Gerek başkan adaylığı gerekse de resmen görevi devralmasından sonra Siyonist politikaların hizmetkarı olacağını belli eden Donald Trump'ın yakın çalışma ekibinde 11 Siyonist bulunuyor. Konuya ilişkin bir araştırma hazırlayan Siyonist Jerusalem Post gazetesi haberinde “Trump İdaresinde Yer Alacak Üst Düz Yahudileri Tanı” başlığını kullandı.

İsrail'de yayımlanan The Jerusalem Post gazetesi 20 Ocak'ta göreve gelen ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın ekibinde çok sayıda Yahudi isimler olacağını açıkladı. Gazete haberinde Trump ekibinde yer alacak bazı Yahudi asıllı politikacıları birer birer tanıttı. Bölece yei kabine İsrailin güdümünde ve İsrail hizmetkarı olacağını ortaya koymuş oldu.

Amerika’da yaşayan Yahudilerin sadece yüzde 24’ünün oyunu alan Trump idaresinde yer alacak muhtemel etkin Yahudi bürokratlardan biri Jared Kushner.

36 yaşında olan Kushner, aynı zamanda ABD Başkanı Trump’ın damadı. Beklentiler Kushner'in Donald Trump'ın danışmanı olması yönünde. Kushner’in Ortadoğu, İsrail, serbest ticaret ve özel şirketler konusuna yoğunlaşacağı iddia ediliyor.

Trump’ın kızı Ivanka'yla evli olan Jared Kushner seçim sürecinde etkili çalışmalar yaptı. Trump'ın ekibinde yer alması beklenen bir diğer Yahudi asıllı isim ise David Friedman. Yaşı altmışa dayanan ve uzun zaman Trump’a avukatlık yapan Friedman'ı ABD’nin İsrail büyükelçisi seçtiğini Trump daha önce söylemişti.

İsrail'in Filistin'de illegal bir şekilde yerleşim birimleri inşa etmesini açıkça desteklediğini belirten Friedman, Filistin'de iki devlet çözüme de karşı olduğunu ifade etmişti.

Eski İsrail askeri Greenblatt da ekipte

1980'li yıllarda Batı Şeria’daki Yahudi dini okuldan mezun olan Jason Dov Greenblatt daha sonra İsrail ordusunda da görev yaptı.

50 yaşında olan Greenblatt’ın uluslararası görüşmelere, özellikle de Filistin-İsrail, ABD-Küba görüşmeleri yanında ABD'nin uluslararası ticaret anlaşmalarına bakması bekleniyor. Daha önce yaptığı açıklamada Greenblatt, ABD Başkanı Trump’ın İsrail' hiçbir çözümü dayatmayacağını, İsrail'in inşa ettiği yerleşim birimlerinin barışın önünde bir engel olarak görmediklerini ifade etmişti.

İsrail kabinesi gibi...

Çok kritik görevlere getirilmesi beklenen Yahudi asıllı isimler, ABD'nin yeni başkanı Trump'ın oluşturduğu kabine adeta İsrail kabinesini anımsatıyor. ABD'nin yeni maliye bakanı olması muhtemel Steven Mnuchin, Trump'ın ekibindeki bir başka Yahudi asıllı isim. 54 yaşındaki Mnuchin'in 15 yıldan fazla bir süredir yakın olduğu Trump’un seçim sürecinde mali işler danışmanlığını yaptı. Trump'ın ekibindeki Yahudi siyonist asıllı bazı isimler ve atanmaları muhtemel görevler şöyle:

Stephen Miller: 31 yaşında olan Miller’in Trump’a politikalar konusunda müsteşar olması bekleniyor. Miller, seçim kampanyasında Trump’ın konuşmalarının hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmişti.

Carl Icahn: 80 yaşında bir iş adamı. Trump’ın özel danışmanı olması bekleniyor.

Gary Cohn: 56 yaşında olan Cohn, Beyaz Saray’da Ulusal Ekonomik Konseye başkalık ediyor.

Boris Epshteyn: Otuz yaşlarında olan Epshteyn’in Trump’ın özel yardımcısı, iletişim müdürü olması bekleniyor. 1993 yılında Moskova’da doğan Epshteyn’in New York’ta yatırım avukatlığı yaptığı dönemde 100’den fazla kez Trump’ı savunduğu biliniyor.

David Shulkin: Dahiliye doktoru. Kongre tarafından kabul edilirse Gaziler Bakanı olarak görev alacak.

Reed Cordish: Kırk yaşlarında olan Cordish, Trump’ın hükümetler nezdindeki girişimlerinden ve teknolojiden sorumlu yardımcısı olacak.

Avraham Berkowitz: 27 yaşında. Trump’ın özel danışmanı ve Jared Kushner’in de asistanı olarak görev alması bekleniyor.