Yusuf Tekin; tüm öğretmenler gibi rehber öğretmenlerde nöbet tutacak

10.11.2017 tarihinde 30236 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında rehber öğretmenler için getirilen nöbet görevi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı geri adım atmayacak. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklamada diğer öğretmenlerde olduğu gibi rehber öğretmenlerin de nöbet görevini yerine getirilmesinin normal olduğu belirtildi.

YUSUF TEKİN: NÖBET TUTACAKLAR


MEB Müsteşarı 08.01.2018 tarihli Akşam gazetesine verdiği röportaj kapsamında Pınar Işık Ardor’a açıklamalarda bulundu ve soruları cevaplandırdı. Din Kültürü öğretmenlerinin rehber öğretmenlik alanına geçişleri hakkında bir çalışma olmadığını belirten Müsteşar Tekin rehber öğretmenlerin de diğer öğretmenlerde olduğu gibi haftada bir gün nöbet görevlerini yerine getireceklerini açıkladı.

Rehber Öğretmenler ile ilgili sorulan soru;

 

Son yapılan değişiklikle birlikte rehber öğretmenlere nöbet görevi getirildi. Bu konuya ilişkin düzenleme yapılacak mı? Din Kültürü öğretmenleri rehber öğretmen olabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından verilen cevap;

Bir kere rehber öğretmenlikle ilgili olarak bizim kaynağımız belli. TTK’ nın hangi bölümlerden mezun olan kişiler hangi dersleri okutabilirler diye meşru kararı var. O kararda din kültürü öğretmenleriyle ilgili böyle bir şey yok. Bunu nereden üretiyorlar ben bilmiyorum. Nöbete gelelim. Rehber öğretmen arkadaşlarımız kendilerini statü olarak okul rehberi ya da okul danışmanı gibi görüyorlar. Öyle görürseniz evet, nöbet tutmazsınız. Ama bizdeki kadro karşılığı ne? Öğretmen. Dolayısıyla benim 900 bin öğretmenim benim gözümde eşittir. Bütün öğretmenler nöbet tutuyorsa rehber öğretmenlerde tutacak. Statüleri değişirse o zaman başka. Bir şey daha söyleyeceğim. Rehber öğretmen dediğimiz arkadaşlarımızdan çok ekstra bir şey talep etmiyoruz. Haftanın bir günü okul bahçesinde öğrencileri gözleyebilirsiniz. Yani haftada bir gün öğrencilerin diğer problemleriyle ilgileneceksiniz. Çok abartılacak bir durum yok.