüzü korkutmasın. Çünkü yapacağınız spor sadece yürüyüş dahi olabilir. Ben önceki hayatımda hiç spor yapmayan biriydim. Fakat size anlatacağım diyetle birlikte hafif bir spor takvimiyle daha hızlı sonuç alacaksınız.

Haftanın her günü orta tempoda en az 45 dakika yürüyüş yapın. Bunu kesinlikle ama kesinlikle atlamayın. Zaten bir süre sonra yürüyüş yapmaya alışacaksınız. Öğle vakti, akşam vakti, ne zaman müsait olursanız. Mis gibi temiz hava eşliğinde yürüyüşünüzü yapın ve kalori yakın. Zaten bir süre sonra alışacaksınız ve yemek yedikten sonra yediklerinizi eritmeden içiniz rahat etmeyecek.

Özellikle kilolu erkekler kilo verdikten sonra vücutlarında oluşabilecek sarkmalardan korkuyorlarsa ya da zayıfladıktan sonra fit bir görünüme sahip olmak istiyorlarsa her gün  omuz, ön kol, arka kol kaslarını geliştirmek için dambıllarla çalışabilirler. Ben günde 30 dakika kadar dambıllar ile çalışıyordum. Bayanlar ise eğer isterlerse evde egzersiz hareketleri yapabilirler. Ama yürüyüş kesinlikle şart !

3.  Adım: Diyet

İşte geldik en önemli adıma ! Burada en önemli adım kendinizi kandırmamanız. Uyguladığınız diyet programının dışına çıkmamaya özen gösterin. Sizler için diyet süresince uyguladığım ve dikkat edilmesi gereken bazı kuralları paylaşacağım.

İNŞALLAH BAŞARILI BİR SONUÇ ALIRSINIZ,SORULARINIZI YORUMA BEKLİYORUM.