MHP Erzurum'dan 24 Haziran seçimlerinde vekil çıkarabilir mi?

24 Haziran seçimlerine yakın bir süre kala Erzurum siyasetinde çok şey konuşuluyor. Birçok insan parti görüşünü belirtmesede MHP li seçmen MHP tavan yönetimi ve Devlet Bahçeli konusunda oldukça endişeli.

Milliyetçi Harket Partisi MHP Türkiye'nin en köklü,genç ve hareketli bir yapısına sahip. Gençlik taban olarak hareketli ve o kadar da dinamik. Dava anlayışı hakim. Yalnız bugünlerde taban birçok konudan oldukça rahatsız. Yıllardır Ak Parti ve Genel Başkanına karşı oldukça sert muhalefet sergileyen Parti üst yönetimi bir anda tüm dediklerini bir kenara koyup 24 Haziran için ittifak kararı aldı. MHP tarihinde belki de en büyük kırılmaya yol açan bu karar tabanda büyük tepkiye yol açtı. Teşkilatın beyinleri ve önde giden isimleri artık teşkilata uğramaz ve konuşmaz oldu. Kamuoyu yoklamalarında da görüldüğü gibi taban tavana küstü. MHP'yi vazgeçilmez yuva gören taban bugünlerde İYİ partiyi izlemeye alsada tamda iyi partili olmuş denemez. Boş atacağız, oy kullanmayacağız diyen çok sayıda MHP'li yi görmek mümkün. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Temel Karamollaoğlu'nun TV'lerdeki açıklamalarından etkilenip oy verecek çok MHP'li var. Meral Akşener ismi de MHP'liler arasında en çok konuşulan aday. 

Peki buradan ne çıkar derseniz Ülkücü taban en başta en çok muhalif oldukları bir kişiye zor oy verir. MHP tabanı Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ak partili cumhurbaşkanına oy vermez. Bir kısım kişiler göstermelik biz partimizin yanındayız desede MHP'den Ak partiye cumhurbaşkanlığında Erzurum'dan çok oy gitmez. Özellikle Kamusen eski başkanının İYİ partiye geçmiş olması bir kısım Kamusen tabanlı memurları da İyi Parti'ye yönlendirmiş durumda olduğunu gösteriyor. 

Peki MHP Erzurum'dan vekil çıkarabilir mi?

Bu çok zor görünüyor. Kamil Aydın son olarak Genel Başkan yardımcısı olup yerini kesinleştirsede tabanın Erzurumla ve Erzurum MHP'lileriye pek ilgilenmeyen Kamil Aydın'a oy vermesi birçok sebepten dolayı çok zor görüyor. Tabanda Kamil Aydın'ın bir karşılığı görünmüyor. MHP bu seçimde tabanını Erzurum'da büyük çapta İYİ Partiye kaptırdığını ve bu seçimde İYİ Parti'nin bir vekil çıkarabileceğini düşünüyoruz. Bu da İYİ partinin göstereceği adaya ve seçim çalışmasına da bağlı.MHP tabanı ikna edilebilirse kararsız MHP'liler İYİ partide toplanabilirse İYİ parti 1 vekil çıkarabilir. Aksi takdirde oyların bölünmesi ile MHP'nin vekil çıkarması mümkün görünmüyor.