Bua göre yeni kabinede bazı isimler kabine dışında kalırken, bazı bakanlıklarda değişiklik olacak, bazı bakanlar ise yerlerinde kalacak. 

Merak edilen Bakanlıklardan birisi de 1 milyona yakın mensubu bulunan dev bir bakanlık olan Milli Eğitim Bakanlığında değişim yaşanıp yaşanmayacağı. 

Milli Eğitim Bakanlığında İsmet YILMAZ'ın değişeceği iddia ediliyor. 

İŞTE MEB'de YENİ BAKAN ADAYLARI
Müfredat,atamalar,mülakat,birçok konunun mahkemelerden dönmesi, şube müdürü atamaları ve bekleyen birçok sorun konusunda istenen çalışmaların zamanında yapılmadığı, Bakanlıkla ilgili külliyeye atamalar, mülakatlar ve ders kitapları ve müfredatların yenilenmesi konusunda geç kalındığı gibi çokça şikayet gittiği, hatta Anayasa referandumunda puanın aşağıya düşmesine bu bakanlığın sebep olduğu yanlışlar ve şikayetler olduğu da konuşulanlar arasında.

Bakanlıkta köklü değişimlerin yapılması için üst düzey bazı isimlerin de gideceği de iddia ediliyor.

Bakan değişiminden sonra Milli Eğitimde üst düzey (Genel Müdür ve Daire Başkanı ) görevden almalarında bazı il müdürü ve ilçe müdürlerinin de değişeceği konuşulanlar arasında.

Bakanlıkta FETÖ uzantılı üst düzey bazı isimlerin olduğu da belirtiliyor. Daha önce FETÖ ile yoğun mesaisi olmuş bazı isimlerin üst düzey görevlerde olduğu iddia ediliyor.

İşte kulislerde Bakanlık için ismi geçenler

Abdulhamid Gül: Gaziantep Mlletvekili. Mili Görüş kökenli. Külliyeye yakın isim.

İsrafil Kışla: Artvin Miletvekili. İlim Yayma ve Milli Görüş kökenli

Prof Dr Orhan Atalay: Ardahan Milletvekili. Milli Görüş kökenli

Ekrem Erdem: Cumhurbaşkanının yakın ekibinden. Milli Görüş kökenli

Halil Etyemez: Konya Milletvekili. Sendika ve Milli Görüş kökenli

Recep Akdağ: Erzurum Milletvekili. Kabinenin başarılı bakanı. Süpriz bir atama olabilir.

Yusuf Tekin: Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı. Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili bir diğer kulis bilgisi de dışardan , Milletvekili olmayan ancak Bakanlıkta üst düzey bir bürokratın gelebileceği iddiaları var. Bazı söylentilerden dolayı zayıf bir ihtimal gibi görünse de Milli Eğitim bakanının kim olacağı konusu dün itibariyle Eğitim camiasının neredeyse bir numaralı gündem maddesi oldu. 

Bakan YILMAZ'ın yerine  Kabinede eğitimci kimliğiyle ön plana çıkan ve Bakan olmadan önce Nabi Avcı'dan boşalan Meclis Eğitim komisyonu başkanlığını yürüten ve daha sonra Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, ardından Milli Savunma Bakanlığı yapan Fikri IŞIK'ında ismi konuşuluyor. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ'ın ise kabine'de bir bakanlığa Milli Savunma ya dönebilir , bakanlık verilmezse Genel Başkan yardımcılığına ise nerdeyse kesin gözüyle bakılıyor. Anayasa referandumunda en çok çalışan bakanlardan birisi olması hasebiyle gözden çıkarılmayacağı da konuşuluyor.