Yönetici atama takviminde mülakatların bitmesininin ardından bugün tüm iller Yönetici adaylarının aldığı sözlü sınav puanlarını açıkladılar. Alınan puana ek puan eklenerek toplam puan 2 ye bölünerek yeni puan üzerinden tercih yapılabilecek. Mesela sözlü mülakatta 60 puan alanın 10 puanda ek puanı varsa ikisi toplanıp 70 puan:2 ye bölünecek 35 Puan üzerinden tercih yapılacak.

Ek puanlar daha önce ilan edilmişti.

ADAYLAR, PUANLARIN KOMİSYONLARCA VERİLMEDİĞİNİ İDDİA EDİYOR..

Mülakat puanları açıklandı. Torpil ve kayırmacılık iddiası çok fazla. Bazı siyasilerinde il müdürlüklerinde yüksek puan için yarıştığı ifade ediliyor. Mülakat sırasında günlerce telefonların susmadığı, torpil için önemli kişilerin, sendikacıların ve siyasilerin araya konulduğu sonuçta torpilli adayların çok yüksek puan aldığı ve adamı olmayanların çok düşük aldığı söyleniyor. Mülakatların aslında bilgiyi ve beceriyi ölçmediği bir kez daha görülmüş oldu. Geçen senelerde sınavdan barajı geçemeyenlere şimdilerde 90 üstünde puan verildiği söyleniyor.

BAZI OKULLARIN MÜDÜRLERİ DAHA ÖNCEDEN BELİRLENİP DAHA SONRA MÜLAKAT MI YAPILIYOR

Bazı okulların müdür adaylarının sınava çalışmayarak 90 puan aldığı iddia ediliyor. Hatta bunu birçok yerde konuştukları biliniyor.

Bazı sendikacıların illerde bazı isimleri istemediği için özellikle düşük puan verdirmek için yoğun gayret sarfettiği söyleniyor. Sendikasından dolayı düşük puan aldığını iddia edenler var.

Bu gerçekleri kapatmak ve mağdurların tepkilerini azaltmak için birçok il sınav sonuç listesi yayınlayamıyor.

Sınav sonuçlarına itiraz etmek için hak verilmiş ancak neye nasıl itiraz edilecek belli değil. 

Mülakat komisyonunda samimi bir şekilde çalışan, işini yapan görevi sırasında objektif olmaya ve görev yapabilecek kişileri seçmeye çalışan görevlilerin baskılardan bunaltıldığı da konuşulanlar arasında..

Mülakat sistemine tepki çok büyük. Adayların büyük kısmı adil bir sistem istiyor.

İtirazların ardından kesinleşen puanların sisteme girilmesinden sonra İl Milli Eğitim Müdürlükleri 14-17 Ağustos tarihleri arasında kontenjanları ilan edecek, 21-25 Ağustos tarihlerinde tercihler alınacak.

Peki kimler başvuru yapabilecek. 

Yönetici atama yönetmeliği ilgili hüküm;

Sözlü sınav

MADDE 15 –
(3) Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır ve değerlendirme başvurusunda belirttiği yöneticilik görevi için eğitim kurumu tercihinde bulunma hakkına sahip olur.

Yönetici atama tercihleri 28-31 ağustos tarihleri arasında yapılacak. 

28-31 Ağustos tarihlerinde 2017 yılı yönetici görevlendirme başvurularının onaylanmasından sonra müdür yardımcılığı görevlendirme sonuçlarımüdür görevlendirme sonuçları 5-8 Eylül 2017 tarihleri arasında açıklanacak.