Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, gelecek nesillerimizi yetiştirmek için, özveriyle çalışan, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Kültürümüzde, bize değer katanlar arasında öğretmenlerimiz, anne ve babalarımızla birlikte anılır. Öğretmenlik, sorumluluğu büyük, başka hiçbir meslekle kıyaslanmayacak kadar kutsal bir meslektir.

Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşmasında en büyük pay, hiç şüphesiz, öğretmenlerimize ait olacaktır.

Ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine öğretmenlerimiz taşıyacak; geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür olarak öğretmenlerimiz yetiştirecektir. Biz de bu yolda sizlerle birlikte yorulmadan, usanmadan çalışacağız.

Köklü tarihimizden ve milli değerlerimizden aldığımız güçle öğrencilerimizi evrensel değerlerle buluşturacak; eğitim adına yaktığımız meşaleyi sizlerle birlikte sonsuza dek gururla taşıyacak, ebediyete akıp giden her yeni yılda, çok daha büyük başarılara birlikte imza atacağız.

Ülkemizin her vilayetinde, şehir merkezlerinden en ücra köylerine kadar, ülkemizin her karışında vazifelerini ifa eden öğretmenlerimizi, tebrik ediyorum.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Sağlık ve sıhhat içinde, huzur dolu nice Öğretmenler Günü’ne ulaşmanızı diliyorum.

Emekli öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor; uygarlık yürüyüşünde ebediyete uğurladığımız Milli Eğitim ailemizin değerli mensupları, öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum