“Doğru Bilgi Gerçek Gündem” sloganıyla yayın hayatındaki ilkeli yürüyüşünü sürdüren TV5’in yayın frekansları değişti. Altyapısını yenileyen TV5, uydu bandında altyapısına uygun bir frekansa taşındı. Bu değişiklikle birlikte bazı sorunlar yaşayan izleyicilerinin mağduriyetini gidermek için çalışmalar devam ediyor.

TV5’i izleyebilmek için ne yapmalıyız?
Öncelikle TV5 uydu yayını altyapısını yakın gelecekte daha az maliyetle daha yüksek görüntü kalitesi elde ederek (Full HD) yayın yapabilmek amacı ile güçlendirmiş, ayrıca frekansını buna bağlı olarak değiştirmiştir.

TV5’İN YENİ UYDU BİLGİLERİ
Buna göre yeni uydu bilgilerimiz şöyle;
Frekans: 12729
Symbol: 30000
Polarizasyon: V(Dikey)
Fec: 2/3(bazı uydu alıcılarda sormayabilir.)

Televizyonunuzda ve uydu alıcınızda manuel frekans ararken Network(Ağ Arama) seçeneğinin açık olması gerekiyor.

TV5’i önceden izleyebiliyorduk. Şu an neden izleyemiyoruz?
TV5 şu an HD altyapıya sahip uydu alıcıların çözebileceği teknik ile yayın hayatına devam ediyor.
Eski ve HD altyapısı olmayan uydu alıcılarınız bu yayını alamaz. TV5’in HD yayınınını alması için uydu alıcısının HDMI girişinin olması gerekiyor.

Benim elimde HD(DVB-S2) özellikli uydu alıcı var. Frekans taratmama rağmen yine de uydu alıcı TV5’i bulamıyor?
Bu durumda, uydu alıcınızdan ziyade anteninizde bir sorun olabilir. Muhtemelen sadece TV5 değil dikey kanallar arasında bulunan bazı kanalları da seyredemiyorsunuz demektir. Çanak anteninizin doğru odaklı olması mutlak önemlidir doğru ayarlandığını varsayıyoruz. Bu konu ile alakalı Türksat’ın Youtube sayfasında nasıl anten aratılabileceği videolu anlatımlar ile detaylandırılmıştır. TV5 Dikey polarizasyonda yayın yaptığından, anten ucunda bulunan uydu kablosunun bağlı olduğu LNB’nizin konumunda bir sorun olduğu kontrol edilmelidir. TV5’in yeni frekansının tanımlı olduğu bir anten bulucu cihaz ile ayar yapılmalıdır. Sinyal seviyesinin arttığı gözlemlenecektir.Elimde mevcut eski tip tüplü televizyon bulunuyor ve değiştirmek istemiyorum. Ne yapmalıyım?
Yeni HD uydu alıcı alırken üzerinde analog çıkışı olan bir uydu alıcı tercih etmelisiniz.