Meslek okulu öğretmen adayları MEB'e tepkililer

Sanayisi olmayan üretmeyen toplumlar zamanla çöküş yaşamaya mahkumdur. Meslek lisesi demek memleket meselesi demektir. Bizler Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Öğretmenliği mezunlarıyız. Ülkemizin yarınlarının bizlerle birlikte inşa edilebileceği biliyoruz. Bizler bu bilinçle yetişen öğretmenleriz. Ülkemiz ne yazık ki çok acı süreçlerden geçmiş ve 28 Şubatla birlikte mesleki eğitime büyük bir darbe vurulmuştur. Piyasada vasıfsız diye tabir edilen işsizler ordusu oluşturulmuştur. Ne yazık ki gelinen bu süreçte halen meslek liselerine gereken değerin verilmediğini müşahede etmekteyiz.

2002-2015 yılları arasında toplam 451513 öğretmen ataması yapılmış, bunlardan ise sadece 1278 tanesi Elektrik Öğretmeni olmuştur. Oransal olarak %0.28 gibi bir orana tekamül eder. Nitekim açıklanan 2016 Ağustos Sözleşmeli alımında Teknik öğretmenlere yine gereken değer verilmemiştir. Kendi branşımızda sadece 25 kişi alınacağı duyurulmuştur. Diğer bir çok teknik branşın hali içler acısıdır.1 kişi. Yanlış duymadınız sadece 1 kişi.
Fetö terör örgütünün olduğu saptanan 1000 üzerinde okul dönüştürülerek devlet okulu haline getirilmiştir. Yine üzülerek müşahede ediyoruz ki bu okulların bir çoğu İmam Hatip okullarına çevrilmektedir. Ülkemizin hoca, vaiz, imama ihtiyacı olduğu kadar Teknik açıdan güçlü, üreten bir nesile de ihtiyacı vardır. Teknik ve bilimin olmadığı hiçbir toplum ilerleyemez, gerilemeye mahkumdur.

Meslek liselerinin sadece İmam Hatip okulları olarak görülmesinden vazgeçilmeli, biz teknik bölümlere gereken değer verilmelidir. Verilecek 20-50 kadro ile bu ülkenin geleceği olacak donanımlı öğrenciler yetiştirilemez. Bu durumda öğrenciler ücretli Öğretmenlere mahkum edilmek zorunda kalacaktır. Hiç bir ücretli Öğretmenin, 7 sene boyunca bu işin eğitimini almış bir Teknik Öğretmenin vereceği eğitimi veremeyeceği aşikardır.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonucunda özellikle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde FETÖ ile ilişkileri nedeniyle binlerce öğretmen ya görevden alınmış yada görevden el çektirilmiştir. Bu öğretmenlerin yerine tertemiz bir yüreğe sahip, vatanını canından çok seven, milli birlik ve beraberliği önemseyen ÖĞRETMENLER yerleştirilmelidir. 
Yine Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde FETÖ ye ait bini aşkın okul bulunduğu saptanmıştır ve bu okullar devlet okullarında dönüştürülmüştür. Ancak bu okulların çoğu İmam Hatip lisesi haline getirilmiştir. 
Ülkemizin din görevlisine ihtiyacı olduğu kadar teknik açıdan donanımlı, sanayisinin gücüne güç katacak, çağın ihtiyacına cevap verebilecek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacak, milli birlik ve beraberliği önemseyen bir nesile de ihtiyacı vardır. 

Unutulmamalıdır ki teknik açıdan donanımlı, çağın gereklerine ayak uyduramamış bir millet ilerleyemez ve ekonomik bağımsızlığını ilan edemez. 

Üreten, gelişen, büyüyen, milli bir ekonomiye sahip olan bir Türkiye için Meslek liselerinin sayıları arttırılırken bu liselerin bel kemiğini oluşturan ELEKTRİK ÖĞRETMENLERİNE artık daha çok kadro verilmesini istiyoruz.